eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 7/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 7/2013

2013-02-16 14:21

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 6/2013

  • Według Eurostat-u Produkt Krajowy Brutto (PKB) w strefie euro w IV kwartale 2012 r. spadł o 0,6 proc. kw/kw (w III kw. spadł o 0,1 proc. kw/kw). Licząc r/r PKB w strefie euro spadł w IV kw. 2012 r. o 0,9 proc. (w III kw. spadł o 0,6 proc.).
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden Produkt Krajowy Brutto (PKB) Niemiec spadł w IV kw. 2012 r. o 0,6 proc. kw/kw (w III kw. wzrost wyniósł 0,2 proc. kw/kw). W ujęciu r/r PKB Niemiec wzrósł w IV kw. o 0,4 proc., po wzroście w III kw. o 0,9 proc.
  • Produkt Krajowy Brutto Francji w IV kwartale spadł o 0,3 proc. kw/kw. PKB Francji spadł w IV kw. o 0,3 proc. r/r (w III kw. pozostał bez zmian).
  • Federacja Rosyjska jest już członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO). Ostatnio prezydent FR omawiał z sekretarzem generalnym OECD Jose Angelem Gurrią problemy dotyczące wejścia Rosji do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Omawiano też kwestie związane ze współpracą Rosji i OECD w ramach prezydencji FR w G20 w 2013 oraz G8 w 2014 roku.
  • Czeska gospodarka w dalszym ciągu w recesji. PKB Czech spadł w IV kw. 2012 r. o 0,2 proc. kw/kw, a licząc r/r czeski PKB spadł w IV kw. 2012 o 1,7 proc. Sprzedaż detaliczna spadła w grudniu 2012 r. o 5,1 proc. r/r, stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2013 r. do 8 proc., a produkcja przemysłowa spadła w grudniu ub. roku o 12,5 proc.
  • PKB Słowacji wzrósł w IV kw. 2012 r. o 0,7 proc. r/r (w III kw. słowacki PKB wzrósł o 2,1 proc. r/r).
  • PKB Węgier spadł w IV kw. 2012 r. o 0,9 proc. kw/kw (spadek w III kw. wyniósł 0,4 proc. kw/kw). W ujęciu r/r PKB Węgier spadł w IV kw. 2012 o 2,7 proc., po spadku w III kw. o 1,5 proc.
  • Stopa bezrobocia w Grecji w listopadzie 2012 roku wyniosła 27 proc. (rok wcześniej była na poziomie 20,8 proc.). Greckie PKB spadło w IV kw. 2012 r. o 6,0 proc., r/r (w III kw. spadek PKB w Grecji wyniósł 6,7 proc.).
  • Wszystko wskazuje na to, że Ukraina chce utworzyć wspólne konsorcjum gazowe tylko z Rosją. Wcześniej trzecim udziałowcem miała być UE. Teraz Kijów nie liczy już na udział w nim Unii Europejskiej.
  • Wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew odrzucił prośbę ukraińskiego Naftohazu o renegocjowanie kontraktu na dostawy gazu na Ukrainę i domaga się zapłaty 7 mld USD za nieodebrany (wcześniej zamówiony) surowiec. Według umowy podpisanej przez Gazprom i Naftohaz w 2009 roku Ukraina miała kupować 42,5 mld m sześc. gazu rocznie, jednak w zeszłym roku odebrała jedynie 24,9 mld m. sześc surowca
  • Według zarządu Gazpromu koncern jego udział w rynku europejskim wzrośnie z 26 proc. w 2012 roku do 32 proc. w 2030 roku, a jego dostawy do krajów europejskich wzrosną w tym roku o 10 proc., z ok. 139 mld m sześc. w 2012 roku do 151 mld m sześc. w roku bieżącym.
  • Francuski producent samochodów PSA Peugeot Citroen zakończył rok 2012 stratą wysokości 5 mld euro (obroty koncernu spadły o 5,2 proc., do 55,4 mld euro).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

FUNDUSZE INWESTYCYJNE BĘDĄ WSPIERAĆ INNOWACJE

Będzie więcej pieniędzy na wsparcie innowacyjnych projektów naukowych, które mają szanse na rynkowy sukces. Sfinansuje je Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz prywatne fundusze kapitałowe. Trwa analiza wniosków w konkursie na partnerów programu BRIdge VC. Jak podkreśla dyrektor NCBiR profesor Krzysztof Jan Kurzydłowski, przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Rozstrzygnięcia można spodziewać się w najbliższych dniach.

Potencjalnych inwestorów nie przestraszyła nawet kwota 50 mln zł, jaką musiały zadeklarować jako wkład w projekt. Wręcz przeciwnie. Jak podkreśla profesor Kurzydłowski, pojawiły się propozycje zaangażowania znacznie większych środków finansowych. Zainteresowane fundusze miały czas do 31 stycznia na zadeklarowanie chęci udziału w projekcie.

– Jesteśmy w trakcie oceny wniosków, aplikacji, jakie dostaliśmy od różnych funduszy inwestycyjnych. Wygląda na to, że nasze przedsięwzięcie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Agencji Informacyjnej Newseria dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Mamy w czym wybierać – zapewnia.

Trudno na razie spekulować, jaki będzie łączny budżet programu BRIdge VC. Może sięgać kilkuset milionów złotych. NCBiR przeznaczy na ten cel 240 mln zł.

Zgromadzone środki podzielone będą głównie pośród przedsiębiorców, którzy komercjalizują badania naukowe. O pieniądze będą mogli starać się wszyscy biorący udział w konkursach ogłaszanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W szczególności adresowany jest do firm i zespołów naukowych, mających konkretną wizję produktów, które miałyby szansę na rynkowy debiut.

– Czyli dla tych, którzy mają pomysł na biznes oparty o badania i prace rozwojowe już dosyć skonkretyzowane – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

W pierwszej kolejności mowa tu o przedsiębiorcach. Wymogiem, jaki będą im stawiać autorzy programu jest aktywna współpraca ze światem nauki.

– Dlatego, żeby produkt był innowacyjny na bazie wiedzy, a nie tylko np. na bazie pomysłu organizacyjnego, żeby wymagał zaangażowania szarych komórek – tłumaczy szef NCBR.

Pilotażowy program adresowany jest do osób z inicjatywą, z pomysłem, które same prowadzą badania naukowe, albo wiedzą, jak z sukcesem wcielić w życie ich efekty. Są to zazwyczaj projekty wysokiego ryzyka, obarczone dużym prawdopodobieństwem niepowodzenia w procesie komercjalizacji. Dlatego trudno było do tej pory znaleźć środki na ich finansowanie.

– Była to pewnego rodzaju słabość, nie tylko zresztą w Polsce, że my finansowaliśmy zgodnie z regułami sztuki prace badawcze i rozwojowe, ale czym bliżej rynku był pomysł, tym mniej pieniędzy mogliśmy dawać również z powodów ograniczeń formalnych – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski

Wsparcie ze strony prywatnych inwestorów, głównie funduszy venture capital, skutecznym lekarstwem na te bolączki. Tym bardziej, że te instytucje mają nie tylko pieniądze, ale i doświadczenie w pilotowaniu tego typu projektów.


prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: