eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 28/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 28/2013

2013-07-14 21:15

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 27/2013

  • W tym roku MFW prognozuje recesję głębszą, niż przewidywano jeszcze w kwietniu. PKB ma spaść w tym roku o 0,6 proc., ale ma być też odbicie w 2014 r. i wyniesie ono 0,9 proc. przy czym: gospodarka Niemiec ma rosnąć w tym roku o 0,3 proc., a w przyszłym 1,3 proc; PKB gospodarki Włoch ma spaść w 2013 r. o 1,8 proc.; recesja będzie w Hiszpanii (-1,6 proc.) i we Francji (-0,2 proc.). Dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej MFW utrzymał kwietniowe prognozy, a więc te kraje mają się rozwijać średnio w tempie 2,2 proc. w 2013 roku i o 2,8 proc. w przyszłym roku.
  • Według Eurostat-u wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła w maju br. o 0,3% m/m, W całej UE produkcja w tym ujęciu spadła o 0,6% w ujęciu rocznym, produkcja przemysłowa spadła o 1,3% w strefie euro i o 1,6% w całej UE.
  • Komisja Europejska, państwa członkowskie i unijny przemysł w ciągu najbliższych siedmiu lat zainwestują ponad 22 mld euro w badania i innowacje. Dotyczyć to będzie takich sektorów jak leki, elektronika, technologie wodorowe i lotnictwo cywilne.
  • Francuski premier Jean-Marc Ayrault powtórzył dotychczasowe stanowisko rządu, że Francja podtrzymuje zakaz szczelinowania hydraulicznego, czyli metody pozyskiwania gazu łupkowego. Kraje europejskie są podzielone w kwestii eksploatacji gazu z łupków z powodu obaw przed spowodowaniem szkód w środowisku naturalnym. Technika szczelinowania hydraulicznego jest zakazana m.in. we Francji i Bułgarii.
  • Im wyższe bezrobocie, tym mniej dzieci przychodzi na świat. Kryzys ekonomiczny w Europie przyhamował rosnący jeszcze niedawno wskaźnik urodzeń. Trend ten zdaje się potwierdzać we wszystkich 28 państwach członkowskich UE. Największy spadek liczby urodzin odnotowuje Hiszpania. Przed wybuchem kryzysu w 2007 roku kobiety rodziły tam przeciętnie 1,47 dzieci. W roku 2011 średnia wynosiła 1,36.Polki reagują na kryzys tylko w znikomym stopniu.
  • Komisja Europejska przedstawiła propozycję wspólnej, kontrolowanej likwidacji banków, z utworzeniem rady ds. likwidacji banków i wspólnego funduszu ds. likwidacji. Wspólna, kontrolowana likwidacja banków ma być drugim etapem unii bankowej, po wspólnym nadzorze Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Ruszy on w drugim półroczu 2014 roku, a nadzorem tym będą objęte banki ze strefy euro oraz z krajów spoza eurolandu, które przyłączą się do nadzoru. Polska nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie ewentualnego przystąpienia.
  • Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ranking Włoch z BBB+ do BBB. Jednocześnie ostrzegła przed możliwością następnych spadków ocen w tym lub przyszłym roku. Według agencji pod koniec 2013 roku dług publiczny Włoch wyniesie 129 proc. PKB.
  • Ministrowie finansów UE formalnie zatwierdzili we wtorek przystąpienie Łotwy do strefy euro od 1 stycznia 2014 r. Stało się to możliwe, bo Łotwa po podjęciu wielu działań po głębokiej recesji z lat 2008-2009 spełniła wszystkie kryteria. Łotwa będzie 18. krajem strefy euro i jest to drugi kraj po Estonii z grona republik nadbałtyckich.
  • W okresie od stycznia do maja 2013 roku eksport gazu z Rosji do krajów spoza obszaru b. ZSRR wzrósł o 7,5 proc. r/r.
  • Komisja Europejska rozpoczęła niezapowiedziane kontrole w siedzibach części europejskich firm telekomunikacyjnych, które oferują dostęp do internetu ponieważ ma podejrzenia, że łamały one prawo unijne, nadużywając dominującej pozycji na rynku. Kontrole rozpoczęły się w siedzibach niemieckiej Deutsche Telekom, francuskiej Orange oraz hiszpańskiej Telefónica.
  • Firma Praktiker AG poinformowała o złożeniu w sądzie w Hamburgu wniosku o wszczęcie postępowania upadłościowego. Wniosek obejmuje zarówno Praktiker AG, jak i jej osiem filii w Niemczech. Praktiker zatrudnia ok. 20 tys. osób, w tym prawie 18 tys. na pełny etat. W dziewięciu krajach jest prawie 430 marketów tej firmy, w tym ponad 300 w Niemczech. Praktiker Polska oraz spółki powiązane z operacyjną firmą Baumarkt Praktiker International GmbH są wyłączone z procedury upadłościowej Praktiker AG w Niemczech.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

STREFA WOLNEGO HANDLU POMIĘDZY UE I USA W CIENIU PRISM

W nie najlepszej atmosferze zaczęły się negocjacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską. Jak wiadomo ich celem jest stworzenie największej na świecie strefy wolnego handlu, a sprawa ma charakter strategiczny dla obu czołowych centrów polityczno-gospodarczych współczesnego świata. Negocjacje formalnie już się rozpoczęły. Przewidywano, że w trakcie pierwszego etapu będą ustalane terminy i procedury negocjacyjne. Jednak opublikowanie informacji o działalności amerykańskich służb specjalnych (co jest dziś znane pod nazwą afery PRISM) spowodowało, że w rozpoczynających się negocjacjach na plan pierwszy wysunęła się konieczność odbudowy zaufania między partnerami...

Dziś suma wymiany handlowej pomiędzy USA i Unią Europejską ma każdego dnia wartość dwóch mld euro. To dużo, a wynik może być jeszcze lepszy i obecne negocjacje mają do tego doprowadzić. Cel negocjacji jest więc kuszący, bo planowane poszerzone partnerstwo handlowe i inwestycyjne ma dać nowy impuls rozwojowy dla gospodarek poturbowanych kryzysem. Strefa wolnego handlu obejmowałaby wówczas obszar zamieszkały przez 800 mln osób i szacuje się też, że zrealizowanie tej koncepcji spowoduje powstanie ok. dwóch milionów nowych miejsc pracy.

Negocjacje nie będą łatwe, bo obecnie w wielu dziedzinach Stany Zjednoczone i Unia Europejska ostro konkurują. Oznacza to, że negocjatorzy będą musieli pokonać wiele przeszkód w tym także te, które dotyczą norm technicznych, standardów bezpieczeństwa czy zasad konkurencji, a także muszą być usunięte lub przynajmniej znacznie ograniczone procedury, które dziś uniemożliwiają swobodne prowadzenie interesów przez przedsiębiorców na obszarach USA i UE.

Nie ulega wątpliwości, że zniesienie ceł przyniesie duże oszczędności, a unifikacja jeszcze dziś bardzo zróżnicowanych norm i standardów da duże korzyści, bo powstanie szansa na rozszerzenie rynku, wydłużenie serii produkcyjnych, i znaczące podniesienie zysków firm. Jednak w szerokim zakresie negocjowanych tematów będą też sprawy trudniejsze, a nawet krytyczne i to one mogą się okazać swoistymi rafami, o które mogą rozbić się negocjacje. Mam tu na myśli między innymi sprawy ochrony wartości intelektualnych i rolnictwo, w tym dotacje do produkcji żywności i przepisy dotyczące GMO, a także produkcję i rynkowy obrót produktami powstającymi w sferze kultury (np. produkcja filmowa i telewizyjna).

Analizując wpływ przyszłej strefy wolnego handlu na układ sił w globalnym świecie nie można pominąć jeszcze jednego celu, jaki stawiają sobie inicjatorzy tego globalnego przedsięwzięcia. Koncepcja stworzenia strefy wolnego handlu łączącego gospodarki Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej ma także cel zewnętrzny. Jest nim próba aktywnej odpowiedzi na coraz bardziej agresywną konkurencję ze strony coraz silniejszych gospodarczo krajów rozwijających się z Chinami, Indiami i Brazylią na czele, które wspólnie działając w ramach grupy BRICS coraz bardziej zagrażają tak Ameryce, jak i Staremu Kontynentowi.

Nie ulega wątpliwości, że ostatnio do zasygnalizowanych wyżej problemów trzeba dodać konsekwencje Ucieczki ze Stanów Zjednoczonych agenta amerykańskich służb specjalnych (agencji bezpieczeństwa NSA) Edwarda Snowdena i ujawnienie szczegółów informacji o zakresie działania amerykańskich programów szpiegowskich. Są one realizowane bez pełnej wiedzy europejskich partnerów. Te informacje znacząco ochłodziły stosunki Brukseli i Waszyngtonu. Okazało się, że amerykańskie służby specjalne penetrowały elektroniczne kanały informacyjne, ale prowadziły też działalność szpiegowską w dyplomatycznych przedstawicielstwach UE, a nawet w gmachu Rady UE w Brukseli. Uzasadnione było też podejrzenie, że Amerykanie w ostatnim okresie mogli szpiegować także pracę tych, którzy w Europie przygotowywali się do unijno-amerykańskich negocjacji...

Nie ulega dla mnie wątpliwości, że o działaniach amerykańskich służb specjalnych musiały wiedzieć służby czołowych krajów europejskich. Nie mam też wątpliwości, że w pewnym zakresie amerykańskie i europejskie służby współpracowały i wymieniały się zdobytymi informacjami. Jednak to, co zaskoczyło, to kontrolowanie kanałów komunikacyjnych, z których korzystali europejscy przywódcy. Opublikowanie tych informacji ośmieszyło wielokrotnie podkreślaną atlantycką przyjaźń i partnerstwo.

Afera wynikająca z ujawnienia szczegółów kontroli szpiegowskiej kanałów komunikacyjnych, z których korzystają obywatele innych państw (w tym europejskich) wywołała silna reakcję Niemiec, Francji, a także Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Na pewno w tej sprawie odbędą się rozmowy polityczne, partnerzy powiedzą sobie kilka przykrych słów, ale też w jakimś stopniu zmodyfikują swój sposób działania, by uniknąć nowych zadrażnień we wzajemnych stosunkach. Nie należy jednak liczyć na jakieś zasadnicze zmiany w tym zakresie, ta działalność będzie kontynuowana. Także nie podzielam poglądów politycznych komentatorów nt negatywnego wpływu afery PRISM na przebieg negocjacji w sprawach strefy wolnego handlu. Zbyt wielkie znaczenie ma pozytywne zakończenie tych negocjacji dla przyszłości gospodarczej i politycznej obu partnerów...

Henryk S. Kolka-Tuszyński, Grupa Doradcza CGKL

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: