eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Symantec: ochrona danych w sektorze MŚP w 2013

Symantec: ochrona danych w sektorze MŚP w 2013

2012-12-16 00:20

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo krytycznych danych


Działania cyberprzestępców w sieciach społecznościowych polegają na skłanianiu użytkowników do przekazywania informacji o płatnościach oraz potencjalnie cennych danych fałszywym podmiotom. Opierają się to na powiadomieniach o wirtualnych prezentach oraz wiadomościach e-mail z prośbą o dostarczenie odpowiednich informacji. Choć podawanie danych niefinansowych może wydawać się nieszkodliwe, cyberprzestępcy handlują nimi między sobą i łączą je z tymi wcześniej zebranymi. Pomaga im to stworzyć profil, za pomocą, którego mogą uzyskać dostęp do innych kont użytkownika.

6. FIRMY I CYBERPRZESTĘPCY PRZENIOSĄ SIĘ DO URZĄDZEŃ MOBILNYCH I CHMURY

Hakerzy zawsze podążają za użytkownikami. Właśnie dlatego w 2013 roku platformy mobilne i usługi chmurowe staną się środowiskami wysokiego ryzyka. Potwierdza to szybki wzrost liczby złośliwych programów do Androida w 2012 roku.

Kiedy urządzenia mobilne podłączają się i odłączają od sieci korporacyjnych, gromadzą dane. Informacje te mogą się później stać celem ukierunkowanych ataków. Ponadto instalowanie aplikacji w telefonach grozi infekcją złośliwego oprogramowania.

Niektóre szkodliwe programy mobilne powielają znane zagrożenia, takie jak wykradanie informacji z urządzeń. Obecnie wysyłają one płatne wiadomości tekstowe na konta, z których zyski czerpią oszuści. W 2013 roku technologie mobilne będą nadal się rozwijać, stwarzając nowe okazje dla cyberprzestępców. Skutki tego zagrożenia mogą być szczególnie odczuwalne w przypadku powszechnie używanych systemów płatności. Firmy mające luki w zabezpieczeniach będą podczas takiej transakcji narażone na poważną utratę informacji.

7. CHMURA BĘDZIE ROSŁA W NIEKONTROLOWANY SPOSÓB, CO PRZEŁOŻY SIĘ NA POWAŻNE PRZESTOJE I WIĘKSZĄ POTRZEBĘ OCHRONY INFORMACJI

W 2013 roku problemy z awariami chmury nasilą się, powodując straty liczone w milionach dolarów. Pomimo tego firmy będą nadal inwestować w rozwiązania chmurowe. Potrzeba ochrony informacji umieszczanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa w chmurze doprowadzi do popularyzacji urządzeń do tworzenia kopii zapasowych oraz przywracania danych.
Dostawcy usług chmurowych zaczną oferować bezpieczniejsze, a także efektywniejsze sposoby przywracania zasobów oraz aplikacji. Wszystkie firmy, bez względu na swoją wielkość, będą musiały wdrożyć lepsze narzędzia do zarządzania chmurą w celu ochrony swoich danych. Będzie to spowodowane faktem, że awarie chmury staną się dla nich dotkliwym problemem. Infrastruktury, które były szybko rozbudowywane z wykorzystaniem pisanego ręcznie kodu i które wykorzystują ręcznie współdzielone zasoby, doprowadzą do poważnych przestojów i zachwieją rynkiem chmurowego przetwarzania danych.

Negatywne skutki awarii będą bardzo odczuwalne dla przedsiębiorstw. Nawet jeśli kluczowa aplikacja pozostaje niedostępna przez krótki czas — średni koszt przestoju w małych i średnich firmach wynosi 12 500 dolarów dziennie. Biorąc pod uwagę powyższe zagrożenia, firma Symantec przygotowała klika praktycznych porad, które mogą pomóc przedsiębiorstwom w zabezpieczeniu swoich danych:
  • Chroń kluczowe dane. Jedno naruszenie bezpieczeństwa danych może oznaczać finansową katastrofę dla Twojej firmy. W związku z tym należy ustalić gdzie są przechowywane i wykorzystywane najważniejsze informacje, i odpowiednio je zabezpieczyć.
  • Hasła. Hasła liczące osiem lub więcej znaków i złożone z kombinacji liter, cyfr oraz symboli (np. # $ % ! ?) pomagają w ochronie danych.
  • Opracuj plan postępowania w razie awarii. Kluczowe zasoby firmy powinny być zarchiwizowane przy pomocy rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych. Pamiętaj też o częstym testowaniu systemu.
  • Szyfruj poufne informacje. Technologie szyfrowania w komputerach stacjonarnych, laptopach i nośnikach wymiennych, chronią poufne informacje przed nieautoryzowanym dostępem, a także zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa własności intelektualnej oraz danych o klientach czy partnerach.
  • Używaj niezawodnego rozwiązania zabezpieczającego. Współczesne rozwiązania chronią nie tylko przed wirusami i spamem. Regularnie skanują one komputery pod kątem nietypowych zmian rozmiaru plików, aplikacji pasujących do znanego złośliwego oprogramowania, podejrzanych załączników do wiadomości e-mail oraz innych znaków ostrzegawczych. Jest to najważniejszy aspekt ochrony informacji.
  • Chroń informacje kompleksowo. Tworzenie kopii informacji biznesowych jest dziś ważniejsze, niż kiedykolwiek przedtem. Połączenie rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych z niezawodnym oprogramowaniem zabezpieczającym, ochroni firmę przed utratą danych.
  • Aktualizuj oprogramowanie. Rozwiązania zabezpieczające trzeba regularnie aktualizować. Nowe wirusy, robaki, trojany i inne złośliwe programy powstają każdego dnia, a ich odmiany mogą „prześliznąć się” przez oprogramowanie, które nie jest aktualne.
  • Przeszkol pracowników. Istotne jest opracowanie zasad bezpiecznego korzystania z internetu, poinformowanie pracowników o najnowszych zagrożeniach i nauczenie ich, co powinni robić, jeśli zagubią informacje albo nabiorą podejrzeń, że w ich komputerze znajduje się złośliwe oprogramowanie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: