eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 11/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 11/2013

2013-03-17 11:00

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 10/2013

  • Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą budżetu UE na lata 2014-2020, w której odrzuca porozumienie wynegocjowane przez szefów państw i rządów na szczycie w lutym. PE nie przyjął też poprawek łagodzących wymowę dokumentu.
  • Komisja Europejska będzie mogła zawetować budżet niestabilnego ekonomicznie państwa strefy euro. Parlament Europejski przyjął we wtorek przepisy tzw. dwupaku wzmacniające nadzór nad krajami, których problemy finansowe mogą zagrozić całej eurostrefie. Pozwalają one KE na analizowanie projektów budżetów państw, zanim jeszcze zostaną zatwierdzone przez parlamenty narodowe; do 15 października każdego roku projekty ustaw budżetowych będą musiały być przesyłane KE i Radzie UE.
  • Kolejny szczyt przywódców unijnych. Głównym tematem obrad jest to, w jaki sposób pobudzić europejską gospodarkę do wzrostu, tak by jednocześnie nie zrobić kroku wstecz w redukcji deficytów budżetowych i obniżaniu zadłużenia. Na obecne unijne obrady cieniem kładzie się wynik ostatnich wyborów we Włoszech, w których znaczące poparcie zyskały partie sprzeciwiające się drastycznym reformom i oszczędnościom.
  • Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zauważa społeczne napięcia, ale naciska na dalsze wzmacnianie finansów publicznych krajów UE.
  • Europejskie związki zawodowe wskazują, że odbywa się to kosztem obywateli i żądają zmian unijnej polityki odpowiedziała Van Rompuyowi sekretarz generalna Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC) Bernadette Segol.
  • Mija 10 lat Kanclerz G. Schroeder wprowadził jedną z najważniejszych reform gospodarczych w historii powojennych Niemiec. Mimo, że efekty reformy do dziś budzą w Niemczech skrajne oceny, to Niemcy uniknęły recesji i najniższe bezrobocie, ale pogłębienie nierówności społecznych i duża liczba bardzo mało zarabiających. Niemiecka gospodarka spowolniła w IV kw. 2012 r. do ledwie 0,4 proc. m/m, ale w ostatnich latach bezrobocie w Niemczech należy do najniższych w Europie. W ostatnich dniach niemiecki rząd zatwierdził budżet, który przewiduje, że w 2015 r. Niemcy nie będą musieli zaciągać nowych długów na finansowanie bieżącej działalności. Będą zaciągać pożyczki tylko na spłatę starych długów.
  • W styczniu w całej UE bezrobotnych było już 26,2 mln osób. W Hiszpanii czy Grecji stopa bezrobocia przekroczyła poziom 26 proc.
  • Prezydent Francois Hollande przyznał, że Francja w tym roku może nie obniżyć deficytu sektora finansów publicznych do obiecanego poziomu 3 proc. PKB. Deficyt wyniesie więc 3,7 proc. PKB.
  • Agencja Fitch obniżyła w piątek rating Włoch do BBB+ z A-, ostrzegając, że perspektywa jest negatywna. Włoska recesja jest jedną z najgłębszych w Europie, a gospodarka w roku 2013 może się skurczyć o 1,8 proc. W tym roku dług publiczny może osiągnąć poziom 130 proc. PKB (a więc więcej niż zakładane 125 proc.).
  • PKB spadł już 6. kolejny kwartał. Produkt Krajowy Brutto Włoch spadł w IV kw. 2012 r. o 0,9 proc. kw/kw, po spadku w III kw. o 0,2 proc. kw/kw. To już 6. z kolei kwartał, gdy włoski PKB spada. Włoski PKB spadł w IV kw. 2012 spadł o 2,8 proc. r/r, po spadku w III kw. o 2,6 proc. r/r.
  • W zeszłym roku portugalska gospodarka skurczyła się o ponad 3 procent. W 2012 roku PKB spadło o 3,2 proc. r/r. To najgorszy wynik od 1975 roku.
  • Białoruś zamierza zwrócić się do Rosji o udzielenie kredytu w wysokości 2 mld USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WZROST WYDOBYCIA WĘGLA. A CO Z OCHRONĄ ATMOSFERY ?

Mimo zgodności polityków praktycznie z wszystkich krajów świata o konieczności ochrony klimatu, dane opublikowane przez Międzynarodową Agencję Energii (MAE) wskazują, że nieustannie wzrasta wydobycie węgla, a w najbliższych pięciu latach światowe zużycie węgla będzie nadal rosło.

Według raportu MAE kołem napędowym wzrostu zapotrzebowania na węgiel są nie tylko Chiny i Indie, ale także Stary Kontynent. Jedynym krajem, gdzie spada zużycie węgla są obecnie Stany Zjednoczone, w których realizowana jest prawdziwa rewolucja energetyczna. Wynika ona z wzrastającego wydobycia gazu łupkowego, pełnego zaspokojenia nim potrzeb amerykańskiego rynku, niskich jego cen i szybko rozwijającej się energetyki gazowej. Równocześnie z danych MAE wynika, że głównym zagłębiem, gdzie obecnie wydobywa się węgiel jest rejon Pacyfiku, a liderują Australia i Indonezja. Natomiast największymi importerami są Chiny, Indie, Japonia i Tajwan. To powoduje, że ceny węgla wahając się od 80-13 USD za tonę są praktyczne ustalane na Dalekim Wschodzie, bo transport węgla do Europy okazuje się być stosunkowo tanim.

Dziś jeszcze siłą napędową wzrostu zużycia węgla dla celów energetycznych są Chiny z potrzebami zbliżającym się do 4 mld ton węgla rocznie, co stanowi ponad połowę światowego zużycia. W ostatniej dekadzie tempo wzrostu wydobycia i zużycia węgla wynosiło ok. 5 proc. Jednak eksperci MAE prognozują, że w najbliższych latach będzie on wolniejszy (ok. 4 proc.).

Indie to kraj , którego udział w światowym zużyciu węgla w najbliższych latach wzrośnie ok. 22 proc., a tempo wzrostu zapotrzebowania wyniesie ok. 6 proc. rocznie. Analitycy MAE prognozują, że Indie staną się największym morskim importerem tego surowca.

Europa wbrew głoszonej polityce zwiększyła zapotrzebowanie na węgiel. To skutek mechanizmów ekonomicznych, bo energia z węgla jest ok. 25-30 euro tańsza niż taka sama jej ilość uzyskana z gazu.Kryzys w Europie wspiera rozwój biznesu węglowego i równocześnie dławi poziom cen. Do Europy napływa też węgiel ze Stanów Zjednoczonych, gdzie gaz łupkowy szybko wpływa na obniżenie zapotrzebowania.

Marek Dobrowolski- NEW GENERATION TEAM-KONSORCJUM

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: