eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Program Kultura - dotacje unijne do wzięcia

Program Kultura - dotacje unijne do wzięcia

2012-12-06 00:10

Przeczytaj także: Polacy a dziedzictwo kulturowe


Analizując te dane nasuwa się wniosek, że brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry może wpływać na małą skuteczność otrzymywania dotacji. Dlatego należy zachęcić organizacje i instytucje kultury do inwestowania w kadry i aktywnego udziału w szkoleniach, seminariach i konferencjach, które są do nich skierowane. Poza tym przed złożeniem wniosku aplikacyjnego istnieje możliwość konsultacji z Punktem Kontaktowym. Należy szerzej promować wśród operatorów kultury inne możliwości finansowania działalności kulturalnej oraz zachęcać do korzystania z funduszy innych niż ministerstwo i samorządy.

4. Partnerstwo

Warunkiem otrzymania dotacji w ramach Programu Kultura jest realizacja projektu z partnerami zagranicznymi, co jak wynika z przeprowadzonego badania, dla wielu instytucji okazuje się trudne. Chociaż z drugiej strony 57% instytucji biorących udział w badaniu odpowiedziało, że współpracuje z instytucjami zagranicznymi. Widzimy tu pewną sprzeczność. Z jednej strony można wnioskować, że nawiązanie kontaktów z partnerami zagranicznymi nie jest problemem dla polskich instytucji ponieważ większość z nich już współpracuje międzynarodowo. Z drugiej strony ich zdaniem pozyskanie partnerów do projektu w ramach Programu Kultura jest wskazywane jako trudność.

fot. mat. prasowe

Na czym polega współpraca z partnerami z innych krajów?

Inne - 12% (realizacja projektów artystycznych i społecznych, wymiana młodzieży, badania)


Problemem może więc być sformalizowana forma partnerstwa podczas projektu, która pociąga za sobą pewne konsekwencje dla obu stron. Być może należy prowadzić akcję informacyjną na temat wyzwań, ale też korzyści wynikających z takiej współpracy. Istnieje także wiele możliwości poszukiwania partnerów lub projektów, do których można włączyć się jako organizator (jeśli organizacja nie widzi się w roli lidera a chciałaby uczestniczyć w projektach organizowanych przez innych). Jedną z takich możliwości jest baza partnerów zagranicznych chętnych do realizacji projektów międzynarodowych dostępna na stronie Punktu Kontaktowego ds. Kultury oraz kontakt bezpośredni pracownikami Punktu w Polsce i w innych krajach. Należałoby zwiększyć działania promocyjno-informacyjne dotyczące poszukiwania partnerów, a także rozważyć możliwość stworzenia razem z pozostałymi Punktami Kontaktowymi w Europie i/lub z Agencją Wykonawczą jednej dobrze rozpromowanej i skutecznej bazy europejskiej.

5. Formalności

Wyniki pokazują, że zdaniem ankietowanych wypełnienie i rozliczenie wniosku jest dość skomplikowane, czas pomiędzy złożeniem aplikacji, wynikami konkursu ofert a podpisaniem umowy jest zbyt długi zaś kontakt z Agencją Wykonawczą podczas realizacji projektu jest oceniany jako przeciętny.

Istotne wydaje się, aby w przyszłej edycji Programu uproszczone zostały formularze wniosku aplikacyjnego i rozliczenia. Więcej szkoleń i warsztatów z poprawnego wypełniania wniosku i rozliczania projektu ułatwiłoby potencjalnym wnioskodawcom drogę do osiągnięcia grantu i późniejsze jego rozliczenie. Jednocześnie pamiętajmy, że wniosek często wypełniają „przypadkowe” osoby – dlatego brak doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji może powodować pewne trudności. Natomiast Agencja powinna być bardziej otwarta dla beneficjentów i wspierać ich w czasie realizacji projektu, zwłaszcza, że kontakt z nią odbywa się w języku obcym (najczęściej j. Angielski).

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: