eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › ESET: zagrożenia internetowe I 2013

ESET: zagrożenia internetowe I 2013

2013-02-10 00:22

ESET: zagrożenia internetowe I 2013

Zagrożenia internetowe I 2013 © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

ESET, producent oprogramowania antywirusowego opublikował ranking sieciowych zagrożeń najaktywniejszych w pierwszym miesiącu 2013. Znany INF/Autorun infekujący system za pośrednictwem automatycznego uruchamiania zewnętrznych nośników nie oddaje pierwszego miejsca na podium. W górę rankingu pną się coraz popularniejsze zagrożenia bazujące na skryptach umieszczanych w kodzie stron internetowych.

Przeczytaj także: ESET: zagrożenia internetowe XI 2012

Nie słabnie „popularność” zagrożeń korzystających z funkcji automatycznego uruchamiania wymiennych nośników danych. Przy podłączeniu dowolnego urządzenia do komputera system Windows automatycznie wywołuje jego okno. Jeżeli urządzenie jest zainfekowane to taki autostart otwiera przenoszonemu robakowi furtkę do systemu. Powinno to dać użytkownikom do myślenia i nakłonić ich do wyłączenia problematycznej funkcji z poziomu systemu. Zagrożenie kolejny raz zajęło pierwsze miejsce w podsumowaniu zagrożeń miesiąca autorstwa ekspertów ESET. Poniżej całość zestawienia.

fot. mat. prasowe

Lista zagrożeń stycznia wg laboratoriów ESET

W styczniu 2013 roku na pierwszym miejscu nadal rodzina programów INF/Autorun


1. INF/Autorun
Miejsce w poprzednim rankingu: 1
Odsetek wykrytych infekcji: 3.27%

Zagrożenia tego typu infekują komputer wykorzystując pliki autorun.inf powodujące automatyczne uruchamianie aplikacji z zewnętrznych nośników i podłączanych urządzeń. Rozprzestrzeniają się bardzo szybko dzięki popularnej metodzie przenoszenia danych za pomocą nośników pendrive, zawierających właśnie pliki autorun. Złośliwy kod nie wyrządzi większej szkody w systemach chronionych antywirusem wykorzystującym heurystykę, ale dobrą praktyką powinno być wyłączenie funkcji automatycznego autostartu zewnętrznych nośników.

2. HTML/Iframe.B
Miejsce w poprzednim rankingu: 3
Odsetek wykrytych infekcji: 2.77%

To zagrożenia ukrywające się na stronach WWW w postaci niewidocznych ramek, których kliknięcie powoduje przekierowanie do innego serwisu internetowego i zainfekowanie komputera nowym zagrożeniem.

3. HTML/ScrInject.B
Miejsce w poprzednim rankingu: brak
Odsetek wykrytych infekcji: 2.66%

ESET oznacza jako HTML/ScrInject.B wszystkie zagrożenia wykrywane na stronach HTML jako skrypty powodujące automatyczne pobieranie na komputer użytkownika kolejnych złośliwych programów.

fot. alphaspirit - Fotolia.com

Zagrożenia internetowe I 2013

W górę rankingu pną się coraz popularniejsze zagrożenia bazujące na skryptach umieszczanych w kodzie stron internetowych.


4. Win32/Qhost
Miejsce w poprzednim rankingu: 4
Odsetek wykrytych infekcji: 2.13%

Zagrożenie umieszcza swoją kopię w systemowym folderze %system32%. Następnie komunikuje się z kontrolującym je serwerem i odbiera komendy cyberprzestępcy, który przejmuje kontrolę nad zarażonym komputerem. Win32/Qhost może rozprzestrzeniać się drogą mailową.

5. Win32/Sality
Miejsce w poprzednim rankingu: 12
Odsetek wykrytych infekcji: 1.61%

Sality to zagrożenie występujące w kilku postaciach. Po zainfekowaniu komputera ofiary usuwa z rejestru klucze powiązane z aplikacjami zabezpieczającymi, a następnie tworzy w rejestrze wpis, dzięki któremu może uruchamiać się każdorazowo przy starcie systemu operacyjnego. Sality modyfikuje pliki z rozszerzeniami EXE oraz SCR.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: