eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 26/2013

Polska: wydarzenia tygodnia 26/2013

2013-06-30 11:10

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 25/2013

  • Rząd przedstawił raport dotyczący przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego. Rząd zapewnił, że OFE nie zostaną zlikwidowane, ale emerytury będzie wypłacać ZUS.
  • Balcerowicz krytykował rządowe propozycje i opracowany przez resorty finansów i pracy raport "Bezpieczeństwo dzięki zrównoważeniu". Jego zdaniem propozycje rządu oznaczają de facto likwidację kapitałowego filaru systemu emerytalnego, a głównym celem jest załatanie dziury w budżecie.
  • Rząd przyjął we wtorek projekt deregulacji 91 zawodów, w których pracuje obecnie ponad 200 tys. osób.
  • Według GUS w maju sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,5 proc. r/r, a bezrobocie wyniosło 13,5 procent.
  • PAIiIZ prowadzi obecnie 157 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 4,14 mld euro, które mogą stworzyć 28,7 tys. miejsc pracy (Stany Zjednoczone -42 projekty o planowanej liczbie miejsc pracy 7473), Niemcy (18 projektów-3370 miejsc pracy) oraz Chiny (16 projektów-3358 miejsc pracy).
  • Polska otrzyma w latach 2014 i 2015 ok. 2 mld zł na walkę z bezrobociem wśród młodych oraz dodatkowe środki na ten cel w 2016 roku.
  • W opinii konsumentów w ciągu 12 najbliższych miesięcy inflacja w Polsce wyniesie 0,4 proc. Narodowy Bank Polski poinformował w piątek w komunikacie, że oczekiwania inflacyjne w czerwcu spadły dziesiąty miesiąc z rzędu.
  • PGE i Energa Hydro z grupy Energa zawarły z DONG Energy Wind Power umowę nabycia farm wiatrowych w Polsce. Zgodnie z umową z DONG Energy, PGE nabyła operujące farmy wiatrowe w Karnicach o zainstalowanej mocy 30 MW oraz Jagniątkowie o zainstalowanej mocy 30,5 MW.
  • W ramach Konferencji Ministerialnej OECD w czwartek w ministerstwie gospodarki odbyło się Forum Biznesu - spotkanie ekspertów OECD oraz przedstawicieli rządów i organizacji przedsiębiorców z Polski, Gruzji, Kazachstanu, Kirgizji, Mołdawii, Tadżykistanu, Afganistanu, Ukrainy, Armenii, Białorusi, Turkmenistanu, Mongolii, Uzbekistanu i Azerbejdżanu.W trakcie spotkania Janusz Piechociński powiedział, że Polska liczy na potrojenie w 2015 r. obrotów handlowych z większością krajów Eurazji - krajami Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Kaukazu Południowego.
  • IV Kongres Innowacyjnej Gospodarki odbył się w Warszawie w dniach 25 i 26 czerwca.
  • Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało w ciągu 3 miesięcy opublikowanie kompleksowej strategia współpracy gospodarczej z Chinami już za 3 miesiące. Ministerstwo Gospodarki zapowiada stworzenie mechanizmu, który pomoże zmniejszyć niekorzystny dla Polski bilans wymiany handlowej z Państwem Środka. Skorzystać mają na tym polscy przedsiębiorcy.
  • Kompania Węglowa, największy zakład górniczy Europy według prognoz miała w tym roku przynieść około 150 mln zł zysku. Eksperci alarmują, że zamiast zysków będą straty i to wielkie - sięgające nawet setek milionów.
  • Rząd przyjął we wtorek projekt deregulacji 91 zawodów, w których pracuje obecnie ponad 200 tys. osób.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Od tego, jak LOT będzie wdrażał plan restrukturyzacji będzie zależeć zgoda Komisji Europejskiej na dodatkową pomoc publiczną dla linii – mówi jej prezes. To działania, które można oceniać jedynie w perspektywie wielu miesięcy. LOT monitoruje zmiany co dwa tygodnie, ale składa raporty do ministerstwa w dłuższym okresach, by zniwelować wpływ cykliczności rynku i zdarzeń sezonowych.

– Restrukturyzacja przebiega dobrze. Jest to proces, który będzie trwał wiele miesięcy. Niestety, nie w trzy dni Kraków zbudowano i musimy patrzeć na to dość ostrożnie. Są miesiące lepsze, są miesiące gorsze – rynek jest cykliczny – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Sebastian Mikosz, prezes zarządu PLL LOT.

20 czerwca upłynął termin na złożenie planu restrukturyzacyjnego linii do Komisji Europejskiej. Mikosz podkreśla, że decyzji Brukseli nie należy się spodziewać zbyt szybko. Oceniając na podstawie podobnych postępowań toczonych w przypadku innych linii może to potrwać od ośmiu do osiemnastu miesięcy.

Komisja Europejska musi wyrazić zgodę na wsparcie publiczne dla LOT-u. Bruksela wstępnie zaakceptowała 400 mln złotych tzw. pomocy ratunkowej, którą polski przewoźnik otrzymał w grudniu ubiegłego roku. Niedawno LOT poprosił o drugą transzę w podobnej wysokości. Jeśli Komisja Europejska nie zgodzi się na pomoc, co zależy m.in. od planowanej restrukturyzacji linii, może nakazać zwrot wsparcia finansowego.

– Jeżeli Komisja będzie chciała, to może wypowie jakąś opinię wstępną na temat tego planu, ale myślę, że największym probierzem będzie to, czy będziemy w stanie poprawiać nasze wyniki. I wtedy też Komisja będzie inaczej patrzeć na ten plan. Tu chodzi przede wszystkim o jego wdrożenie, które mierzymy już od dzisiaj. Więc z mojej perspektywy te decyzje i te działania muszą niestety być oceniane w trybie raczej wielomiesięcznym niż wielotygodniowym – mówi Mikosz.

Realizacja planu restrukturyzacyjnego linii jest częściowo oparta o wymianę floty długodystansowej. Wysłużone Boeingi 767 są zastępowane nowoczesnymi i ekologicznymi Boeingami 787 Dreamliner. Po niemal półrocznej przerwie w lotach tych maszyn, spowodowanej problemami technicznymi, LOT przywrócił je na trasy transatlantyckie od początku czerwca. We flocie przewoźnika latają już trzy Dreamlinery, czwarty został niedawno odebrany i wkrótce przewiezie pierwszych pasażerów.

– Piątego zamierzamy odebrać w ciągu najbliższego miesiąca i tym samym, mniej więcej do końca sierpnia będziemy oferować całą siatkę połączeń długodystansowych już tylko Dreamlinerami. Jeszcze przez parę miesięcy będziemy mieli rezerwowego 767, ale już od sezonu zimowego będzie to mono flota – zapowiada Mikosz.

LOT rozpoczął już rozmowy z Boeingiem na temat ewentualnego odszkodowania za uziemienie Dreamlinerów. Było ono spowodowane pożarami akumulatorów tych samolotów. Z uwagi na zakaz lotów oraz opóźnienia w dostawach LOT musiał dłużej korzystać ze starszych samolotów, a także wynająć dodatkowe maszyny.

Sebastian Mikosz prezes PLL LOT

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: