eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 12/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 12/2013

2013-03-24 11:40

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 11/2013

  • Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i państw UE wstępnie porozumieli się w sprawie utworzenia wspólnego nadzoru bankowego. Instytucją odpowiedzialną za nadzór europejskich banków będzie Europejski Bank Centralny. Jednolity mechanizm nadzoru bankowego (z ang. SSM) ma być centralnym elementem unii bankowej, a pełną zdolność do działania osiągnie w marcu 2014 r.
  • Ministrowie ds. rolnictwa krajów UE uzgodnili swoje stanowisko negocjacyjne ws. reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2013 r. Opowiedzieli się m.in. za wysokimi karami za niewypełnianie przez rolników wymogów ekologicznych. Wstępnie uzgodniono, jak będzie wyglądał system wsparcia rolnictwa w Unii Europejskiej przez następne 7 lat.
  • Agencja ratingowa Fitch ostrzegła, że jako druga po Moody's może w najbliższym czasie obniżyć ocenę wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii. Powodem tej decyzji jest wyższy od zakładanego poziom długu i obniżka prognoz wzrostu gospodarki na 2013 rok.
  • Dochód hiszpańskiej rodzinny spadł do poziomu sprzed 10 lat, a wg Caritas co piąta hiszpańska rodzina żyje poniżej progu ubóstwa i w skrajnej biedzie żyje w Hiszpanii 3 miliony osób.
  • Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii w 2013 roku wyniesie 0,6 proc. PKB. To o połowę mniej niż zakładano jeszcze jesienią. Według ekspertów krajowi grozi kolejna recesja.
  • Agencja Fitch poinformowała, że utrzymuje rating UE na najwyższym poziomie AAA, a perspektywa utrzymania tej noty przez Unię jest stabilna. Fitch tłumaczy swoją decyzję "silnym poparciem" 27 państw członkowskich dla UE. Obecnie dziewięć spośród 27 państw UE również ma najwyższą notę. Fitch zakłada, że państwa członkowskie będą nadal wspierać Unię. Sytuacja ta mogłaby się zmienić, gdyby agencja musiała niżej ocenić wiarygodność finansową dużych państw unijnych (Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii) lub gdyby kraje te zmniejszyły swe poparcie dla Unii.
  • Agencja Standard & Poor's obniżyła perspektywę długoterminowego ratingu Węgier ze stabilnej do negatywnej. Jednocześnie agencja potwierdziła długo- i krótkoterminowe ratingi kredytowe na poziomie BB/B. Powodem są zmiany w funkcjonowaniu niektórych instytucji nadzorczych, co może dodatkowo osłabić efektywność instytucjonalną Węgier. Zrewidowano też perspektywę dla długoterminowego ratingu kredytowego do negatywnej ze stabilnej i jednocześnie potwierdzono długo- i krótkoterminowe ratingi kredytowe na poziomie BB/B".
  • Kłopotów Cypru ciąg dalszy. Agencja ratingowa Moody's obniżyła rating trzech cypryjskich banków z poziomu Caa2 do Caa3 i ostrzegła, że ich noty mogą zostać ponownie obniżone. Obniżono oceny Bank of Cyprus, Laiki Popular Bank i Hellenic Bank, tłumacząc to ryzykiem strat, jakie mogą ponieść klienci banków po ich ponownym otwarciu we najbliższy wtorek. Agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła w czwartek rating Cypru do poziomu CCC i ostrzegła przed niewypłacalnością kraju.
  • Zbliżają się do końca negocjacje z Gruzją, Mołdawią i Armenią o stowarzyszeniu z UE. Prawdopodobnie na najbliższym szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie możliwe będzie parafowanie umów stowarzyszeniowych.
  • Według opiniotwórczego tygodnika "Dzerkało Tyżnia" (powołującego się na źródła w rządzie Ukrainy) Ukraina zostanie członkiem stowarzyszonym Unii Celnej (UC) Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

LOTOS WCIĄŻ PLANUJE INWESTYCJE W WYDOBYCIE ROPY I GAZU

Mimo spowolnienia gospodarczego, Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu zapowiada, że spółkę w najbliższych miesiącach czeka szereg inwestycji. Miniony rok grupa zamyka m.in. przejęciem litewskiej spółki wydobywającej ropę naftową. W najbliższym czasie skoncentruje się głównie na projektach związanych z poszukiwaniem i wydobywaniem węglowodorów ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, na które chce pozyskać wsparcie z Inwestycji Polskich. Tu głównym partnerem będzie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Pod koniec ubiegłego roku Lotos Geonafta przejęła litewski Manifoldas, spółkę, która z powodzeniem działa na tamtejszym rynku poszukiwań i wydobycia węglowodorów. Lotos zamierza zwiększyć wydobycie na Litwie do poziomu 100-120 tysięcy ton ropy rocznie, do tej pory sam Manifoldas wydobywał rocznie ok. 30 tys. ton. To ma zagwarantować spółce dobrą pozycję na litewskim rynku na wiele lat.

– Kończymy proces konsolidacji aktywów poszukiwawczo-wydobywczych na Litwie. Mamy dobrą pozycję rynkową – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu.

Ta akwizycja wpisuje się w strategię grupy, która zakłada wzrost ilości wydobywanych węglowodorów do poziomu 1,2 mln ton w 2015 roku, a w roku 2020 – do 5 mln ton ropy. do roku 2015 na inwestycje związane z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów zamierza przeznaczyć 3,9 mld zł.

Kontrahentem przy tej współpracy w Polsce będzie m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

– O projektach z PGNiG będziemy konkretnie mówić w pierwszym lub drugim kwartale, bo w tej chwili trwają analizy atrakcyjności. Zdecydujemy wówczas o tym, na których projektach i w jaki sposób z PGNiG, czy z innym partnerem, będziemy uruchamiać prace rozpoznawcze, testowe i potem, mam nadzieję, zagospodarowania złoża i wydobycia – zapowiada Paweł Olechnowicz.

I dodaje, że w pierwszej kolejności Lotos analizuje projekty głównie na Pomorzu: – PGNiG ma dużo licencji. Chcemy je w dużej ilości przeanalizować, jeśli będziemy wspólnie zgadzać się co do tego, że możemy je prowadzić.

PGNiG i grupa Lotos jesienią ub.r. zdecydowały, że będą współpracować na najbardziej perspektywicznych koncesjach zlokalizowanych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Porozumienie zakłada możliwość pozyskania przez Lotos udziałów w każdej z koncesji, jednak to koncern gazowy zastrzegł sobie prawo do sprawowania funkcji operatora na każdej z nich.

Część pieniędzy na projekty związane z węglowodorami miałaby pochodzić z Inwestycji Polskich, programu, który zgodnie z zapowiedziami ministra skarbu państwa ma ruszyć w drugim półroczu. Ale to nie jedyna inwestycja, na którą Lotos chciałby pozyskać pieniądze.

– Również bardzo liczymy na wspólny projekt z Zakładami Azotowymi w Tarnowie, na dużą inwestycje petrochemiczną – mówi Olechnowicz.

To nowy pomysł, którego – jak podkreśla prezes Lotosu – nie uwzględniała strategia firmy na najbliższe trzy lata. Konkrety, włącznie z kwotą, na jaką będzie opiewała inwestycja w Gdańsku, będą znane po wykonaniu studium opłacalności projektu i wyborze rozwiązań technologicznych, które zostaną zastosowane. Wstępnie szacuje się, że będzie to rząd co najmniej 6 mld zł.

Zmiany czekają Lotos Kolej, spółkę należącą do grupy Lotos. W ciągu najbliższych lat może zmienić właściciela.

– To jest firma, która nie mieści się w naszym układzie strategii biznesowej. Natomiast jest to jeden z najlepiej funkcjonujących przewoźników kolejowych. Chcemy, żeby dalej i jeszcze ciekawiej się rozwijał, żeby również usługi przewozowe dla Lotosu były na takim samym albo lepszym poziomie. Zatem jakakolwiek zmiana, która by tutaj nastąpiła, musi być bezpieczna na długie lata dla funkcjonowania Grupy Lotos i dawać szansę dynamicznego rozwoju firmy Lotos Kolej – uważa Paweł Olechnowicz.

Ten rok będzie trudniejszy dla polskiej gospodarki ze względu na spowolnienie w sektorze transportowym i budowlanym. Jednak sytuacja w tych sektorach nie przełoży się w istotny sposób na wyniki spółki.

– To będzie ciekawy i dobry rok. Gospodarki zauważą potrzebę inwestowania i w związku z tym wskazania kierunków rozwojowych. To zauważa się w Polsce, a my w Lotosie od dawna zmierzamy tym kierunku, ciągle się rozwijamy. Rozwój będzie napędzany przez rozwój, a to będzie przynosiło tylko dodatkowe pozytywne efekty – podsumowuje prezes.

W strategicznej "mapie drogowej" Lotosu do roku 2020, grupa zakłada, że będzie dysponować własnymi zasobami, stanowiącymi ekwiwalent 330 mln baryłek ropy naftowej oraz zwiększy wydobycie do 100 tys. baryłek dziennie (5 mln ton rocznie). Program rosnącego wydobycia obejmuje bliskie geograficznie regiony o niskim poziomie ryzyka.

Paweł Olechnowicz Prezes zarządu Lotos

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Czy Cypr zbankrutuje?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: