eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Wycena/analiza porównawcza

Wycena/analiza porównawcza

2010-01-19 07:15

Przeczytaj także: Wielowymiarowa analiza porównawcza


Istotne jest tu aby pamiętać, iż w przypadku wycen z rynku publicznego nie jest zazwyczaj uwzględniana premia za przejęcie kontroli, chyba że miało miejsce wezwanie skutkujące przejęciem kontroli lub znacząca transakcja pakietowa albo przejęcie kontroli przez skup akcji z rynku. W przypadku transakcji na rynku prywatnym w wielu przypadkach mamy natomiast do czynienia z uwzględnianiem w poziomie wyceny premii za przejęcie kontroli. Na bazie powyższej metody wartość przedsiębiorstwa jest iloczynem bazy wyceny i mnożnika charakterystycznego dla grupy podmiotów porównywalnych:

Wp = Bw*M
gdzie:
Wp - wartość przedsiębiorstwa,
Bw - baza wyceny,
M - mnożnik.

Bazą wyceny mogą być różne parametry spółki. Najczęściej używane do tego celu są zysk netto, wolne przepływy pieniężne (FCF), zysk operacyjny (EBIT) oraz zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA). Należy tu pamiętać o ewentualnych korektach wynikających ze zdarzeń o charakterze nadzwyczajnym, jakie mogą wpłynąć na wyniki spółek z grupy porównawczej. Wskazane jest w takim przypadku wykluczenie spółki w stosunku do której takie zdarzenie zaszło lub skorygowanie jej wyników o wpływ tego zdarzenia na wyniki podmiotu. Należy również pamiętać, że obecnie powszechnie praktykowane są trzy podejścia odnoszące sie do przyjmowanej bazy wyceny. Do najpowszechniejszych zaliczyć należy przyjmowanie jako podstawy wyceny do przeprowadzenia prognoz na najbliższe 2 lub 3 lata. Kolejną powszechną metodą jest przyjmowanie jako bazy wyceny wartości bieżących lub średnich wartości za okres historyczny.

W przypadku specyficznych branż należy również używać innych parametrów, adekwatnych dla danej branży i umożliwiających wycenę danego podmiotu. Mamy tu do czynienia z analogiczną sytuacją jak w przypadku opisywanej powyżej metody dyskontowej, gdzie została zwrócona uwaga na konieczność odniesienia się do stopnia korelacji bazy wyceny z wartością podmiotu. Również w przypadku tego typu wyceny należy zwracać szczególną uwagę na to czy podstawowe wskaźniki takie jak zyski z poszczególnych poziomów rachunku wyników czy przepływy pieniężne są wysoce skorelowane z poziomem obserwowanych wycen, czy może należy skupić większą uwagę na wskaźnikach specyficznych dla spółek o określonym modelu biznesowym.

Wyliczenie mnożników powinno polegać na wyliczeniu wskaźników dla porównywalnych podmiotów gospodarczych, będących stosunkiem ich wartości rynkowej (P– wartość rynkowa kapitałów własnych) lub wartości całego przedsiębiorstwa (EV– suma rynkowej wartości kapitałów własnych oraz rynkowej wartości długu netto) do danego parametru charakteryzującego spółkę. Odpowiednim parametrem może być wielkość, która ma bezpośredni związek z wartością wycenianego podmiotu. Mnożniki dla porównywalnych przedsiębiorstw powinny mieć zbliżone względem siebie wartości. W przeciwnym razie, kiedy rozbieżności pomiędzy ich wartościami są duże, wskazuje to na błędne dobranie podmiotów porównywalnych albo na konieczność dostosowania bazy wyceny.
Przeczytaj także: Analiza portfelowa Analiza portfelowa

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: