eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co drugi Polak gra w Lotto

Co drugi Polak gra w Lotto

2013-05-27 00:22

Co drugi Polak gra w Lotto

Co drugi Polak gra w Lotto © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Co drugi Polak gra w Lotto przeznaczając rocznie na kupony ok. 15 Euro. Wygraną chcemy przeznaczyć na mieszkanie lub samochód. Rocznie na gry losowe wydajemy ponad 3,5 mld zł - wynika z najnowszych analiz Totalizatora Sportowego.

Przeczytaj także: Nie będzie zakładów wzajemnych w Totolotku

Na wzrost zainteresowania grami losowymi w ostatnich latach miało wprowadzenie nowych gier oraz - w dużym stopniu - pula nagród. Tylko w 2012 roku Polacy wygrali 1.7 mld zł w ramach wygranych w grach i loteriach Lotto.

W 2012 roku Polacy wydali na gry losowe (w tym Lotto) kwotę ponad 3,4 mld zł. Dodatkowo prawie 800 mln zł wpłacili gracze w formie dopłat do gier i loterii. Środki te są przeznaczane na programy wsparcia sportu, kultury i zdrowia – wynika z najnowszych danych Totalizatora Sportowego. -Nasi Gracze są bez wątpienia największym mecenasem polskiej kultury i sportu – podkreśla Wojciech Szpil, prezes Totalizatora Sportowego.

Rosnące wydatki na zakłady i losy przekładają się na rekordowe wyniki finansowe Totalizatora Sportowego - w 2012 roku TS zanotował zysk netto w wysokości prawie 303 mln zł – jeden z najlepszych w historii firmy. Zmiana dynamiki i trendu przychodów TS w 2012 roku to niewątpliwie wynik dobrego zarządzania, nowych produktów i wielu wysokich kumulacji.

- Gry liczbowe, zwłaszcza te oferujące wysoką główną wygraną, cieszą się stałą, niesłabnącą popularnością, zarówno w Polsce jak i Europie, a ciągły rozwój nowych technologii dystrybucji i komunikacji – choć niesie za sobą też ryzyko zagrożeń – istotnie powiększa wachlarz możliwości dalszego rozwoju – ocenia Weronika Achramowicz, radca prawny, z kancelarii Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy.

fot. whitelook - Fotolia.com

Co drugi Polak gra w Lotto

Co drugi Polak gra w Lotto przeznaczając rocznie na kupony ok. 15 Euro. Wygraną chcemy przeznaczyć na mieszkanie lub samochód. Rocznie na gry losowe wydajemy ponad 3,5 mld zł.


Dla Totalizatora Sportowego, podobnie jak dla większości operatorów w Europie, głównym źródłem przychodów są gry liczbowe. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że w Polsce stanowią one aż 90% ogólnych przychodów, podczas gdy średnia europejska wynosi 67%. W Polsce taka proporcja wynika z bardzo ścisłych regulacji prawnych, znacząco ograniczających możliwości działania operatora loterii. Na rynku europejskim istotny wpływ na przychody firm z tego sektora mają także loterie pieniężne (18%) oraz automaty do gry i terminale wideoloterii (8%). Wynik tej drugiej grupy jest wart zauważenia przede wszystkim ze względu na stosunkowo małą dostępność – wideoloterie oferowane są jedynie przez 15 loterii.

fot. mat. prasowe

Przychody TS w latach 2007-2012

Dla Totalizatora Sportowego, podobnie jak dla większości operatorów w Europie, głównym źródłem przychodów są gry liczbowe. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że w Polsce stanowią one aż 90% ogólnych przychodów, podczas gdy średnia europejska wynosi 67%.


Dlaczego Polacy tak masowo grają w gry losowe ?

Najważniejszym celem jest chęć wygranej i przeznaczenie jej na zakup mieszkania lub samochodu (80% graczy). Tymczasem co czwarty Polak chciałby przeznaczyć wygrana na podróż dookoła świata. Kobiety i mężczyźni w takim samym stopniu aktywnie biorą udział w losowaniach – nie ma znaczenia płeć, ani wykonywany zawód. Do najbardziej aktywnych graczy należą jednak osoby w wieku 25-50 lat, z wykształceniem średnim i wyższym (61% grających).

Polscy gracze na tle Europy

- Polacy pozostają jednak daleko za europejską czołówką jeśli chodzi o kwoty wydawane na gry losowe. W Polsce jest to 15 Euro na osobę, podczas gdy europejska średnia wynosi 100 Euro. Rekordzistami są Cypryjczycy, którzy wydają średnio 435 Euro, Grecy sumę 245 Euro, Hiszpanie 243 Euro i Finowie 230 Euro.

Polacy, pod względem wydatków na gry losowe są podobni do Chorwatów (15 Euro) i Czechów (12 Euro). Tymczasem już Słowacy czy Węgrzy kupują dwukrotnie więcej losów od naszych rodaków (28-30 Euro) – ujawnia Wojciech Szpil, prezes TS.

Fakt ten może wynikać z mniejszej ilości punktów sprzedaży gier w Polsce. W naszym kraju na jeden punkt przypada 3000 mieszkańców - ponad dwukrotnie mniej od średniej krajów Unii Europejskiej (jeden punkt na 1365 mieszkańców). W sąsiadujących z Polską Czechach średnia wynosi 1700 mieszkańców, a w rekordowych pod tym względem Włoszech 400 mieszkańców na jeden punkt.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: