eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Symantec: ochrona danych w sektorze MŚP w 2013

Symantec: ochrona danych w sektorze MŚP w 2013

2012-12-16 00:20

Symantec: ochrona danych w sektorze MŚP w 2013

Cyberszpieg © Minerva Studio - Fotolia.com

W 2012 roku hakerzy uznali firmy z sektora MŚP za podmioty, które mogą pełnić rolę „kanału” umożliwiającego ataki na większe przedsiębiorstwa. Liczba ukierunkowanych działań wymierzonych w firmy zatrudniające mniej niż 250 pracowników podwoiła się, w połowie roku wzrastając do 36 proc. wszystkich zorientowanych ataków. Wpływ na to miało wykorzystywanie przez małe i średnie firmy intensywnie rozwijającej się technologii cloud computingu - podaje Symantec.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo krytycznych danych

Symantec przewiduje, że w 2013 roku ukierunkowane ataki nie osłabną, a sektor MŚP będzie padać ofiarą nie tylko cyberataków, ale również własnego braku przygotowania na działania hakerów. Ważne, aby przedsiębiorstwa były świadome, na jakie zagrożenia mogą być narażone. Dlatego też firma Symantec przygotowała zestawienie 7 najważniejszych prognoz dotyczących ochrony danych.

1. Firmy będą zastraszane przez RANSOMWARE – oprogramowanie wyłudzające okup

W miarę, jak fałszywe antywirusy przestaną stanowić główne zagrożenie, znaczenia będzie nabierało nowe niebezpieczeństwo – oprogramowanie wyłudzające okup (ransomware). Dzięki niemu cyberprzetępcy będą mogli przetrzymywać systemy i dane małych firm w charakterze zakładników. Pozwoli im to na zastraszenie przedsiębiorstw, które za pomocą płatności online będą zmuszone do wykupienia swoich zasobów.

2. CyberKONFLIKT

W 2013 roku i w następnych latach konflikty między państwami, instytucjami, firmami ale także indywidualnymi osobami odegrają kluczową rolę w cyberświecie. Szpiegostwo online może być bardzo skuteczne i trudne do wyśledzenia. Państwa, firmy lub zorganizowane grupy osób zintensyfikują stosowanie cybertaktyk, aby uszkodzić lub zniszczyć informacje oraz fundusze swoich celów. Przedsiębiorstwa powinny szczególnie uważać na negatywnie do siebie nastawione grupy lub jednostki, które za pomocą cyberataków będą chciały zademonstrować swoją siłę i „przekazać wiadomość”. Małe i średnie przedsiębiorstwa powinny przygotować się na to, że będą atakowane przez tego rodzaju grupy, jako etap na drodze do innych celów.

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Cyberszpieg

Symantec przewiduje, że w 2013 roku ukierunkowane ataki nie osłabną, a sektor MŚP będzie padać ofiarą nie tylko cyberataków, ale również własnego braku przygotowania na działania hakerów.


3. Zwiększy się liczba CAŁKOWICIE ZWIRTUALIZOWANYCH MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM

Firmy każdej wielkości będą oceniać oraz wdrażać różne hiperwizory w swoich środowiskach wirtualizacyjnych i obliczeniowych w miarę, jak udziały rynkowe największych producentów tego rozwiązania zaczną się stabilizować. Możliwość wyboru spośród szerokiej oferty sprawi, że „punktowe” narzędzia zostaną zastąpione bardziej uniwersalnymi platformami, które będą obsługiwać wiele hiperwizorów oraz infrastruktury fizyczne, wirtualne, migawkowe i chmurowe. W związku z tym więcej małych i średnich przedsiębiorstw całkowicie się zwirtualizuje i będzie używać wielu hiperwizorów zarówno w środowiskach testowych, jak i produkcyjnych.

W rezultacie firmy te będą lepiej przygotowane na awarie. Wirtualizacja i chmurowe przetwarzanie danych w połączeniu z kompleksowym planem tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych zwiększa gotowość przedsiębiorstw na pojawiające się problemy. W sytuacjach kryzysowych mogą one uzyskać szybki dostęp do pamięci masowej i maszyn fizycznych poza swoją siedzibą. Badania firmy Symantec pokazują, że 71 proc. małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrożyły wirtualizację serwerów, deklaruje większą gotowość na awarie, podobnie jak 41 proc. używających chmur publicznych i 43 proc. korzystających z chmur prywatnych.

4. MOBILNE OPROGRAMOWANIE REKLAMOWE upowszechni się

Mobilne oprogramowanie reklamowe („madware”) to dokuczliwe aplikacje, które zakłócają pracę telefonu lub tabletu, gromadzą informacje osobiste użytkownika i potencjalnie mogą ujawnić cyberprzestępcom lokalizację, informacje kontaktowe i identyfikator urządzenia. Dane te są chętnie przechowywane przez sieci reklamowe, ponieważ pozwalają one na dostarczanie ukierunkowanych reklam. Wraz z intensywnym rozwojem rynku urządzeń mobilnych szacuje się, że madware upowszechni się. Przez ostatnie dziewięć miesięcy liczba aplikacji z najbardziej dokuczliwymi odmianami „madware’u” wzrosła o 210 proc.

5. MONETYZACJA SIECI SPOŁECZNOŚCIOWYCH Wygeneruje NOWE ZAGROŻENIA dla MAŁYCH I ŚREDNICH firm

Rozwój sieci społecznościowych i ich monetyzacja stworzyły cyberprzestępcom nowe możliwości ataku. Zwiększa to ryzyko występowania problemów w firmach z sektora MŚP, spośród których 87 proc. nie ma formalnych, pisemnych zasad bezpieczeństwa w internecie. Choć sieci społecznościowe są coraz popularniejszym kierunkiem ataków polegających na wyłudzaniu informacji, 70 proc. małych i średnich przedsiębiorstw nie reguluje użycia mediów społecznościowych przez pracowników. W 2013 roku brak zasad bezpieczeństwa i dobrych praktyk, takich jak edukowanie pracowników, może poważnie zaszkodzić podmiotom z sektora MŚP.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: