eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 4/2013

Polska: wydarzenia tygodnia 4/2013

2013-01-27 12:30

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 3/2013

  • W kwietniu 2011 r. amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Ta ilość gazu wg Agencji powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat. Obecnie uznaje się, że najbardziej prawdopodobna wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce zawiera się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych.
  • Spada liczba przedsiębiorców, którzy nie mają problemów finansowych. W styczniu 2013 r. było 56,2 proc. takich firm wobec 61,6 proc. w 2012.
  • W grudniu 2012 roku sprzedaż detaliczna spadła o 2,5 proc. r/r (wobec 2,4 proc. w listopadzie).
  • Według banku JP Morgan PKB Polski w IV kwartale 2012 r. spadło do 0,9 proc. r/r. W I półroczu 2013 r. bank prognozuje wzrost gospodarczy na poziomie 1,0 proc. r/r i 1,8 proc. r/r na drugie półrocze, a na cały 2013 r. bank przewiduje wzrost w wysokości 1,5 proc. r/r.
  • Według MFW deficyt sektora finansów publicznych w br. wyniesie 3,4 proc. PKB, a w 2014 r. spadnie do 2,9 proc. PKB. Dynamika PKB w br. spowolni do 1,7 proc. PKB, a potem będzie stopniowo się zwiększała i w 2017 r. wyniesie 3,5 proc.
  • Według GUS stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec 2012 roku 13,4 proc. (wobec 12,9 proc. w listopadzie). W końcu 2011 roku stopa ta wyniosła 12,5proc.
  • Według GUS sprzedaż detaliczna w grudniu 2012 roku wzrosła o 15,1 proc. m/m, ale zmniejszyła się o 2,5 proc. r/r.
  • Aktualna prognoza MFW dla wzrostu gospodarczego Polski: 2,25% w 2012 r. i 1,75% w 2013 r.
  • BASF rozpoczął budowę fabryki katalizatorów w Środzie Śląskiej. Zakład ma mieć powierzchnię 40 tys. mkw., a koszt jego budowy to 160 mln euro. Będzie to największa tego typu inwestycja w Europie. Produkcja ma ruszyć od 2014 roku, a do 2016 roku uruchomione mają być już wszystkie z zaplanowanych linii produkcyjnych.
  • Ministerstwo Gospodarki Polska zapowiada, że nie przyjmie jednolitego patentu, dopóki nie wyjaśni wszystkich wątpliwości. Przedsiębiorcy uważają, że jest jeszcze za wcześnie, żeby mogli oni konkurować z globalnymi firmami i żeby w naszym kraju obowiązywało tyle patentów i taka ochrona jak w Europie.
  • Tyski Fiat ostatecznie zwolni 1450 osób, a kooperujące 23 zakłady planują zmniejszenie zatrudnienia o 750 osób.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

BĘDZIE ANALIZA OPŁACALNOŚCI INWESTYCJI WARTEJ 6 MLD ZŁ

Nawet 6 miliardów złotych może pochłonąć realizacja wspólnej inwestycji petrochemicznej gdańskiego Lotosu i Zakładów Azotowych Tarnów. O ile do niej dojdzie. W tej chwili trwa wybór podmiotu, który przygotuje dokładną analizę na temat opłacalności potencjalnych projektów. – Dziś wiemy, że potencjał i możliwości są, dlatego weszliśmy w ten proces – mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

Porozumienie dotyczące wykonania wstępnego studium wykonalności dla dwóch potencjalnych projektów spółki podpisały pod koniec listopada. Decyzja o tym, kto wykona studium, zapadnie w najbliższych tygodniach. Natomiast pierwszych, konkretnych decyzji, co do realizacji projektów należy spodziewać się najwcześniej w połowie roku. Na przełomie czerwca i lipca gotowa ma być szczegółowa analiza rynku oraz kalkulacja opłacalności inwestycji.

– Będziemy mogli wtedy bardziej konkretnie powiedzieć: tak, mamy pomysły na wyprodukowanie czegoś, co się plasuje na rynku, co jest konkurencyjne a ten rynek jest określony i jest chłonny – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu. – Ogólnie wiemy o tym już dzisiaj, ale teraz robimy celowe opracowanie: gdzie, jakie instalacje powinny być, jakie w Gdańsku, a jakie w kraju, z wykorzystaniem naszego przemysłu chemicznego Grupy Azoty i innych firm chemicznych.

Prezes Lotosu podkreśla, że analiza ma na celu wskazanie, jak wspólne przedsięwzięcie może przynieść zamierzone zyski i "jak najlepszy efekt ekonomiczny dla nas, dla firm i dla polskiej gospodarki.

Rząd ma nadzieję, że dzięki inwestycjom w branżę chemiczną uda się zredukować deficyt w handlu zagranicznym, przekraczający dziś 8 mld złotych.

– W związku z tym jest potencjał, są możliwości, dlatego zgodziliśmy się, że wchodzimy w ten proces – mówi Paweł Olechnowicz. – Czy będziemy go realizowali? Z określonym materiałem będziemy mogli powiedzieć: podejmujemy ryzyko, bo możemy je podjąć. Wtedy ruszy cały proces związany z inwestycją.

Instalacja petrochemiczna miałaby powstać do 2018 roku, m.in. na terenie Gdańska. Łączny koszt projektu, którego realizacja ma się rozpocząć w 2014 roku, szacowany jest na kwotę 5-6 mld złotych.

Prezes Lotosu wyjaśnia, że trudno mówić teraz o konkretnych nakładach ze strony spółki. Tym bardziej, że inwestycja nie została ujęta w długoterminowej strategii przedsiębiorstwa.

– Ponieważ jest bardzo ciekawa i "przy płocie" naszej rafinerii, a w tym skojarzeniu bardzo ciekawie wpisuje się w cały proces dalszego rozwoju, szczególnie naszego przedsięwzięcia rafineryjnego, to chcemy w to wejść – wyjaśnia Olechnowicz. – Na dzisiaj wiadomo, że to jest m.in. teren i media różnego rodzaju i przepływy, które będą realizowane, jak wsad z produktów, które są z przerobu ropy naftowej w rafinerii w Gdańsku.

Zarówno Lotos, jak i Zakłady Azotowe w Tarnowie liczą na to, że uda się na ten cel pozyskać zewnętrzne źródła finansowania. Duże nadzieje wiąże się z zapowiadanym kilka miesięcy temu przez premiera Donalda Tuska programem Inwestycje Polskie i spółką wspierającą finansowo projekty, kluczowe dla rozwoju naszej gospodarki.

Sektor chemiczny należy do tych gałęzi gospodarki, o których rozwój rząd dba szczególnie. Stąd, m.in. pomysł połączenia największej w Polsce firmy chemicznej, kontrolowanej przez Skarb Państwa, czyli Azotów Tarnów i Zakładów Azotowych Puławy. Zgodę na fuzję wydała niedawno Komisja Europejska. Nowy podmiot będzie największym w Polsce i drugim co do wielkości w Europie koncernem produkującym nawozy sztuczne, oraz trzecim na świecie wytwórcą melaminy.

Paweł Olechnowicz Prezes Zarządu Lotos

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: