eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › NIK: nadzór budowlany działa słabo

NIK: nadzór budowlany działa słabo

2013-06-18 13:30

NIK: nadzór budowlany działa słabo

Budowa © Mikael Lever - Fotolia.com

Najsłabszym ogniwem nadzoru budowlanego są inspektorzy powiatowi - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. To dlatego, że są w konflikcie interesów - zależą od samorządów, których inwestycje jednocześnie muszą kontrolować. NIK postuluje więc zmianę zasad działania nadzoru.

Przeczytaj także: Włosi dokończą autostradę A1 po Irlandczykach

Zdaniem kontrolerów NIK, nadzór budowlany w Polsce nie działa skutecznie, bowiem umyka mu zbyt wiele przypadków łamania prawa. Według Izby, najgorsza sytuacja występuje na poziomie powiatów. Powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego nie monitorują prawidłowości rozpoczynanych inwestycji.

Kontrolerzy Izby zarzucają inspektorom powiatowym, że ci nie kontrolują, czy inwestorzy wykonują nałożone na nich postanowienia oraz nie prowadzą starannie rejestrów i ewidencji, co pozbawia ich informacji o liczbie rozpoczynanych budów oraz liczbie oddawanych do użytku obiektów.

Inspektorom najwięcej czasu zajmuje prowadzenie postępowań administracyjnych na skutek skarg, a powinny to być planowe kontrole. W 23 zbadanych przez NIK powiatowych inspektoratach zaledwie 32,5 proc. kontroli było planowe, podczas gdy większość (51,3 proc.) to skutek skarg. W niektórych powiatowych inspektoratach w ogóle nie prowadzono kontroli rozpoczętych budów.

Podstawową przyczyną nie najlepszego funkcjonowania nadzoru są braki kadrowe wynikające głównie z niedofinansowania. Za mało jest też pracowników ze specjalistycznymi uprawnieniami budowlanymi, co jest pochodną niskich pensji i wysokich wymagań. Nadzór próbuje temu zaradzić, podwyższając pensję kosztem liczby zatrudnionych pracowników.

NIK zwraca również uwagę na problem uzależnienia powiatowych inspektorów od starostów, bowiem powiatowych inspektorów powołują starostowie. Ponieważ często inwestorami są samorządy, to w takich sytuacjach istnieje ryzyko konfliktu interesów. Zdaniem Izby warunkiem uzdrowienia sytuacji jest uniezależnienie organów nadzoru budowlanego od starostów.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: budowa, inwestycja, nadzór budowlany, powiat, starosta

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: