eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo żywności na świecie: Indeks 2013

Bezpieczeństwo żywności na świecie: Indeks 2013

2013-07-24 08:29

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo żywności na świecie: Indeks I kw. 2013


– Zapewnienie bezpieczeństwa żywności nie jest możliwe bez odpowiednich narzędzi pomiaru oraz odwoływania się do światowych wzorców i punktów odniesienia, wspólnego zaangażowania, a także gotowości do podjęcia działań – komentuje Paul E. Schickler dyrektor DuPont Pioneer. – Od czasu swojej premiery w zeszłym roku, władze państwowe, organizacje pozarządowe oraz środowiska akademickie zaczęły wykorzystywać Indeks jako swoistą mapę drogową w procesie identyfikacji kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo żywności. Indeks wspiera też proces podejmowania bardziej świadomych decyzji, rozwoju współpracy i partnerstwa oraz tworzenia efektywnej polityki lokalnej dla sprostania lokalnym wyzwaniom – dodaje.

Bazując na wynikach zeszłorocznej publikacji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywności, DuPont nawiązał współpracę z U.S. Agency for International Development oraz rządem Etiopii. Partnerstwo miało na celu pomoc niewielkim, lokalnym właścicielom ziemskim w dostępie do lepszej jakości nasion, a tym samym zwiększenie krajowej produkcji rolnej. W wyniku tych działań oraz dzięki lepszemu dostępowi do finansowania, Etiopia awansowała o kilka pozycji w Indeksie.

Kluczowe wnioski z tegorocznej edycji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywności

Średni wynik Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywności w 2013 roku pozostał niemal niezmienny w porównaniu do zeszłego roku (53,5 procent w stosunku do 53,6 procent w 2012 roku). Od czasu zeszłorocznej premiery Indeksu wyróżnia się kilka widocznych trendów:
  • Kraje rozwijające się robią postępy, podczas gdy kraje rozwinięte doświadczają wielu trudności: Kraje Afryki Subsaharyjskiej, jak: Etiopia, Senegal, Botswana poprawiły swoje wyniki w stosunku do ubiegłego roku, awansując średnio o 9 miejsc w zestawieniu. Było to możliwe głownie dzięki rosnącym dochodom, lepszemu dostępowi do finansowania oraz większemu naciskowi na jakość żywności oraz jej wartości odżywcze. Wzrost w krajach rozwijających się kontrastuje z pogarszającymi się wynikami rozwiniętych krajów Europy, zwłaszcza Grecji, która doświadczyła kryzysu finansowego oraz spadku PKB.
  • Poszerzenie listy wskaźników Indeksu: w 2013 r. Indeks został poszerzony do 27 czynników, które wpływają na dostęp do bezpiecznej, bogatej w wartości odżywcze oraz osiągalnej cenowo żywności. W tym roku konflikty polityczne w Mali, w Jemenie oraz Syrii zostały wskazane w Indeksie jako istotny powód przyczyniający się do spadku bezpieczeństwa żywnościowego w regionie. Jak wynika z Indeksu, w kontekście urbanizacji, rynki wschodzące są lepiej przygotowane na długoterminowe wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywności. Sierra Leone otrzymało najwyższe noty biorąc pod uwagę ten nowy wskaźnik, głównie dzięki rozwiniętemu systemowi ogródków miejskich istotnie wspierających krajowe potrzeby żywnościowe.
  • Kwestie związane z żywieniem mają ogromne znaczenie w Chile oraz pozostałych krajach kontynentu: wyniki tegorocznej edycji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywności wskazują, że każdego roku ponad 3 miliony dzieci poniżej 5 roku życia umiera z powodu niedożywienia. W Ameryce Łacińskiej problem ten jest szczególnie widoczny, zwłaszcza, że jedynie 53 procent państw regionu posiada oficjalną politykę odżywiania w szkołach.

fot. mat. prasowe

Polska

Polska, choć zajmuje obecnie 27 miejsce z 69,9 pkt. (w 2012 roku było to 24 miejsce), w rzeczywistości spadła tylko o jedną pozycję w zestawieniu. Jest to wynikiem włączenia do Indeksu dwóch dodatkowych państw plasujących się wyżej w rankingu.


– Spędziliśmy setki godzin gromadząc i przetwarzając dane do Indeksu, aby lepiej zrozumieć, które czynniki pomagają wspierać, a które zaburzają bezpieczeństwo żywności – komentuje Leo Abruzzese, global forecasting director the Economist Intelligence Unit. – Naszym celem jest stworzenie pełnego obrazu bezpieczeństwa żywności w ujęciu globalnym, tak aby wszystkie podmioty zaangażowane w jego zapewnianie, m. in. DuPont, mogły współdziałać ze swoimi partnerami w szczególnie wrażliwych regionach, gdzie niestabilność żywieniowa stanowi poważne zagrożenie – dodaje.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: