eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I-III 2013 r.

Upadłości firm w Polsce I-III 2013 r.

2013-04-02 12:29

Przeczytaj także: Liczba upadłości w Polsce ciągle rośnie


Perspektywy na rok 2013

Rok 2013 przyniesie najprawdopodobniej dalszy wzrost upadłości. Będzie to kolejny rok pogarszającej się dyscypliny płatniczej polskich przedsiębiorstw. Nie ma szans na szybką odbudowę branży budowlanej, która pozostanie bardzo ryzykowna. Jej udział w liczbie upadłości spadnie, ale głównie z powodu szybko rosnących problemów w innych branżach. Szeroko rozumiana produkcja przemysłowa oraz handel będą tymi sektorami, gdzie ryzyko niewypłacalności będzie rosło najszybciej. Nasilająca się walka o klienta, coraz mniej skłonnego do wydawania pieniędzy, będzie nadal wywoływała presję na marże w działalności handlowej. Dalsza konsolidacja w tym sektorze jest nieunikniona. Przemysł przetwórczy będzie borykał się z niewielkim popytem, ograniczonym niechęcią do inwestycji, zarówno inwestorów indywidualnych jak i podmiotów gospodarczych. Rok 2013 jest i będzie trudnym i utrzymanie płynności finansowej przy tak wielu niekorzystnych zjawiskach może okazać się niemożliwe dla wielu firm. – podsumowuje Marcin Siwa z Coface.

fot. mat. prasowe

Upadłości według branż I kw. 2012 - I kw. 2013

Szeroko rozumiana produkcja przemysłowa oraz handel będą tymi sektorami, gdzie ryzyko niewypłacalności będzie rosło najszybciej.


Jak zawsze na pierwszym miejscu znajduje się województwo mazowieckie, co odzwierciedla największą liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. W tym regionie zanotowaliśmy jednak znaczący spadek liczby bankructw – aż o 41%. W dalszym ciągu utrzymuje się silna tendencja wzrostowa w województwach śląskim i wielkopolskim. Przypomnijmy, że ten drugi region zanotował bardzo wysoki wzrost w 2012 r. (o 61%) związany m.in. z bankructwami firm budowlanych.

fot. mat. prasowe

Upadłości według regionów

Jak zawsze na pierwszym miejscu znajduje się województwo mazowieckie, co odzwierciedla największą liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. W tym regionie zanotowaliśmy jednak znaczący spadek liczby bankructw – aż o 41%.


Analizując upadłości pod kątem form prawnych, zauważamy zmiany w strukturze upadłości. Dotychczas najwięcej upadało spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, tak jest i tym razem, jednak ich udział spadł zdecydowanie do 54 proc. (65,7% w 2011).

fot. mat. prasowe

Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

Analizując upadłości pod kątem form prawnych, zauważamy zmiany w strukturze upadłości. Dotychczas najwięcej upadało spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, tak jest i tym razem, jednak ich udział spadł zdecydowanie do 54 proc. (65,7% w 2011).


W I kwartale 2013 r. obserwujemy kontynuację trendu z roku ubiegłego: nie ma ani zbyt małych ani zbyt dużych firm, aby upaść. Bardzo nasilił się wzrost liczby bankructw dużych przedsiębiorstw, co znajduje także odzwierciedlenie w statystykach – ogłoszono upadłość 48 spółek akcyjnych (wzrost o 150%), a ich udział ogólnej liczbie upadłości podwoił się, z 7% w 2011 r. do 14,2% I kw. 2013 r. Stale utrzymuje się także wzrost liczby bankructw osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą („Przedsiębiorca”) – o 14 proc.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: