eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ocena ryzyka krajów wg Euler Hermes

Ocena ryzyka krajów wg Euler Hermes

2014-07-14 11:20

Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface VI 2014


Nikaragua: poprawa do poziomu D3 z D4. Nastąpiła poprawa polityki fiskalnej. Szeroko zakrojone reformy podatkowe wdrożone w 2012 roku doprowadziły do poprawy ściągalności podatków i obsługi administracyjnej, nałożono ograniczenia w zakresie wydatków oraz poprawił się poziom przychodów z tytułów podatkowych. Poziom wrażliwości na czynniki zewnętrzne jest jednak nadal wysoki.

Nigeria: poprawa do poziomu D3 z D4. W największej gospodarce Afryki, poprawie do właściwego poziomu uległy wskaźniki płynności zewnętrznej oraz zadłużenia, wzrost PKB jest stabilny, dzięki czemu odnotowano poprawę w zakresie ryzyka krótkoterminowego. Na perspektywach średnioterminowych waży jednak szereg czynników wrażliwości, takich jak ryzyko dla bezpieczeństwa osobistego i bezpieczeństwa firm, jak również słabe środowisko biznesowe.

Portugalia: poprawa do poziomu B2 z B3. Lepsze perspektywy gospodarcze dzięki poprawie popytu krajowego i eksportu, głównie dzięki zwiększonej konkurencyjności. Od 2013 roku występuje spadek liczby niewypłacalności. Z punktu widzenia wysokiego zadłużenia publicznego oraz deficytu fiskalnego, wyjście ze wspólnego programu UE/IMF (Międzynarodowego Funduszu Walutowego) w maju jest problematyczne. Prognozowana stopa inflacji ma utrzymywać się na bardzo niskim poziomie, co może utrudniać oddłużenie sektorów publicznego i prywatnego.

Serbia: poprawa do poziomu D3 z D4. Gospodarka wydobyła się z recesji. Kurs wymiany waluty ustabilizował się, a inflacja ma utrzymywać się na niskim poziomie do 2015 roku. Rezerwy walutowe są na odpowiednim poziomie. Kraj nadal wykazuje szereg słabości strukturalnych (np. struktura eksportu), utrzymujący się słaby popyt krajowy, spadek w zakresie udzielanych kredytów i wysoką stopę bezrobocia, pogarszającą się kondycję finansów publicznych oraz wysokie obciążenie zadłużeniem zewnętrznym.

Hiszpania: poprawa do poziomu A2 z A3. Lepsze perspektywy gospodarcze i spadek liczby niewypłacalności od 2013 roku, po sześciu latach znaczącego wzrostu w tym zakresie. Przewidywane jest wzmocnienie popytu krajowego, który ma być motorem wzrostu. Finanse publiczne będą jednak w krytycznym stanie – dług publiczny wyniesie powyżej 100% PKB, a deficyt fiskalny wyniesie w 2014 roku ponad -6%. Stopa inflacji powinna utrzymywać się na bardzo niskim poziomie, co może utrudniać oddłużenie sektora publicznego i prywatnego.

- Euler Hermes monitoruje 242 kraje i terytoria przy zastosowaniu około 40 wskaźników krótko- i średnioterminowych, co pozwala na pomiar ryzyka pozostających poza kontrolą firm zakłóceń w zakresie płatności w danym kraju – wyjaśnia Manfred Stamer, starszy ekonomista w Euler Hermes.

Prowadzona ocena skutkuje określeniem ratingu średnioterminowego (w skali: AA, A, BB, B, C, D) oraz ratingu krótkoterminowego (w skali: 1, 2, 3, 4), które łącznie dają rating kraju (od AA1 = najlepszy do D4 = najgorszy).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: