eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ocena ryzyka krajów wg Euler Hermes

Ocena ryzyka krajów wg Euler Hermes

2014-07-14 11:20

Ocena ryzyka krajów wg Euler Hermes

Ocena ryzyka krajów wg Euler Hermes © beermedia - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sytuacja gospodarcza na świecie ulega poprawie: Wybrzeże Kości Słoniowej, Grecja, Węgry, Indie, Irlandia, Włochy, Nikaragua, Nigeria, Portugalia, Serbia oraz Hiszpania to kraje, których ratingi zwyżkują. W bieżącym roku światowy wzrost PKB ma sięgnąć 2,8 procenta. Skutki kryzysu są jeszcze jednak widoczne, o czym świadczyć może chociażby dość wysoka liczba niewypłacalności - pisze Euler Hermes.

Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface VI 2014

- Na 2014 rok przewidywana jest niewielka poprawa światowego wzrostu PKB (+2,8%), jednak trzeci rok z rzędu tempo poprawy sytuacji będzie słabsze niż 3% - mówi Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes. - W związku ze stopniowo poprawiającą się ogólnoświatową sytuacją gospodarczą, Euler Hermes podniósł rating 11 krajów. Jednak choć na 2014 przewidywany jest spadek w zakresie liczby niewypłacalności na świecie o -8%, ich liczba nadal jest o 13% wyższa niż przed kryzysem, co oznacza, że skutki kryzysu z 2009 roku nie zostały jeszcze zaabsorbowane.

Do gry wróciły gospodarki rozwinięte, w których przewidywany wzrost ma w 2014 wynieść niemal +2%, co jest najszybszym tempem od 2010 roku. Po dwóch latach spadków, sytuacja w strefie euro powinna ulec poprawie (+1,0%), przy czym wszystkie jej główne kraje mają odnotować dodatni współczynnik wzrostu. W południowej części strefy euro, w wyjściu z kryzysu ma pomóc poszczególnym krajom eksport. Większość gospodarek Europy środkowej powinna skorzystać na poprawie kondycji strefy euro.

W sposób istotny do globalnego wzrostu przyczyniają się rynki rozwijające się (+4,3% w 2014 roku), mimo prognoz spowolnienia wzrostu w kilku dużych gospodarkach, takich jak Brazylia, Chiny, Rosja, Republika Południowej Afryki oraz Turcja. Wyjątkiem powinny być Indie, w których na 2014 przewidywane jest przyspieszenie wzrostu do poziomu +5,6%.

Uwagi dotyczące zaktualizowanych ratingów poszczególnych krajów

Wybrzeże Kości Słoniowej: poprawa do poziomu D3 z D4. Poprawa sytuacji gospodarczej w kraju nabrała tempa, odzwierciedlając poprawę w zakresie stabilności politycznej. Rezerwy walutowe oraz pokrycie importu są na zadowalającym poziomie, współczynniki zadłużenia zewnętrznego oraz obsługi zadłużenia są niskie na skutek programów umarzenia i restrukturyzacji zadłużenia.

Grecja: poprawa do poziomu B3 z B4. Lepsze perspektywy gospodarcze, stabilizacja tendencji w zakresie niewypłacalności firm. Nastąpiło istotne zmniejszenie presji finansowej, a w styczniu przeprowadzono pierwszą od 2010 roku emisję obligacji długoterminowych. W krótkiej perspektywie czasu, spadek cen towarów konsumenckich oraz kondycja sektora bankowego pozostają głównymi istotnymi czynnikami ryzyka.

Węgry: poprawa do poziomu B2 z C3. Systematyczna poprawa w zakresie zewnętrznych czynników powodujących brak równowagi oraz perspektyw wzrostu. Wzrost nowych kredytów jest pod kontrolą, nastąpił spadek presji powodującej inflację, dzięki czemu od dwóch lat możliwe jest łagodzenie polityki monetarnej w celu wsparcia poprawy sytuacji w kraju. Gospodarka jest jednak nadal w pewnym stopniu wrażliwa na wpływy zewnętrzne.

Indie: poprawa do poziomu B1 z B2. Lepsze perspektywy wzrostu, silna reakcja w zakresie polityki pieniężnej. Odnotowywany od niedawna powrót napływu kapitału powinien utrzymać się, pozwalając na poprawę sytuacji pod względem inwestycji dokonywanych w kraju.

fot. mat. prasowe

Prezentacja poprawionych ratingów poszczególnych krajów

Wybrzeże Kości Słoniowej: poprawa do poziomu D3 z D4. Poprawa sytuacji gospodarczej w kraju nabrała tempa, odzwierciedlając poprawę w zakresie stabilności politycznej.


Irlandia: poprawa do poziomu BB2 z BB3. Lepsze perspektywy gospodarcze oraz spadek liczby niewypłacalności od 2013, choć ich poziom jest nadal wysoki. Osiągnięto niezależność finansową, zakończono restrukturyzację sektora bankowego, jednak gospodarka nadal wykazuje wrażliwość na wpływy zewnętrzne. W średniej perspektywie czasu, wyzwaniem pozostaje nadmierne zadłużenie.

Włochy: poprawa do poziomu A2 z A3. Lepsze perspektywy gospodarcze oraz przewidywany spadek liczby niewypłacalności począwszy od drugiej połowy 2014 roku. Firmy powinny skorzystać ze wzrostu kredytów i wydatków konsumenckich, przewidywanego na 2015 rok. Kraj wkracza w okres stabilności politycznej, jednakże w średniej perspektywie czasu nadal stoją przed nim wyzwania.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: