eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości biurowe i handlowe w Warszawie IV kw. 2012

Nieruchomości biurowe i handlowe w Warszawie IV kw. 2012

2013-02-19 09:55

Przeczytaj także: Rynek biurowy w Warszawie IV kw. 2012


Odsetek wolnych powierzchni w sektorze biurowym wzrósł w Warszawie do 8.8% i spodziewany jest jego dalszy wzrost w związku z coraz większa ilością inwestycji spekulacyjnych. Stawki czynszu za najlepsze powierzchnie wynoszą obecnie 26 - 27 EUR/m.kw./miesiąc w Central Business District (Centralny Obszar Biznesu), podczas gdy w pozostałych lokalizacjach jest to około 15 - 16 euro/m.kw./miesiąc. Średnie stawki czynszu w Warszawie wynoszą około 18 euro/m.kw./miesiąc. W obliczu rosnącej ilości powierzchni nowo oddawanych do użytku i wzrostu odsetka powierzchni niewynajętych, stawki efektywne wykazują tendencję spadkową, szczególnie w odleglejszych lokalizacjach lub tam, gdzie istnieje duża konkurencja.

Najemcy handlowi poszukują nowych powierzchni w Warszawie

Mimo, że w stolicy jest obecnie w budowie ponad 68.000 m.kw. nowoczesnych powierzchni handlowych w sześciu nowych obiektach, w 2012 roku zostało oddanych do użytku tylko 29.000 m.kw. w dwóch centrach handlowych na obrzeżach aglomeracji warszawskiej. W odpowiedzi na wysoki niezaspokojony popyt, oferta powierzchni handlowych w stolicy zwiększy się w nadchodzących latach. Planowane inwestycje to m.in. obiekty w Wilanowie oraz dzielnicy Białołęka, a także Hala Koszyki i praski Koneser. Warszawski rynek oferuje też znaczące nisze rynkowe dla konceptów takich jak parki handlowe (szczególnie na południowym wschodzie aglomeracji) czy małe galerie osiedlowe w istniejących i nowo budowanych dzielnicach mieszkaniowych.

Magdalena Frątczak, dyrektor działu powierzchni handlowych w CBRE w Polsce: “Mimo, że w ostatnim czasie obserwujemy spowolnienie wzrostu popytu, Warszawa, z największą w Polsce liczbą zamożnych konsumentów i znaczącymi niszami rynkowymi, jest uznawana za miasto z największym potencjałem. Choć w stolicy mamy już 1,35 miliona m.kw. nowoczesnych powierzchni handlowych, to warszawski rynek powierzchni handlowych nadal charakteryzuje się znaczącą przewagą popytu nad podażą.”

Odsetek wolnych powierzchni handlowych w Warszawie kształtuje się na niskim poziomie 2,6%, choć wzrósł on znacznie od połowy 2011 roku, kiedy wynosił około 1,6%. Powierzchnie w najlepszych obiektach, takich jak Złote Tarasy, Arkadia i Galeria Mokotów są nadal najbardziej poszukiwane przez wielu najemców i praktycznie nie ma tam wolnych powierzchni. Coraz więcej typowych najemców centrów handlowych, którym nie udało się znaleźć lokali w wiodących centrach, rozważa otwarcie sklepów przy ulicach handlowych. Efektem tego jest zauważalna poprawa kondycji tych ulic, a szczególnie rosnąca popularność ul. Mokotowskiej i pl. Zbawiciela, gdzie powstaje coraz więcej butików i sklepów oferujących dobra luksusowe. Najemcy ci często świadomie przedkładają taką lokalizacje nad obecność w centrum handlowym. Obecnie mieszczą się tam butiki takie jak Mokobelle, Lilou, cocktail’me, Zień, Tomasz Ossolinski, Rina Cossack, Robert Kupisz, Bohoboco, a także Batycki oraz Loft37.

Warszawa pozostaje najdroższą lokalizacją handlu detalicznego w Polsce, a stawki wyjściowe w wiodących centrach handlowych oraz na ulicach handlowych osiągają 90 - 95 EUR/m.kw./ miesiąc i wykazują tendencję wzrostową. W przypadku średnich stawek w najlepszych lokalizacjach, utrzymujących się na poziomie 30 – 45 EUR/m.kw./miesiąc, widoczna staje się presja na ich obniżenie.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: