eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w I kw. 2013 r.

Spam w I kw. 2013 r.

2013-05-15 09:55

Przeczytaj także: Spam po polsku


Autor niemieckojęzycznej masowej wysyłki pisze, że jako przyjaciel zmarłego Hugo Chaveza został poproszony o zaopiekowanie się kontem bankowym kochanki zmarłego przywódcy Wenezueli, na którym znajdują się 23 miliony dolarów. Nagroda zostanie wypłacona każdemu, kto może pomóc zdeponować te pieniądze.

fot. mat. prasowe

Fałszywa wiadomość email

Listy nigeryjskie z podobną treścią ale innymi nazwiskami pojawiły się też po śmierci libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego


Sposób interakcji nigeryjskich oszustów z potencjalnymi ofiarami jest dobrze znany. Na początkowym etapie celem jest wzbudzenie zainteresowania odbiorcy i nakłonienie go do odpowiedzi na e-mail. W dalszej korespondencji ofiara jest proszona o przelanie na wskazane konto niewielkiej kwoty – nieznacznej w porównaniu z obiecywaną nagrodą. Pieniądze te zostaną rzekomo przeznaczone na opłacenie usług prawniczych, podatków itd. Jednak po otrzymaniu pieniędzy oszuści urywają wszelki kontakt z ofiarą.

Fałszywe powiadomienia z portali społecznościowych

Spamerzy, zwłaszcza ci, których celem jest infekowanie komputerów użytkowników, nadal wykorzystują fałszywe powiadomienia wysyłane rzekomo z dobrze znanych serwisów. W pierwszym kwartale 2013 roku oprócz Facebooka i Twittera tego rodzaju powiadomienia były wysyłane również z serwisu Foursquare. Po raz kolejny potwierdziła się prosta zasada: im popularniejszy serwis, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie podrabiany przez spamerów.

fot. mat. prasowe

Fałszywe powiadomienia z portali społecznościowych

Spamerzy, zwłaszcza ci, których celem jest infekowanie komputerów użytkowników, nadal wykorzystują fałszywe powiadomienia wysyłane rzekomo z dobrze znanych serwisów


Cyberprzestępcy najczęściej wykorzystują tego rodzaju e-maile w celu rozprzestrzeniania odsyłaczy do zestawów exploitów, które potrafią znaleźć lukę na komputerze użytkownika i zainstalować za jej pośrednictwem inne szkodliwe programy. Wśród spamerów szczególną popularnością cieszy się zestaw exploitów Blackhole.

Jednak scammerzy nie zawsze dbają o to, żeby nagłówek pola „Od” ich fałszywej wiadomości pasował do treści e-maila. Co ciekawe, błąd ten popełniają oszuści, którzy wysyłają fałszywe wiadomości wykorzystujące nazwiska takich gigantów w branży medialnej jak CNN czy BBC. Może to świadczyć o tym, że wszystkie te masowe wysyłki są kontrolowane przez jedną grupę cyberprzestępców.

fot. mat. prasowe

Oszukańczy spam

Cyberprzestępcy najczęściej wykorzystują tego rodzaju e-maile w celu rozprzestrzeniania odsyłaczy do zestawów exploitów


Metody i sztuczki spamerów

Nie ma wątpliwości, że współczesnym spamerom trudno wymyślić coś nowego: wszystkie triki zostały już wykorzystane w tej czy innej formie. W efekcie, oszuści stosują połączenie kilku technik, w tym takich, które były kiedyś popularne, ale od pewnego czasu nie są już używane. Ponadto, aby obejść filtry spamowe, spamerzy wykorzystują możliwości, jakie oferują im legalne serwisy.

Wykorzystywanie legalnych serwisów

W pierwszym kwartale 2013 roku odnotowaliśmy masową wysyłkę, która zawierała standardowe reklamy specyfików medycznych dla mężczyzn, i odkryliśmy, że zastosowano następujące sztuczki:

Nagłówek „Instagram Account Delete” to typowy przykład wykorzystania socjotechniki. W celu przyciągnięcia uwagi użytkownika scammerzy podnieśli alarm dotyczący potencjalnego problemu z popularnym serwisem online. Jeżeli odbiorca posiada konto w serwisie Instagram, istnieje szansa, że otworzy e-mail, zamiast od razu usunąć go.
Rzeczywisty adres, do którego prowadzi szkodliwy odsyłacz, jest maskowany przy użyciu dwóch legalnych metod jednocześnie. Po pierwsze, spamerzy wykorzystali usługę skracania adresów URL Yahoo, a następnie przetworzyli odsyłacz przy użyciu Google Translate. Usługa ta potrafi przetłumaczyć strony internetowe, do których prowadzi wskazany przez użytkownika odsyłacz, i wygenerować własny odsyłacz do tego tłumaczenia. Połączenie tych technik sprawia, że każdy odsyłacz w masowej wysyłce jest unikatowy, a wykorzystanie dwóch dobrze znanych domen przydaje „wiarygodności” temu odsyłaczowi w oczach odbiorcy.

Ponadto, aby jeszcze bardziej zmylić odbiorcę, spamerzy zakończyli odsyłacz bezsensownym żądaniem składającym się z losowych słów «? / Constitutional contextualization».

fot. mat. prasowe

Fałszywa wiadomość typu spam

Aby mylić odbiorcę, spamerzy zakończyli odsyłacz bezsensownym żądaniem składającym się z losowych słów «? / Constitutional contextualization».


Spamerzy często wykorzystują serwisy skracania adresów URL. Po pierwsze, robią to w celu obejścia filtrów spamowych – dzięki temu odsyłacz w każdym e-mailu jest unikatowy. Po drugie, wykorzystywanie tego rodzaju serwisów nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla scammerów, w przeciwieństwie do nabywania domen czy przeprowadzania ataków hakerskich na legalne strony. Z drugiej strony, najpopularniejsze serwisy służące do skracania adresów URL próbują monitorować zawartość stron internetowych, do których przekierowują użytkowników, i szybko blokować szkodliwe odsyłacze.

Powrót „białego tekstu”

W pierwszym kwartale 2013 roku spamerzy wznowili wykorzystywanie popularnej kiedyś metody tworzenia szumu w tle znanego jako „biały tekst”. Metoda ta polega na dodawaniu do e-maila losowych fragmentów tekstu (w tym kwartale były to sekcje doniesień informacyjnych). Wstawki te są pisane jasnoszarą czcionką, znajdują się na szarym tle i są oddzielone od głównego tekstu reklamy wieloma przerwami. Oszuści oczekują, że oparte na zawartości filtry spamowe uznają te e-maile za newslettery, a wykorzystanie losowych fragmentów newsów sprawia, że każdy e-mail jest unikatowy, a przez to trudny do wykrycia.

fot. mat. prasowe

Powrót „białego tekstu”

W pierwszym kwartale 2013 roku spamerzy wznowili wykorzystywanie popularnej kiedyś metody tworzenia szumu w tle znanego jako „biały tekst”


Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: