eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 16/2013

Polska: wydarzenia tygodnia 16/2013

2013-04-21 11:26

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 15/2013

  • Sejm uchwalił pierwszą ustawę łagodzącą wymogi dostępu do 50 zawodów, czyli I transzę deregulacji. Druga (89 zawodów) jest już po uzgodnieniach międzyresortowych, a projekt trzeciej (103 zawody z branży finansowej i technicznej) ma niedługo trafić do uzgodnień. Dziś wykonywanie 380 zawodów podlega licznym wymogom, licencjom itp.
  • W połowie marca 2013 roku została zawarta umowa pożyczki dwustronnej pomiędzy Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Narodowym Bankiem Polskim, na mocy której NBP jest gotowy pożyczać MFW środki do wysokości 6,27 mld euro.
  • W Waszyngtonie został zaprezentowany raport o sytuacji fiskalnej (Fiscal Monitor) w gospodarkach krajowych. Co prawda w końcu ubiegłego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewidywał, że deficyt finansów publicznych Polski w 2013 r. wyniesie 3,1 proc. PKB, jednak obecne, najnowsze dane mówią o tym, że w 2014 r. ma być to 2,9 proc. PKB. Dług publiczny Polski ma wynieść w tym roku 56,8 proc. PKB, a deficyt w polskim budżecie wyniesie 3,4 proc. PKB
  • Zmiana akcentów w polityce klimatycznej i w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną. Według Janusza Piechocińskiego nie może ona odbywać się kosztem rozwoju gospodarczego; należy zaleźć konsensus między redukcją emisji a możliwościami gospodarki.
  • Według GUS produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zmniejszyła się w marcu br. o 2,9% r/r, ale wzrosła w ujęciu miesięcznym o 9,2%.
  • Według MF inflacja średnioroczna w tym roku ukształtuje się w okolicy 1,5 proc. Według GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 1,0 proc. r/r po wzroście o 1,3 proc. r/r w lutym. Według MG ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosną o 0,5 proc.
  • Deficyt sektora finansów publicznych w 2012 roku był wyższy niż prognozowane przez resort finansów 3,5 proc. PKB jednak deficyt nie przekroczył 4 procent.
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski w 2013 r. do 1,3 proc. , a w 2014 r., gdy wzrost osiągnie 2,2 proc. PKB.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PARABANKI ROSNĄ W SIŁĘ...

Rozwój tzw. chwilówek, szybkich kredytów i innego typu działalności parabankowej wynika z nadmiernych regulacji wobec SKOK-ów i banków spółdzielczych – twierdzi Stanisław Kluza, były przewodniczący KNF. To właśnie klientelę tych instytucji stanowią ludzie o najniższych dochodach i z małych miejscowości, w których nie ma dużych banków. W efekcie klientów tych przejmują parabanki, których praktyki są zagrożeniem dla bezpieczeństwa finansowego często nieświadomych klientów.

– Rozwój czynności parabankowych jest trochę odpowiedzią na ponadproporcjonalne zwiększanie obciążeń regulacyjnych w stosunku do tych podmiotów, które w szczególności były na styku z małym, drobnym klientem detalicznym, a także w regionach biedniejszych, gdzie np. duże uniwersalne banki były mniej aktywne – uważa Stanisław Kluza, ekonomista Szkoły Głównej Handlowej i były przewodniczący KNF. – Uważam, że nadmierne przeregulowanie bankowości spółdzielczej, jak również złe zarządzanie nadzorem nad SKOK-ami, może skutkować wzrostem działalności parabankowej. A taki wzrost może mieć negatywne skutki – dodaje.

Komisja Nadzoru Finansowego objęła nadzorem Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe pod koniec października 2012 roku. Chodzi nie tylko o czynności takie jak udzielanie zgody na tworzenie kas czy zatwierdzanie ich statutu. KNF nałożyła na SKOK-i obowiązek posiadania funduszy własnych dostosowanych do rozmiaru prowadzonej działalności.

W przypadku banków spółdzielczych problemem mogą być unijne regulacje. Z danych KNF wynika, że wdrożenie regulacji z pakietu dyrektyw CRD IV (m.in. wysokie wymogi dotyczące wysokości i jakości utrzymywanego kapitału) może oznaczać dla tych banków problemy z niedokapitalizowaniem i brakiem płynności.

Zdaniem Kluzy zamiast nadmiernie regulować działalność banków spółdzielczych, należałoby raczej zwiększyć nadzór nad parabankami – choćby wprowadzając obowiązek zdawania przez nie sprawozdań z działalności. Kontrola nad parabankami z konieczności jednak będzie ograniczona. Formalnie są to bowiem spółki prawa handlowego, a nie instytucje finansowe. Nie jest zatem możliwa ich inspekcja ani regulacje kapitałowe.

– Z parabankami wiąże się jeszcze jedno pytanie, na które trudno dzisiaj znaleźć odpowiedź. Chodzi o to, ile z nich korzysta tylko i wyłącznie z legalnych źródeł finansowania – podkreśla Kluza w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Wśród dostępnych instrumentów regulacji parabanków jest nałożenie na nie obowiązku raportowania.

– Należałoby nałożyć na te przedsiębiorstwa mocniejsze obowiązki sprawozdawcze. Miałoby to na celu ochronę interesu klientów tych instytucji. Wydaje mi się, że to również ograniczyłoby potencjalną możliwość rozwijania szarej strefy w tym segmencie – dodaje ekonomista.

Mianem parabanków określa się instytucje oferujące usługi bankowe, jednak niebędące bankami i nieobjęte stosownymi regulacjami. Tematyka zagrożenia ze strony parabanków stała się w Polsce głośna po aferze Amber Gold. Zamknięta we wrześniu 2012 r. firma wyłudziła pieniądze od ok. 11 tysięcy osób. Na początku kwietnia tego roku Sejm rozpoczął prace nad ustawą mającą uporządkować system finansowy i zwiększyć finansowe bezpieczeństwo Polaków. Polskie Stronnictwo Ludowe apeluje o wprowadzenia w radiu i telewizji publicznej specjalnych ostrzeżeń przez działalnością parabanków.

Stanisław Kluza, ekonomista, były przewodniczacy Komisji Nadzoru Finansowego

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: