eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Jak przygotować prezentację?

Jak przygotować prezentację?

2013-10-04 13:27

Przeczytaj także: Prezentacja niczym hollywoodzki film


Klucz do sukcesu w sporządzaniu konspektu to świadome aktywizowanie prawej półkuli mózgowej poprzez używanie skojarzeń, wyobraźni, uruchamianie kanału emocjonalnego. W ten sposób zapis może być wesoły, śmieszny oraz – choć może zabrzmi to niewiarygodnie – przyjemny. Przede wszystkim zaś będzie bardzo efektywny, gdyż:
  • zajmie mało miejsca na kartce,
  • szybko się go sporządzi,
  • uruchomi większe pokłady kreatywności notującego,
  • będzie można z niego korzystać jak ze ściągi.
Nielinearny sposób notowania łączy cechy myślenia lewopółkulowego i prawopółkulowego mózgu. Więcej informacji na temat map myśli znajdziesz w internecie lub fachowej literaturze . Przydatny jest też darmowy program do komputerowego sporządzania konspektów tą metodą – FreeMind (w wolnym tłumaczeniu: swobodny umysł). Wpisując nazwę tego programu do dowolnej wyszukiwarki internetowej, znajdziesz stronę z jego najnowszą wersją do pobrania i zainstalowania.

Mapa myśli pozwala sformułować myśli w konkretne słowa i obrazy, które potem o wiele łatwiej zebrać w gotowy przekaz. Przypomina to trochę swoisty spis treści lub też klasyczny konspekt z punktami, podpunktami, literami i myślnikami, ale jednocześnie stanowi zapis nielinearny i niebanalny. Wygląda podobnie jak drzewko, które ma pień, konary, gałęzie, liście. Analogicznie rozgałęziają się myśli człowieka. Od ogółu do szczegółu.

Jeżeli mimo wszystko wolisz konspekt tradycyjny, w formie punktów, podpunktów itp., możesz go dalej stosować. Niemniej jednak mapy myśli mają kolosalną przewagę nad konspektem tradycyjnym. Nie trzeba się martwić brakiem miejsca do dopisania właśnie pojawiających się nowych uzupełnień już sporządzonych konspektów. Ale przede wszystkim – co niezwykle ważne – dużo szybciej się je odczytuje i łatwo odnaleźć na nich bieżący wątek, czego nie można, niestety, powiedzieć o zapisie tradycyjnym (linearnym).

Na pewno nie wolno się uczyć na pamięć, słowo w słowo, całego wystąpienia. Wkuwanie całych zdań gwarantuje porażkę, ponieważ w stresie człowiek zapomina, co chciał powiedzieć, zacina się, gubi wątek i już nie jest w stanie go kontynuować.

W prawidłowo sporządzonym konspekcie każde słowo lub wyrażenie kluczowe powinno otwierać kolejne łańcuchy skojarzeniowe. Dlatego tak ważne jest jak najlepsze przygotowanie się, abyś dokładnie wiedział, jakie ciągi asocjacyjne otwiera dane słowo lub fraza.

Sporządzając konspekt wystąpienia, zdecydowanie nie należy zapisywać dosłownie tego, co chce się powiedzieć. W tym przypadku prawdopodobieństwo zgubienia się, zapomnienia tekstu i w rezultacie poniesienia porażki podczas wystąpienia jest bardzo wysokie. Jeżeli przygotujesz sobie tekst, który dokładnie masz zamiar wygłosić przed publicznością, to nadaje się on tylko do przeczytania z kartki. Taki mówca zwykle nie prezentuje się profesjonalnie, nie wzbudza wiarygodności i stawia własną pozycję jako eksperta pod znakiem zapytania.

Z drugiej strony warto mieć pod ręką konspekt wystąpienia dla większej pewności siebie i świadomości, że nie pominie się istotnego elementu prezentacji. Najlepiej w formie notatki nielinearnej, bo to pozwala na szybki odczyt, łatwe odszukanie aktualnie poruszanego wątku, a poprzez użycie jedynie słów kluczy nadaje wystąpieniu charakter swobodnej przemowy „z głowy”, co z pewnością ugruntuje w słuchaczach przeświadczenie, że mają do czynienia z profesjonalistą. W świadomości odbiorcy będziesz mówił „z głowy”, gdyż wystarczy ci szybki rzut oka na konspekt, aby swobodnie móc kontynuować wypowiedź, skupiając się na kontakcie z widownią.

Nawet jeżeli nie będziesz bez przerwy zaglądać do tej ściągawki, to i tak pomoże ci ona zapanować nad stresem i uporządkować myśli. Podobnie jak działo się na sprawdzianach lub egzaminach w szkole, kiedy pomagał już sam fakt, że „jakby co, to w kieszeni jest wsparcie”. Oczywiście w przypadku wystąpień publicznych taka ściąga jest legalna i często okazuje się dla prezentera nieoceniona, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie – zmniejsza NSOTiK i w efekcie poprawia jakość wypowiedzi.

Jeśli będziesz korzystać z komputerowego programu do prezentacji (np. PowerPointa), to słowa kluczowe wyświetlane na ekranie podczas prezentacji okażą się dla ciebie dużą pomocą, która jednocześnie ułatwi odbiorcom wychwycenie najistotniejszych kwestii i sporządzanie notatek.

fot. mat. prasowe

Przykładowy konspekt w formie mapy myśli wykonanej w programie FreeMind.

Jeśli będziesz korzystać z komputerowego programu do prezentacji (np. PowerPointa), to słowa kluczowe wyświetlane na ekranie podczas prezentacji okażą się dla ciebie dużą pomocą, która jednocześnie ułatwi odbiorcom wychwycenie najistotniejszych kwestii i sporządzanie notatek.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: