eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Prognozy na 2013 według Saxo Bank

Prognozy na 2013 według Saxo Bank

2012-12-25 00:15

Przeczytaj także: Prognozy gospodarcze dla Europy 2012 według Saxo Bank


5. Cena ropy WTI spada do 50 USD

Amerykańska produkcja energii nadal rośnie, przede wszystkim dzięki zaawansowanym technikom produkcyjnym, np. w sektorze oleju łupkowego. Produkcja ropy naftowej w Stanach mocno rośnie, a przy zapasach krajowych już znajdujących się na najwyższym poziomie od 30 lat i przy ograniczonych opcjach eksportu, pojawia się nowa presja sprzedażowa na benchmarkowe ceny ropy WTI, która spycha je w kierunku 50 USD za baryłkę.

6. USDJPY zmierza do poziomu 60,00

W Japonii Partia Liberalno-Demokratyczna powraca do władzy z planem działań mających ponoć osłabić jena. Wprowadza się jednak tylko pół-środki; w tym samym czasie na rynku zaciągnięto zbyt dużo pozycji na osłabienie jena, a japońscy inwestorzy ściągają do kraju część z bilionów dolarów zainwestowanych za granicą, w miarę jak maleje apetyt na ryzyko. Jen wyskakuje na pierwszy plan jako najsilniejsza waluta świata, USDJPY zmierza nawet do 60,00, co - jak na ironię – umożliwia PLD i BoJ sięgnięcie po te bardziej radykalne środki osłabiające jena, które pierwotnie obiecywali.

7. EURCHF przełamuje ustalony kurs, osiąga 0,9500

Ryzyka w ogonie rozkładu w Unii Europejskiej ponownie się pogarszają, być może z powodu wyborów we Włoszech, charakteru wyjścia Grecji z Europejskiej Unii Walutowej czy obaw, że Hiszpania i Portugalia postąpią podobnie. To znów kieruje strumienie kapitału do Szwajcarii, a szwajcarski bank centralny i rząd decydują, że lepiej będzie porzucić na jakiś czas sztywny kurs franka do euro, niż pozwolić, by rezerwy wzrosły do poziomu ponad 100% PKB. W konsekwencji EURCHF dochodzi do nowego rekordowo niskiego poziomu poniżej parytetu, po czym Szwajcaria jest zmuszona wprowadzić kontrolę kapitałową, aby powstrzymać umacnianie się waluty.

8. Hong Kong uwalnia HKD od USD – i wiąże go z RMB

Hong Kong decyduje się uwolnić swojego dolara od dolara amerykańskiego, a następnie związać go z chińskim renminbi. Inne kraje azjatyckie sygnalizują chęć pójścia w jego ślady. Zmienność RMB rośnie, gdyż Chiny luzują kontrolę nad ruchami tej waluty, a Hong Kong szybko wyrasta na ważne światowe centrum obrotu walutami i najważniejsze centrum obrotu RMB.

9. Hiszpania o krok bliżej niewypłacalności – stopy procentowe sięgają 10%

Przy już i tak ogromnych napięciach społecznych w Hiszpanii sektor publiczny po prostu nie może dalej ciąć wydatków. W 2013 r. hiszpański dług państwowy zostaje zdegradowany do kategorii "śmieciowego”, a napięcia społeczne spychają Hiszpanię z krawędzi, dzięki czemu odrzuca ona politykę przeciągania i udawania, oferowaną przez unijną biurokrację. Po degradacji, a także w wyniku wliczania w cenę nieuniknionej niewypłacalności, rentowności gwałtownie rosną.

10. Rentowność 30-letnich obligacji amerykańskich podwaja się w 2013 r.

Polityka zerowych stóp procentowych Rezerwy Federalnej zmusza inwestorów do porzucania inwestycji o stałym dochodzie. Przy braku zwrotów lub nawet zwrocie negatywnym zastąpienie obligacji akcjami wydaje się kuszące. Rynek obligacji jest znacznie większy, niż rynek akcji, więc 10% redukcja funduszy ulokowanych w obligacjach i przeniesionych na akcje zwiększyłaby napływ funduszy na rynek akcji o ok. 30%. Mogłoby to doprowadzić do podniesienia amerykańskich stóp procentowych i zapoczątkować dziesięciolecie, w którym akcje będą przynosiły lepsze wyniki niż obligacje.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: