eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Program Kultura - dotacje unijne do wzięcia

Program Kultura - dotacje unijne do wzięcia

2012-12-06 00:10

Przeczytaj także: Polacy a dziedzictwo kulturowe


Pozytywne tendencje i potencjał polskich operatorów

1. Znajomość Programu Kultura

Z przeprowadzonego badania wynika, że 90% pytanych słyszało o Programie Kultura. Oznacza to, że Program jest odpowiednio i na szeroką skalę promowany oraz ogólnie znany operatorom kulturalnym.

2. Dostępność informacji

Z badań wynika, że informacje o Programie są łatwo dostępne na poziomie krajowym (59%) i europejskim (53%) oraz są wyczerpujące (51% w obu przypadkach).

Potwierdza to, że zainteresowani finansowaniem w ramach Programu Kultura mają możliwość korzystania z powszechnie dostępnych informacji, które są odpowiednio przygotowane i opracowane oraz odpowiadają potrzebom potencjalnych wnioskodawców.

3. Współpraca międzynarodowa

Aż 57% wskazuje, że działa międzynarodowo i współpracuje z partnerami z innych krajów. Współpraca z partnerami z innych krajów polega głównie na organizacji wspólnych wydarzeń, następnie wymianie artystów i pracowników oraz dzieł.

fot. mat. prasowe

Czy kiedykolwiek słyszałeś o Programie Kultura

90% ankietowanych słyszało o Programie Kultura


Taki profil wskazuje, że są to organizacje, które potencjalnie mogą ubiegać się o dofinansowanie w Programie Kultura, gdyż posiadają one duży do podjęcia działań na szeroką skalę i rzeczywistego zaistnienia na europejskiej mapie projektów międzynarodowych. Należy zastanowić się co zrobić, żeby ten potencjał był w pełni wykorzystywany i co zrobić, żeby przejść „od chęci do czynów”.

4. Obszar działania

Co prawda głównym obszarem realizacji zadań jest Polska (71%), ale prawie 30% instytucji działa także w innych krajach europejskich (17% z czego 7% w ramach sieci) oraz na świecie (12%).

Pozytywne jest widoczne otwarcie na działalność europejską, która jest jednym z kluczowych wymagań Programu Kultura. Na uwagę zasługuje przynależność polskich instytucji do międzynarodowych sieci kulturalnych, które z kolei będą miały duże znaczenie w programie Kreatywna Europa. Punkt Kontaktowy już podjął działania mające na celu jeszcze szersze promowanie działań ponadnarodowych i współpracy w ramach sieci.

5. Punkt Kontaktowy ds. Kultury

Praca Punktu Kontaktowego ds. Kultury została bardzo pozytywnie oceniona. Zwrócono uwagę na wysoki poziom merytoryczny spotkań (50%), aktualność i rzetelność informacji udzielanych bezpośrednio (57%), przydatność i praktyczność publikacji (63%).

Wskazuje to, że Punkt Kontaktowy odpowiada na potrzeby wnioskodawców i beneficjentów oraz odgrywa istotną rolę w procesie pozyskiwania grantów.

Podsumowanie

Podsumowując, można stwierdzić, że polskie instytucje i organizacje kulturalne mają już duże doświadczenie w pozyskiwaniu grantów w różnych programach, co obserwujemy także w rozmowach z przedstawicielami instytucji i organizacji, podczas szkoleń i naszej codziennej pracy.



poprzednia  

1 ... 4 5

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: