eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Przemysł w USA wraca do formy

Przemysł w USA wraca do formy

2013-06-03 13:44

Przemysł w USA wraca do formy

Przemysł w USA wraca do formy © Javier Castro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Według Euler Hermes, światowego lidera w dziedzinie ubezpieczeń należności oraz zobowiązań, gwarancji i windykacji, Stany Zjednoczone posiadają już potencjał długoterminowego ożywienia w zakresie produkcji przemysłowej. Chociaż przemysł amerykański dotkliwie ucierpiał w ciągu ostatnich dziesięciu lat na skutek przenoszenia produkcji do państw o niższych kosztach pracy, obecnie ma miejsce proces odwrotny, w ramach którego coraz więcej miejsc pracy przenoszonych jest z powrotem do USA, co napędza odrodzenie przemysłu.

Przeczytaj także: Gospodarka USA motorem globalnej koniunktury

- Czynnikami odpowiedzialnymi w pierwszym rzędzie za to zjawisko są wysoka wydajność amerykańskich pracowników oraz wyraźnie zmniejszenie dysproporcji wynagrodzeń w przemyśle produkcyjnym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami, którym towarzyszy zupełnie zmieniająca sytuację eksploatacja źródeł taniej energii w Stanach Zjednoczonych – mówi Dan North, główny ekonomista Euler Hermes na Amerykę Północną. - Nie jest to jednak zjawisko jednolite – niektóre branże przemysłu i niektóre regiony skorzystają na nim bardziej niż inne.

fot. Javier Castro - Fotolia.com

Przemysł w USA wraca do formy

Chociaż przemysł amerykański dotkliwie ucierpiał w ciągu ostatnich dziesięciu lat na skutek przenoszenia produkcji do państw o niższych kosztach pracy, obecnie ma miejsce proces odwrotny, w ramach którego coraz więcej miejsc pracy przenoszonych jest z powrotem do USA, co napędza odrodzenie przemysłu.


“Made in America”

Do powrotu produkcji na teren USA, prognozowanego przez Euler Hermes, przyczynia się szereg czynników:
  • Wydajność pracy w USA wzrastała znacznie szybciej niż w innych krajach uprzemysłowionych, co doprowadziło do tego, że koszty pracy w USA są na jednym z najniższych poziomów wśród państw rozwiniętych.
  • Koszty energii są niskie z uwagi na boom gazu łupkowego.
  • Wysokokwalifikowani pracownicy amerykańscy są w stanie produkować towary z większą wartością dodaną i w sposób bardziej niezawodny.
  • Bardzo niski jest koszt pozyskania kapitału, biorąc pod uwagę niezwykle akomodacyjną politykę monetarną Banku Rezerwy Federalnej.
  • Koszty takie jak transport, magazynowanie i opóźnienie produkcji są niższe w USA, co przyczynia się do większej atrakcyjności produkcji.
  • Słaby dolar wspiera konkurencyjność amerykańskiego eksportu na większości rynków eksportowych – pomiędzy końcem 2009 a sierpniem 2012, wolumen eksportu amerykańskiego wzrósł o 45%.
  • Sytuacja na rynku mieszkaniowym wraca do normy.
  • Ilość bankructw w sektorze wytwórczym, która spadła znacząco w 2009, w 2013 ma spaść według prognoz o kolejne 6%.

fot. mat. prasowe

Spadek ilości bankructw w sektorze produkcji

Ilość bankructw w sektorze wytwórczym, która spadła znacząco w 2009, w 2013 ma spaść według prognoz o kolejne 6%.


Sztandarowe branże reindustrializacji

W ciągu kilku ostatnich lat kilka branż szczególnie przyczyniło się do znaczącego i szybkiego wzrostu w sektorze wytwórczym:
  • Produkcja komputerów i elektroniki: Branża ta utrzymała przodownictwo, umacniając nawet swą wagę w sektorze produkcji przemysłowej w USA w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Szczególnie w tym czasie rozwinęła się produkcja półprzewodników i sprzętu elektronicznego oraz instrumentów pomiarowych, nawigacyjnych i elektromedycznych.
  • Maszyny przemysłowe: W tej branży odnotowano dwucyfrowy wzrost w roku 2010 i 2011. W roku 2013 spodziewany jest powrót do średniej produkcji rocznej sprzed recesji.
  • Wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej i węgla: W tej branży powrót do wyników sprzed recesji już nastąpił, z uwagi na impuls ze strony budownictwa drogowego (asfalt), sektora pokryć dachowych oraz innych branż wykorzystujących pochodne ropy i węgla.
  • Przemysł samochodowy: pomimo nierównych wyników globalnych, na przykład słabości rynku europejskiego, wielu światowych producentów samochodów raportuje o rosnącej sprzedaży i rentowności. Wyniki te napędzane są głównie wzrostem na rynkach rozwijających się, zwłaszcza w Chinach. W samych Stanach sprzedaż samochodów rośnie drugi rok z rzędu, co spowodowane jest większą dostępnością kredytów, niskimi stopami procentowymi oraz skumulowaniem popytu na skutek niedawnej recesji i starzejących się flot samochodów.

Przeczytaj także: Fed ograniczy skup obligacji? Fed ograniczy skup obligacji?

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • pawelkahan / 2013-08-25 17:01:35

    Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2013-08-25 17:02:53)

    Ciekawe czy politycy w UE również kiedykolwiek zrozumieją, że kluczem do wzrostu i dobrobytu są niskie koszty pracy w porównaniu do wydajności???

    http://www.kahan.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: