eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport VII 2013

Przetargi - raport VII 2013

2013-09-02 12:53

Przeczytaj także: Przetargi - raport V 2013


Produkcja budowlano-montażowa była w lipcu niższa o 5,2 proc. niż przed rokiem, ale w porównaniu z tegorocznym czerwcem wzrosła o 7,8 proc. W okresie styczeń-lipiec br. produkcja budowlano-montażowa była o 17,7 procent niższa niż w analogicznym okresie 2012 roku. To najlepszy wynik sektora budowlanego od listopada 2012 i pierwszy od jesieni zeszłego roku jednocyfrowy spadek.

– Dane wskazują na coraz mocniejsze odbijanie się polskiej gospodarki. Kolejny dobry miesiąc w przemyśle oraz poprawiające się wyniki budownictwa, mogą być początkiem poprawy dynamiki wzrostu PKB. Niepokojący jest gwałtowny skok inflacji, ale należy go przypisać czynnikom jednorazowym. Największym problemem i barierą ograniczającą wzrost w przyszłości jest jednak sytuacja budżetu państwa. Pomyłka rządu przy szacowaniu tegorocznych dochodów budżetu okazała się więcej niż poważna, bo dziura w wysokości 24 miliardów jest bardzo istotnym błędem – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Nowelizacja ustawy o finansach publicznych otworzyła drogę do zwiększenia tegorocznego deficytu o dodatkową kwotę piętnastu miliardów złotych. Oficjalne rządowe zapewnienia o proinwestycyjnym charakterze tego większego deficytu chyba już dla większości ekonomistów nie brzmią wiarygodnie, bowiem ten dług w istocie jedynie dodatkowo obciąży polską gospodarkę. Pożyczone pieniądze trzeba będzie kiedyś zwrócić, ściągając je w postaci podatków z obywateli i firm. Polska gospodarka będzie więc i w przyszłych okresach koniunktury ograniczona barierą nadmiernego fiskalizmu, bowiem zaciągnięte zobowiązania trzeba będzie spłacać – dodaje Beata Szkodzin.

Budownictwo wychodzi z dołka?

Szczegółowa analiza profilu ogłaszanych w lipcu 2013 roku postępowań przetargowych, wskazuje na powolne wychodzenie z dołka sektora budowlanego – rośnie bowiem liczba zamówień na prace budowlano-remontowe. Trudno jeszcze orzekać o trwałości tej tendencji, jednak wzrost w relacji rdr jest zauważalny.

W stosunku do lipca ubiegłego roku najpoważniej wzrosła liczba przetargów na przygotowanie terenu pod budowę (przyrost w relacji rocznej o 53,75 proc.), roboty w zakresie burzenia, roboty ziemne (+48,72 proc.), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (+40,90 proc.), tynkowanie (przyrost w relacji rocznej o 38,97 proc.), roboty w zakresie okablowania oraz instalacji elektrycznych (+36,36 procent), roboty murarskie i murowe (+35,56 proc.), roboty malarskie (+35,46 proc.), dostawy urządzeń komputerowych (+35,42 proc. rdr), roboty rozbiórkowe (+34,01 proc.), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych, roboty instalacyjne wodne i kanalizacyjne, roboty elewacyjne, usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej, roboty w zakresie różnych nawierzchni oraz roboty instalacyjne w budynkach.

Zakończył się już boom na przetargi związane z gospodarką odpadami, spowodowany wejściem w życie znanej już chyba wszystkim ustawy „śmieciowej” – liderami spadków miesięcznym w lipcu były właśnie przetargi na tego typu usługi. I tak w ciągu zaledwie miesiąca liczba przetargów na usługi wywozu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych spadła o 90,77 procent, na usługi recyklingu odpadów o 88,27 procent, usługi gospodarki odpadami o 85,66 procent, usługi wywozu odpadów o 82,19 procent i usługi transportu odpadów o 82,07 procent.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: