eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce 2012 r.

Upadłości firm w Polsce 2012 r.

2013-01-03 09:40

Przeczytaj także: Upadłości firm I-X 2012


Upadłości według regionów

Województwo mazowieckie znajduje się jak zawsze na pierwszym miejscu, co odzwierciedla największą liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Na drugim i trzecim miejscu – województwa dolnośląskie i śląskie. Niepokojące zmiany obserwujemy w województwie wielkopolskim, gdzie upadły aż 103 przedsiębiorstwa, wśród nich wiele o dużym znaczeniu dla regionu. Zdecydowany wzrost widoczny jest również w województwach słabiej rozwiniętych gospodarczo, które nie przodują w statystykach.

fot. mat. prasowe

Upadłości według regionów

Województwo mazowieckie znajduje się jak zawsze na pierwszym miejscu, co odzwierciedla największą liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Na drugim i trzecim miejscu – województwa dolnośląskie i śląskie.


Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

W roku 2012 nie było ani zbyt małych ani zbyt dużych firm, aby upaść, doświadczyli tego i mali przedsiębiorcy i wielkie spółki akcyjne. Analizując upadłości pod kątem form prawnych, zauważamy zmiany w strukturze upadłości. Dotychczas najwięcej upadało spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, tak jest i tym razem, jednak ich udział spadł zdecydowanie do 57 proc. (65,7% w 2011) Nasilił się wzrost liczby bankructw osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą („Przedsiębiorca”) – o 58 proc. Przypadki te stanowiły 24 proc. wszystkich upadłości (18,4% w 2011). Wśród przedsiębiorców, których upadłość ogłoszono, 58 proc. działało w dwóch najbardziej zagrożonych upadłością branżach tj. 31 proc. w budownictwie, a 27 proc. w handlu, co odzwierciedla problemy z płynnością małych firm handlowych i niedużych podwykonawców budowlanych. Problemy dużych przedsiębiorstw znajdują także odzwierciedlenie w statystykach, ogłoszono upadłość 81 spółek akcyjnych (wzrost o 56%), a niewypłacalność dotknęła także rekordową liczbę spółek notowanych na parkiecie warszawskiej giełdy.

fot. mat. prasowe

Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

Nasilił się wzrost liczby bankructw osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą („Przedsiębiorca”) – o 58 proc. Przypadki te stanowiły 24 proc. wszystkich upadłości (18,4% w 2011).


Wielkość i wiek upadających firm

Analiza obrotów firm, których upadłość ogłoszono w 2012 roku wskazuje, że zmieniła się nieco struktura upadających firm, problem niewypłacalności dotyczy coraz większych firm. Na blisko 60 proc. przedsiębiorstw, o których dane finansowe posiadał Coface, 35 proc. to firmy z obrotem do 5 mln złotych (w 2011 było ich 42%), a 53 proc. - podobnie jak rok temu - to firmy z przychodami pomiędzy 5 a 50 mln złotych. Przedsiębiorstwa powyżej 50 mln obrotów stanowią teraz już 12 proc. bankrutów, podczas gdy w 2011 było ich tylko 6%. Wśród największych firm znalazły się w tym roku oczywiście przedsiębiorstwa budowlane takie, jak: Hydrobudowa, PBG, Poldim, czy Dolnośląskie Surowce Skalne oraz firmy handlowe takie, jak np. BOMI, Dystrybucja Integrator, czy Rabat Service. Warto dodać, że większość firm, których danych finansowych Coface nie posiadał, to przedsiębiorstwa małe.

Z analizy wieku firm, których upadłość ogłoszono wynika, że 95 proc. spośród nich zostało założonych po transformacji ustrojowej, która miała miejsce w połowie 1989 roku. Problemy z niewypłacalnością dotknęły także przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji na rynku, 6 procent bankrutów to firmy, które powstały przed 1989 rokiem. Wśród tych najstarszych znalazły się takie marki jak Huta Kościuszko, Drukarnia Narodowa, Hartwig Warszawa, Wiepofama, Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych, czy Transsystem.

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: