eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 51/2012

Świat: wydarzenia tygodnia 51/2012

2012-12-23 11:46

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 50/2012

  • Według amerykańskiego Departamentu Handlu PKB wzrósł w III kwartale 2012 roku o 3,1 proc. r/r. W II kwartale 2011 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 1,3 proc.
  • Deficyt na rachunku obrotów bieżących Stanów Zjednoczonych w III kwartale wyniósł 107,5 mld USD wobec deficytu 118,1 mld w II kwartale.
  • Prezydent USA Barack Obama zaapelował w piątek do amerykańskich kongresmenów o porozumienie w kwestii podwyżki podatków dla klasy średniej. Jeśli nie będzie porozumienia, wystąpi tzw. klif fiskalny, a więc ewentualność jednoczesnego zniesienia wraz z nowym rokiem ulg podatkowych oraz znacznego ograniczenia wydatków federalnych. Skutkiem może być silna recesja w gospodarce USA.
  • Według firmy doradczej Ernst&Young w latach 2007-2011 rezerwy ropy naftowej i gazu ziemnego które są w dyspozycji 75 głównych graczy w sektorze paliwowym wzrosły odpowiednio o 14 i 27 proc. To konsekwencja rewolucji, jaka nastąpiła po rozpoczęciu eksploatacji ropy i gazu z łupków. Bardzo dynamicznie rośnie w skali globu poziom inwestycji w poszukiwania i wydobycie ropy i gazu. Te 75 badanych firm, które wzięły zainwestowało w poszukiwania i wydobycie ropy i gazu ponad 384 mld USD (wzrost o 19 proc. r/r) więcej niż rok wcześniej.
  • Obroty dwóch największych chińskich portali handlowych Tmall.com i Taobao.com w ciągu 11 miesięcy roku wzrosły do 160 mld USD. W 2015 r. Tmall stanie się liderem światowej e-sprzedaży w 2017 r. osiągnie obroty w wysokości 120 mld USD.
  • Wszystko wskazuje na to, że w tym roku Toyota odzyska pozycję największego producenta samochodów na świecie.W trzech pierwszych kwartałach Toyota sprzedała 7,4 mln samochodów, GM - 6,95 mln, a VW 6,9 mln pojazdów. Do 2008 roku liderem był GM, a od 2008 roku Toyota. W roku ubiegłym przejściowo japoński koncern utracił pierwsza pozycję, a przyczyna było trzęsienie ziemi i tsunami.
  • Według IHS iSuppli w 2012 roku Samsung zdobędzie 29 proc. udziału w globalnym rynku sprzedaży telefonów komórkowych (w roku ubiegłym było to 24 proc.). Natomiast udział Nokii spadnie z 30 proc. w ro u ubiegłym do 24 proc. w obecnym roku. W pierwszej piątce będą też Apple, ZTE i LG.
  • Samsung w tym roku umocni się na pozycji lidera w grupie smartfonów, zwiększając swój udział z 20 proc. w roku ubiegłym do 28 proc. w tym roku. Drugie będzie miał Apple (20 proc.), a trzecia będzie Nokia (spadek z 16 pkt. proc. do 5 proc.).
  • Amerykański sąd odrzucił wniosek firmy Apple o zakaz sprzedaży na terytorium USA smartfonów produkowanych przez koncern Samsung. Kilka miesięcy temu sąd uznał, że w tych smartfonach skopiowano technologie stosowane przez producenta iPhone'a i firmie Apple przyznano w sierpniu 1,05 mld USD.W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że Apple nie przedstawił wystarczających dowodów, by wykazać, iż opatentowane przez niego rozwiązania zwiększają popyt na iPhone'a.
  • Sąd odrzucił też wniosek Samsunga o nowy proces, który południowokoreański producent uzasadniał stronniczością poprzedniego składu sądowego na korzyść Apple'a.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WEGIEL JEDNAK MA PRZYSZŁOŚĆ W ŚWIATOWEJ ENERGETYCE

Nie ulega wątpliwości, że w zmianach ziemskiego klimatu wszyscy mamy swój udział, a węgiel i energetyka oparta na węglu są uznawane za głównego winowajcę. W tej sytuacji ostatnie prognozy opublikowane przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE), a mówiące o coraz większej roli węgla w światowej energetyce zaskakują...

Dotąd ropa była uznawana za najważniejszy surowiec energetyczny. Według MAE duże złoża węgla, stosunkowo łatwy do nich dostęp i niska cena oraz rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną powodują, że węgiel w bliskiej perspektywie (5-10 lat) stanie się ważniejszy niż ropa. Z raportu MAE wynika, że w roku 2017 zużycie węgla osiągnie równowartość 4,4 mld ton ropy naftowej. Stanie się tak, jeśli nie zostaną podjęte polityczne decyzje ograniczające ten niekorzystny proces...

Dziś światowa energetyka w 28 procentach opiera się na węglu. Proces wzrastającego wykorzystywania węgla jako surowca energetycznego obserwowany jest przede wszystkim w krajach rozwijających się.Na czele rankingu największych konsumentów węgla są Chiny, które obecnie zużywają 46,2 proc. produkcji węgla i według prognoz już w 2014 roku osiągną poziom 50 proc. światowej konsumpcji węgla, bo Chińczycy budują dziesiątki nowych elektrowni węglowych. W ślady Chin idą Indie, bo według MAE już w 2017 roku kraj ten stanie się drugim na świecie konsumentem węgla, wyprzedzając Stany Zjednoczone.

MAE prognozuje, że wzrost popytu na węgiel będzie miał miejsce praktycznie na całym świecie. W gronie krajów, które zwiększają rolę energetyki węglowej znajdują się także europejskie kraje takie jak Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania, które w ubiegłym roku zmniejszyły wykorzystanie gazu jako surowca energetycznego. Dzieje się tak mimo, że Europa jest głównym ośrodkiem walki o ochronę środowiska.

Wyjątkiem w tym procesie rozwoju energetyki węglowej są Stany Zjednoczone, dotąd drugi w świecie kraj jeśli chodzi o popyt na węgiel. To konsekwencja intensywnego rozwoju eksploatacji złóż gazu łupkowego. Jego dynamiczny wzrost produkcji i niskie ceny rynkowe spowodowały, że gaz stał się alternatywnym surowcem energetycznym, zmniejszając zainteresowanie energetyką jądrową i węglową.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: