eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 15/2013

Polska: wydarzenia tygodnia 15/2013

2013-04-14 12:03

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 14/2013

  • Według resortu pracy stopa bezrobocia w marcu wyniosła 14,3 proc. wobec 14,4 proc. w lutym. Liczba bezrobotnych wyniosła 2 mln 315,9 tys. osób i spadła wobec lutego o 20,8 tys., czyli o 0,9 proc. Liczba wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej wyniosła w marcu 87,4 tys. i jest to wobec lutego wzrost o 4,6 tys., czyli o 5,6 proc.
  • Zysk Narodowego Banku Polskiego za 2012 r. wyniósł około 5,5 mld zł, z czego 95 proc. trafi do budżetu.
  • Według Ministerstwa Gospodarki inflacja w marcu 2013 roku obniży się do 1,0 proc. r/r z 1,3 proc. r/r w lutym. Według prezesa NBP Marka Belki jeżeli inflacja utrzymałaby się w dłuższym okresie poniżej 1 proc., RPP może rozważyć obniżkę stóp procentowych.
  • Według agencji ratingowej Fitch wzrost gospodarczy Polski spowolni w tym roku do 1,6% z 2,0% w ub.r., a w 2014 r. przyspieszy do 2,8% W październiku agencja prognozowała, że PKB Polski wzrośnie o 2,5% zarówno w 2012, jak i 2013 r. Według Fitcha, średnioważony wzrost PKB dla pięciu krajów regionu CEE (Bułgarii, Czech, Węgier, Polski i Rumunii) wyniesie w tym roku 1,2% wobec 0,6% w 2012 r. Wzrost gospodarczy tej grupy firm w 2014 wzrośnie do 2,5 proc. Fitch Ratings prognozuje, że gospodarka strefy euro skurczy się w rym roku o 0,5% (podobnie, jak w ub.r.), zaś w 2014 r. odnotuje wzrost o 1,0%.
  • Według rankingu firmy konsultingowej Deloitte (tzw. Social Progress Index) najbardziej zaawansowanym społecznie państwem świata jest Szwecja. W rankingu obejmującym 50 krajów Polska znalazła się na trzynastym miejscu. Social Progress Indeks jest statystyczną średnią uzyskaną z analizy trzech głównych kategorii: zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka, tzw. społecznej infrastruktury oraz możliwości awansu społecznego. Rozwój kraju jest analizowany nie tylko pod kątem dynamiki PKB, ale także działań zmierzających do poprawy jakości życia. Światową czołówkę stanowią Szwecja, W. Brytania, Szwajcaria, Kanada, Niemcy, USA, Australia, Japonia, Francja, Hiszpania.
  • Agencja ratingowa Moody's poinformowała, że wiarygodność kredytowa Polski może zostać obniżona, jeśli rząd weźmie pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Będzie to bowiem uznane jako częściowa nacjonalizacja funduszy emerytalnych za gest nieprzyjazny biznesowi i rynkom. Obecne notowania Polski są zbliżone do oceny "A"; to siódmy stopień w dziewięciostopniowej skali. Moody's daje Polsce A2, S&P "A minus", Fitch "A minus.
  • Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że na przełomie maja i czerwca rząd przedstawi swoje stanowisko ws. OFE. Jego zdaniem emerytury muszą być dożywotnie. Niedawno Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych poinformowała, że jej zdaniem emerytury z OFE powinny być byłyby wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas.
  • Według Eurostat produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, w lutym 2013 r. spadła o 2,7 proc. r/r, po spadku o 2,1 proc. r/r w styczniu.
  • Polski premier z wizytą gospodarcza w Nigerii. Jednak już tam jest Jan Kulczyk, który tam prowadzi projekty poszukiwawczo-wydobywcze. Realizuje je także w Tanzanii i Gwinei Równikowej. Jego firma inwestycyjna Kulczyk Investments od drugiej połowy 2011 r. zainwestowała na tym rynku (w ramach konsorcjum Neconde Energy, w którym Kulczyk Investments ma 40 proc.) ponad 300 mln USD. Konsorcjum zebrało kapitał ok. 1 mld USD. Konsorcjum Neconde produkuje 20 tys. baryłek ropy naftowej dziennie o cenie ok. 2 mln dziennie.
  • Dagong to największa chińska agencja ratingowa, która już rozpoczęła działalność na terenie Polski. Jej pierwszym klientem W Europie Centralnej jest polska firma. Dagong to główny konkurent wielkiej trójki światowych agencji ratingowych, którą tworzą tacy giganci jak Fitch, Moody's oraz Standard & Poor's.
  • W pierwszym kwartale br. Kompania Węglowa zmniejszyła wydobycie węgla o 11 proc. r/r. Rosną zwały węgla, gdzie obecnie leży dwie trzecie spośród 9 mln ton węgla, którego od zeszłego roku nie sprzedało polskie górnictwo. Na 2013 r. Kompania zapowiedziała zmniejszenie wydobycia i potwierdzają to wyniki pierwszego kwartału, w którym kopalnie spółki wydobyły 8,9 mln ton surowca, wobec 10 mln ton w tym samym czasie przed rokiem. W 2013 roku Kompania zakłada zmniejszenie rocznego wydobycia o ok. 3 mln ton (z 39,3 do ok. 36,5 mln ton) oraz zwiększenie eksportu węgla z 6 do 9 mln ton w ciągu roku. Równocześnie w tym oku spadnie zatrudnienie (o ok. 3,5 tys. osób).
  • Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce w marcu 2013 r. wyniosła 51 tys. 262 sztuki, a więc spadła o 20,46 proc. r/r i wzrost o 4,58 proc. m/m. Łączna produkcja w 2013 roku wyniosła 148.310 aut, o 24,2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CO NOWEGO NA POLSKIM RYNKU WĘGLA?

Kiedyś byliśmy potentatem w wydobyciu węgla, które było nazwane "czarnym złotem" i było głównym towarem eksportowym. Czasy się jednak zmieniły. Nie tylko wydobywamy mniej węgla, ale i jesteśmy jego importerem. Mimo dłuższej i chłodniejszej zimy mniejsza jest sprzedaż, a na zwałach jest więcej węgla. Z uwagą obserwujemy tę w dalszym ciągu ważną dziedzinę polskiej gospodarki...

Sumarycznie polskie kopalnie wydobyły w ubiegłym roku 79,2 mln ton węgla kamiennego, z tego 67,5 mln ton to był węgiel energetyczny, a 11,7 mln ton - węgiel koksujący. Ubiegłoroczna sprzedaż spadła o 5,4 proc. w stosunku do wielkości sprzedaży w 2011 roku.

w 2011 r. import węgla wyniósł 14,9 mln ton. W ubiegłym roku w pierwszych 11 miesiącach 2012 roku do Polski sprowadzono nieco ponad 9,1 mln ton węgla energetycznego i koksowego. Najwięcej węgla sprowadziliśmy z krajów WNP, w tym z Rosji (5,9 mln ton), Ukrainy (381 tys.) i Kazachstanu (283 tys.).

Mimo że w pierwszych dwóch miesiącach tego roku polskie kopalnie zmniejszyły wydobycie węgla r/r i zwiększyły eksport, to jednak zwały węgla na hałdach rosły i przekroczyły już 9 mln ton.

Kopalnie przyzwyczajone latami do swojej przewagi nad rynkiem nabywców teraz z dużym trudem starają się zrozumieć rynek i dostosować się do obowiązujących na nim reguł. Jest oczywistym, że gdyby warunki dostawy polskiego węgla, a więc przede wszystkim jego jakość i cena były konkurencyjne, to na naszym rynku polskie kopalnie wygrywałyby rywalizację z importowanym węglem i zmalałyby jego zapasy na zwałowiskach, a jest inaczej. Na koniec 2012 składowano 8,4 mln ton węgla, po styczniu było to już 8,8 mln ton, a po lutym osiągnięto poziom 9 mln ton.

Kompania Węglowa jest największym polskim producentem węgla. Ta firma zapowiedziała na 2013 rok zmniejszenie wydobycia, aby dostosować je do popytu. Warto tu dodać, że zapasy w elektrowniach i w elektrociepłowniach są na pełne dwa miesiące normatywnej pracy.

Na 2013 r. Kompania Węglowa zapowiedziała zmniejszenie wydobycia. Na ten rok Kompania zakłada zmniejszenie rocznego wydobycia o ok. 3 mln ton (z 39,3 do ok. 36,5 mln ton) oraz zwiększenie eksportu węgla z 6 do 9 mln ton w ciągu roku. Potwierdzają to wyniki pierwszego kwartału, w którym kopalnie spółki wydobyły 8,9 mln ton surowca, wobec 10 mln ton w tym samym czasie przed rokiem. Sprzedaż wyniosła w tym roku 8,4 mln ton, wobec 8,6 mln ton w pierwszym kwartale 2012 r. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że mimo długiej i dokuczliwej zimy nastąpił spadek sprzedaży o 200 tys. ton. Natomiast wzrósł eksport , a na zwały trafiło dodatkowo ok. 0,5 mln ton węgla. Równocześnie w tym roku spadnie zatrudnienie (o ok. 3,5 tys. osób).

Nie udało się rozwiązać sporu związkowców z zarządem w sprawach płacowych. Uzgodniono, że strony powrócą do rozmów w II połowie roku. Przyjęto tymczasowe rozwiązanie, na mocy którego do 15 kwietnia wszyscy pracownicy KW otrzymają jednorazowe premie (zależne od liczby dniówek przepracowanych w pierwszym kwartale oraz przynależności do danej grupy pracowniczej). Orientacyjnie będzie to ok. 900 zł brutto dla pracowników dołowych.

Marek Dobrowolski - NEW GENERATION TEAM - KONSORCJUM BIZNESOWE

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: