eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2013

2013-04-08 12:41

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2013


Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny kwartalny nie zmienił się w porównaniu do poprzedniego miesiąca pozostając na poziomie 42 pkt., ale indeks roczny uległ kolejnemu osłabieniu o jeden punkt do 41 pkt. Spadki indeksu makroekonomicznego antycypują spodziewane pogorszenie równowagi makroekonomicznej w perspektywie roku. Obserwujemy rosnące bezrobocie i spadek zatrudnienia, oraz gwałtowne przyspieszenie tempa wykonania deficytu budżetowego, na skutek spadku dochodów podatkowych i wzrostu wydatków socjalnych w gorszej koniunkturze. Można się spodziewać dalszego pogorszenia sytuacji makroekonomicznej właśnie dzięki postępującemu zacieśnieniu fiskalnemu, które dusząc popyt negatywnie wpłynie na wzrost PKB, a zatem na dochody budżetu, generując jednocześnie większy deficyt i bezrobocie. Jedynym pozytywnym elementem jest utrzymująca się pomimo silnej złotówki konkurencyjność eksportu i malejący deficyt rachunku obrotów bieżących.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Indeksy popytu w zasadzie nie uległy zmianie i utrzymują się w dołku z poprzedniego miesiąca: indeks kwartalny na poziomie 6 pkt., jedynie indeks roczny obniżył się o jeden punkt do 14 pkt.


Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeksy wpływu czynników politycznych uległy istotnej redukcji: indeks kwartalny o cztery punkty do 42 pkt., natomiast indeks roczny o trzy punkty do 44 pkt. Indeksy czynników politycznych od pół roku plasują się poniżej połowy skali i z tendencją spadkową zbliżają się do minimum notowań sprzed trzech lat.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeksy finansów wykazują nadal wysoką stabilność i nie uległy zmianie od zeszłego miesiąca, jednak pozostają nadal poniżej połowy skali: indeks kwartalny na poziomie 43 pkt, a indeks roczny na poziomie 47 pkt.


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Polacy a prace domowe

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: