eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 29/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 29/2013

2013-07-21 11:36

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 28/2013

  • Ankiety przeprowadzone w trakcie badań przez amerykański thinktank Pew Research Center pośród ponad 37 tysięcy osób w 39 państwach wskazują, że Chiny w niedługim czasie będą najbardziej liczącym się państwem świata i przejmą obecną rolę Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej.Nawet w Stanach Zjednoczonych połowa ankietowanych uznała, że to właśnie Chiny będą odgrywały najważniejszą rolę na arenie międzynarodowej.
  • Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w II kw. 2013 r. o 7,5 proc. r/r, po wzroście w I kw. o 7,7 proc. r/r. Produkcja przemysłu w Chinach w czerwcu 2013 r. wzrosła o 8,9 proc. r/r., a sprzedaż detaliczna wzrosła o 13,3 proc. r/r.
  • Stany Zjednoczone rozważają przyłączenie się do sprawy, którą Unia Europejska wnosi do WTO przeciwko Rosji w związku z pobieraną przez ten kraj opłatą recyklingową od importowanych samochodów.
  • Chiński rząd jest zdeterminowany przeprowadzić restrukturyzację gospodarki, nawet za cenę spowolnienia wzrostu. Przedstawiciele Pekinu są w stanie zaakceptować wzrost na poziomie ok. 7 proc. lub nawet 6,5 proc. PKB, ale przy przyjętych zasadach przebudowy gospodarki. Po ogłoszeniu wyników gospodarczych Chin z pierwszego półrocza JP Morgan Chase obniżył swoje prognozy wzrostu tego kraju na rok 2013 z 7,6 proc. do 7,4 proc., motywując to zmniejszeniem się inwestycji produkcyjnych i utrzymującym się słabym popytem na rynkach zagranicznych. Nomura Securities zachował swoją prognozę wzrostu PKB Chin w tym roku na poziomie 7,5 proc., ale obniżył szacunkowy wzrost dla roku 2014 do 6,9 proc.
  • Według OECD średni poziom bezrobocia w 34 krajach należących do tej organizacji spadnie w ciągu najbliższych 18 miesięcy z 8 proc. w maju br. do 7,8 proc. na koniec 2014 r. Bez pracy będzie ok. 48 mln osób, a więc o 16 mln więcej niż przed kryzysem. Bezrobocie w USA ma spaść z 7,6 proc. w maju br. do poniżej 7 proc. do końca 2014 r. W Niemczech stopa bezrobocia zmniejszy się z 5,3 proc. do poniżej 5 proc. W pozostałej części Europy, bezrobocie pozostanie bez zmian lub nawet wzrośnie. Do końca 2014 r. stopa bezrobocia ma wynieść nieco ponad 11 proc. we Francji, około 12,5 proc. we Włoszech, a w Hiszpanii i Grecji blisko 28 proc. W Polsce wzrośnie i wg. metodologii OECD będzie to 11,3 proc., w porównaniu do 10,1 proc. w 2012 roku.
  • W krajach grupy krajów należących do G20 bez pracy na początku 2013 roku było 93 mln osób, z czego 30 proc. pozostawało bez pracy ponad rok. Według eksperckich analiz powrót do poziomu bezrobocia sprzed ostatniego kryzysu, w krajach grupy G20 wymagałoby stworzenia 67 mln nowych miejsc pracy. Jednak rozwiązanie tego problemu nie jest proste, wymaga dużych nakładów na inwestycje w infrastrukturę, polepszenie systemu zabezpieczeń społecznych, podniesienie płacy minimalnej oraz zwiększenie szans rozwoju dla młodych.
  • Rezerwa Federalna USA, czyli odpowiednik naszego banku centralnego skupuje miesięcznie aktywa warte 85 mld USD. Prowadzony na bezprecedensową skalę program ma pomóc amerykańskiej gospodarce, ale według wielu ekspertów jego skutki dla świata mogą być groźne. Źródła tego programu sięgają 2008 r., gdy upadł Lehman Brothers, jeden z największych w Stanach Zjednoczonych bank oferujący usługi finansowe dla firm. Na giełdach wybuchła wówczas panika, ujawnił się kryzys kredytów hipotecznych, który przekształcił się w ogólnoświatowy kryzys na rynkach finansowych.
  • Detroit to w latach 50. było drugie najbogatsze miasto USA i symbol amerykańskiej potęgi przemysłowej. Swą potęgę zawdzięczało głównie gigantom samochodowym takim jak Ford, General Motors oraz Chrysler. W trakcie II wojny światowej w Detroit produkowano też samoloty, czołgi i amunicję. Teraz Detroit ogłosiło upadłość. To największe tego typu bankructwo w historii Stanów Zjednoczonych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KRAJE G20 BĘDĄ W MOSKWIE DYSKUTOWAĆ O BEZROBOCIU

W trakcie najbliższego spotkania ministrów pracy grupy krajów G20 w Moskwie (18 i 19 lipca) planowano omawianie kwestii spowolnienia gospodarczego Chin oraz japońskiego programu reform gospodarczych. Jednak pod naciskiem Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej (OECD) i Międzynarodowej Organizacji pracy (MOP) zdecydowano, że będzie też rozważana kwestia rosnącego bezrobocia.

W krajach tej grupy bez pracy na początku 2013 roku było 93 mln osób, z czego 30 proc. pozostawało bez pracy ponad rok. Według eksperckich analiz powrót do poziomu bezrobocia sprzed ostatniego kryzysu, w krajach grupy G20 wymagałoby stworzenia 67 mln nowych miejsc pracy. Jednak rozwiązanie tego problemu nie jest proste, wymaga dużych nakładów na inwestycje w infrastrukturę, polepszenie systemu zabezpieczeń społecznych, podniesienie płacy minimalnej oraz zwiększenie szans rozwoju dla młodych. Według OECD (opublikowanych w raporcie o zatrudnieniu w 2013) bezrobocie wśród młodzieży w niektórych krajach strefy euro przekroczyło już poziom 50 proc.(wśród unijnych krajów w tym rankingu liderują Hiszpania i Grecja).

Do G20 to należą największe gospodarki świata: Arabia Saudyjska, Australia, Argentyna, Brazylia, Chiny, Francja, Włochy, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Płd., Niemcy, Meksyk, RPA, Rosja, USA, Turcja, Wielka Brytania oraz pozostałe kraje UE liczone jako jeden członek.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: