eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza wg finansistów IV kw. 2012

Koniunktura gospodarcza wg finansistów IV kw. 2012

2013-03-28 13:39

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg finansistów I kw. 2010


- Finansiści doceniają polityczne inicjatywy w Stanach Zjednoczonych i Europie. Uznają, że mogą one mieć pozytywny wpływ na te gospodarki w przyszłości. Jednak ich zdaniem to dopiero początek. Potrzeba debat, kolejnych rozwiązań. Politycy mają obecnie wpływ na sytuację ekonomiczną jak nigdy dotąd – podkreśla Magdalena Hernandez.

Fala zwolnień będzie trwała

Niestety, raport przynosi też wnioski negatywne. Wskazuje m.in. iż duże instytucje weszły w nową fazę zwolnień związanych z kryzysem zadłużenia. Do optymizmu nie nastraja także sytuacja w sektorze publicznym, gdzie zanotowano nieznaczny wzrost zwolnień związany z racjonalizacją podejścia do zatrudnienia.

- Fala redukcji w dużych instytucjach finansowych na świecie będzie trwała. Wypowiedzi liderów zachodnich instytucji finansowych jasno wskazują, że zatrudnienie jest zbyt duże i negatywnie wpływa na efektywność. Banki nadal odrabiają prace domową z kryzysu. Na jego początku były mocno przeinwestowane, mimo zwolnień w początkowej fazie, okazało się, że obecna rzeczywistość zmusza do podjęcia kolejnych kroków – uważa Krzysztof Nowakowski, dyrektor zarządzający firmy Korn/Ferry.

- Międzynarodowe korporacje finansowe zapowiadają zwolnienia, poszukując źródeł optymalizacji efektywności. Jednak duże, złożone organizacje często decydują się na formy oszczędzania takie jak outsourcing, praca tymczasowa, czy choćby centra usług wspólnych. To trend, który siłą rzeczy przynosi największe korzyści korporacjom, ze względu na skalę działalności – twierdzi Tomasz Wiśniewski.

Informacje o badaniu
Badanie Global Economic Conditions Survey przeprowadzono wśród 1 994 respondentów, m.in. dyrektorów finansowych korporacji międzynarodowych i członków ACCA w ostatnim kwartale 2012 roku. Od IV kw. 2011 r. badanie, wcześniej samodzielny projekt ACCA, prowadzone jest wspólnie z IMA. Wskaźnik nastrojów: odsetek osób deklarujących poprawę kondycji ich organizacji pomniejszony o odsetek osób deklarujących poprawę. Wskaźnik ożywienia: odsetek osób, według których globalna gospodarka przyspieszy, pomniejszony o odsetek osób, według których gospodarka spowolni lub pozostanie w stagnacji.

poprzednia  

1 2

Polski rolnik 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: