eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Program Kultura - dotacje unijne do wzięcia

Program Kultura - dotacje unijne do wzięcia

2012-12-06 00:10

Przeczytaj także: Polacy a dziedzictwo kulturowe


Punkt Kontaktowy ds. Kultury

Program Kultura oraz przyszły program Kreatywna Europa są programami administrowanymi bezpośrednio w Brukseli. Oznacza to, że wnioskodawcy ze wszystkich krajów biorących udział w programie aplikują bezpośrednio do Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego. W każdym kraju działa Punkt Kontaktowy ds. Kultury, gdzie można uzyskać informacje i wsparcie w języku danego państwa. Polski Punkt Kontaktowy organizuje szkolenia, konferencje i warsztaty dla potencjalnych beneficjentów, pomaga w tworzeniu projektów, poszukiwaniu partnerów oraz źródeł wkładu własnego, udziela instrukcji na temat pisania aplikacji oraz wydaje publikacje i broszury informacyjne promujące projekty polskich beneficjentów. Jest w stałym kontakcie z Agencją Wykonawczą oraz Komisją Europejską, dlatego uwagi i wnioski z badania „Kultura do.finansowania” będą cennymi wskazówkami, które mamy nadzieję zostaną wykorzystane przy pracach nad ostatecznym kształtem programu Kreatywna Europa.

fot. mat. prasowe

Obszar działania instytucji

Tylko na terenie Polski - 71%


fot. mat. prasowe

Dziedziny działania instytucji

Dziedzictwo kulturowe - 22%


Ogólne wyniki badania „Kultura do.finansowania”
  • 90% badanych słyszało o Programie Kultura, 21% aplikowało o środki z tego Programu, dotacje udało się pozyskać 8% badanych.
  • Instytucje, które wzięły udział w badaniu to w większości organizacje pozarządowe (52%), ale także instytucje publiczne (38%) i firmy prywatne (5%).
  • Ich główny obszar działania to teren Polski (71%), ale także Europa (17% z czego 7% w ramach sieci) oraz świat (12%).
  • Główne dziedziny działalności to: dziedzictwo kulturowe (22%), muzyka (19%), teatr (15%), sztuki wizualne (12%), literatura (10%), architektura (4%), design (3%) i taniec (2%).
  • 63% z badanych instytucji zatrudnia do 10 osób, 24% - 10-30 osób, powyżej 30 osób pracuje tylko w 12% .
  • Większość badanych podmiotów istnieje powyżej 10 lat (45%), 19% z nich działa 1-2 lata, a kolejne 19% 2-5 lat, 5-10 lat działa 17% instytucji.
  • 57% instytucji przyznaje, że działa międzynarodowo i współpracuje z partnerami z innych krajów.
  • Współpraca z partnerami z innych krajów polega przede wszystkim na organizacji wspólnych wydarzeń (50%), a także wymianie artystów i pracowników (26%) oraz wymianie dzieł, kolekcji (12%).
  • Środki na swoją działalność instytucje czerpią ze środków samorządowych (29%), od osób indywidualnych (21%), od instytucji rządowych (20%), od firm (19%) i ze źródeł międzynarodowych (11%).
  • Większość instytucji pozyskiwała zewnętrzne środki na swoją działalność w ciągu ostatniego roku (80%), 12% z nich nie pozyskiwało takich środków nigdy, 5% 2-5 lat temu, a 2% powyżej 5 lat temu.
  • W 70% instytucji pozyskiwaniem środków na działalność zajmuje się osoba, która zajmuje inne stanowisko, a pozyskiwanie środków jest jej dodatkowym zajęciem, w 20% nie jest to nikt konkretny (pozyskiwaniem środków zajmuje się tym ten, kto ma akurat czas), tylko w 10% instytucji jest osoba specjalnie zatrudniona do tego celu.
  • Co jest najtrudniejsze w Programie Kultura zdaniem badanych?
    - Zebranie środków ( 34%)
    - Znalezienie współorganizatorów ( 32%)
    - Dopasowanie projektu (14%)
    - Wypełnienie wniosku (7%)
    - Rozliczenie projektu (7%)

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: