eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w I kw. 2013 r.

Spam w I kw. 2013 r.

2013-05-15 09:55

Przeczytaj także: Spam po polsku


Statystyki

Udział spamu w ruchu pocztowym


W pierwszym kwartale 2013 roku poziom spamu w ruchu pocztowym podlegał znacznym wahaniom i ostatecznie wynosił średnio 66,55%, co stanowi wzrost o 0,53 punktu procentowego w porównaniu z czwartym kwartałem 2012 roku.

fot. mat. prasowe

Odsetek spamu w ruchu pocztowym w poszczególnych tygodniach pierwszego kwartału 2013 roku

W pierwszym kwartale 2013 roku poziom spamu w ruchu pocztowym podlegał znacznym wahaniom i ostatecznie wynosił średnio 66,55%


W jednej z głównych masowych wysyłek w pierwszym kwartale wykorzystano oszukańczy scenariusz „pump and dump”. Jest to rodzaj manipulacji na rynku papierów wartościowych, gdy spamerzy kupują udziały małych firm i zawyżają ich ceny, rozprzestrzeniając w swoich masowych wysyłkach informacje o kondycji tych firm, a następnie sprzedają je po nowych, wyższych cenach. Z powodu tych masowych wysyłek pierwszy weekend marca odnotował rekord w tym kwartale (73,4%).

fot. mat. prasowe

Spam - wiadomość

W jednej z głównych masowych wysyłek w pierwszym kwartale wykorzystano oszukańczy scenariusz „pump and dump”


Spam związany z udziałami stracił na popularności, którą cieszył się w latach 2006-2007, i na kilka lat praktycznie zniknął z ruchu spamowego, pojawiając się jedynie od czasu do czasu. Co ciekawe, w okresie szczytowej popularności takiego spamu, masowe wysyłki tego typu były również bardzo intensywne. Oszustwo tego typu musi zostać przeprowadzone tak szybko jak to możliwe, w ciągu 2 lub 3 dni, zanim blef zostanie zdemaskowany. Im więcej e-maili potrafią rozprzestrzenić oszuści w tak krótkim okresie, tym więcej potencjalnych ofiar zakupi udziały.

Źródła spamu według państwa

W pierwszym kwartale 2013 roku najaktywniejszymi dystrybutorami spamu pozostały Chiny (24,3%) i Stany Zjednoczone (17,7%). Na trzecim miejscu znalazła się Korea Południowa (9,6% ogółu rozprzestrzenionego spamu).

Co ciekawe, spam pochodzący z tych państw jest kierowany do różnych regionów: większość chińskiego spamu jest wysyłana do Azji, podczas gdy wiadomości śmieci ze Stanów Zjednoczonych są głównie rozprzestrzeniane do Ameryki Północnej, tj. większą ich część można uznać za spam wewnętrzny. Z kolei, niechciane wiadomości z Korei Południowej trafiają głównie do Europy.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu według państwa w pierwszym kwartale 2013 roku

W pierwszym kwartale 2013 roku najaktywniejszymi dystrybutorami spamu pozostały Chiny (24,3%) i Stany Zjednoczone (17,7%)


Brazylia spadła z 5 miejsca na 9, po tym jak jej udział dwukrotnie zmniejszył się w porównaniu z końcem 2012 roku. Wynikało to z tego, że pod koniec roku Brazylia wewnętrznie zamknęła port TCP 25, który stanowił domyślny port dla wychodzącego ruchu SMTP. Jest to port, przez który z państwa tego wypływa większość spamu z zainfekowanych komputerów. Zamknięcie portu 25 TCP stanowi standardową praktykę dla dostawców usług internetowych, jednak w tym przypadku dostawcy działali zgodnie z instrukcjami z góry.

W pierwszej piątce znalazły się również Indie (4,4%), które w poprzednim kwartale uplasowały się na 3 miejscu, oraz Tajwan, który podwoił swój wynik z zeszłego roku i awansował z 10 miejsca na 5. Rosja (3,2%) zwiększyła swój udział w spamie o 1,2 punktu procentowego, awansując na 7 miejsce.

Z Polski w pierwszym kwartale 2013 r. pochodziło 1,5% globalnego spamu.

Źródła spamu według regionu

Azja pozostała czołowym źródłem spamu według regionu, rozprzestrzeniając 51,8% całego globalnego spamu. Za nią uplasowała się Ameryka Północna (18,3% niechcianych wiadomości).

fot. mat. prasowe

Źródła spamu według regionu w pierwszym kwartale 2013 r.

Azja pozostała czołowym źródłem spamu według regionu, rozprzestrzeniając 51,8% całego globalnego spamu


Zwiększył się udział spamu pochodzącego z Europy Wschodniej, który wynosił 11,1%. Mimo że w pierwszej 10 znalazło się tylko jedno państwo z Europy Wschodniej – Rosja – z regionu tego pochodziło 50% państw na pozycjach od 11 do 20. Z pierwszej dwudziestki całkowicie wypadła Ameryka Łacińska z powodu spadku aktywności w Brazylii, Peru i Argentyny.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: