eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Cywilizacja informacyjna: czas na "rekonstrukcję"

Cywilizacja informacyjna: czas na "rekonstrukcję"

2013-07-23 11:55

Przeczytaj także: Niedoceniana elastyczność cloud computing


Numeracja poszczególnych etapów jest jak najbardziej umowna i służy jedynie jako wstęp do zaprezentowania wiedzy i informacji zawartych w niniejszej publikacji. Tak, jak w przypadku fal Tofflera, tak i tu nie można wyznaczyć ścisłej granicy demarkacyjnej pomiędzy poszczególnymi etapami rozwoju cywilizacji informacji. Każdy z etapów zachodzi na kolejne. W Świecie 3.0 występują cechy Świata Analogowego, a w Świecie Technotronicznym cechy Świata Rekonstrukcyjnego.

ŚWIAT 1.0 - ERA ANALOGOWA

Charakterystycznymi cechami świata analogowego są m.in. transfer informacji oparty na przekazie ustnym, książkach, prasie, radiu i telewizji. Przy czym dominujące atrybuty wymienionych środków przekazów to druk i fale radiowe. Świat 1.0 to niemal cała nasza historia. Dopiero wiek przemysłu spowodował przyspieszenie rozwoju technologii, umasowienie produkcji, reorganizację pracy i stylu życia. To co miało miejsce w początkach ery industrialnej dzieje się teraz, ale w innej rzeczywistości, skali i formie. Tak, jak wtedy, technologie reorganizują całe branże - powstają nowe, zacierają się linie między starymi, niektóre giną. System edukacyjny nie nadąża za zmianami jakie dokonują się na rynku pracy, przedsiębiorstwa potrzebują specjalistów z nowych dziedzin. Ten obszar reorganizacji zbiera żniwo w postaci wyższego bezrobocia. Ma to miejsce zwłaszcza w krajach, które dość mocno są osadzone biznesowo i gospodarczo w poprzedniej epoce. Analogie są oczywiste. Każda wielka fala technologiczna przynosi ze sobą potrzebę zmian, a te niewprowadzane w sposób odpowiedni i szybki skutkują kryzysem.

ŚWIAT 2.0 - ERA TECHNOTRONICZNA

Świat 2.0 to era zaawansowanej elektroniki, komputerów, satelitów komunikacyjnych. Termin ‘technotroniczny’ został wymyślony i użyty po raz pierwszy przez Zbigniewa Brzezińskiego w “Two Ages: America's Role in the Technetronic Era” w roku 1970. Wizja społeczeństwa technotronicznego, odnosi się do innych czasów i innej rzeczywistości, ale problemy poruszone w publikacji są nadal aktualne. Kontrola społeczeństwa, nadzór nad obywatelami, aktualizowane pliki z tak zwanymi danymi wrażliwymi na temat mieszkańców. Ale to były projekcje rzeczywistości ostrzegające przed skutkami, jakie może nieść ze sobą technotronika.

Era technotroniczna w obszarze gospodarczym opiera się coraz bardziej na usługach i informacji kosztem przemysłu. Świat 2.0 to także epoka mainfremów i PC-tów, urządzeń stacjonarnych i początków Internetu (Web 1.0). To także początek rozwoju urządzeń mobilnych z telefonami komórkowymi na czele.

Świat technotroniczny jest odpowiednikiem początku trzeciej fali Alvina Tofflera. To zapowiedź nowej, cyfrowej rzeczywistości i następstw jakie ona niesie. To także etap pierwszych porażek, jak np. internetowa bańka spekulacyjna z początku lat 2000. Ten kryzys był przełomowym stadium samo-oczyszczającym biznes internetowy i informacyjny. Wprowadzenie zasad wolnorynkowych do e-biznesu sprzyjało powstawaniu nowych, zdrowych finansowo przedsięwzięć. Potrzeba było jednak kilku dobrych lat, żeby odczarować na nowo Internet i jego postrzeganie jako miejsca do tworzenia realnego biznesu. Powstanie i rozwój Facebooka, rozwój Google, refresh Microsoftu, eksplozja biznesowa Apple to najbardziej spektakularne oznaki powstawania Świata 3.0 w przestrzeni korpo.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: