eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Spada zadowolenie z pracy

Spada zadowolenie z pracy

2012-12-03 09:48

Spada zadowolenie z pracy

Spada zadowolenie z pracy © Scott Griessel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Spada nasze zadowolenie z obecnie wykonywanej pracy, jak również coraz gorzej oceniamy swoje możliwości zawodowe - wynika z najnowszego badania "Kandydat", przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl wśród ponad 11 tys. specjalistów. Optymistycznie w przyszłość patrzą przede wszystkim osoby zatrudnione w branży IT, największymi pesymistami są natomiast szkoleniowcy i osoby pracujące w mediach.

Przeczytaj także: Jak sytuacja gospodarcza wpływa na karierę zawodową Polaków?

Generalnie jesteśmy zadowoleni z obecnie wykonywanego zajęcia, odpowiedziało tak aż 72% badanych, jednak w porównaniu do zeszłego roku o 2 p.p. wzrósł odsetek osób niezadowolonych ze swojej pracy. Najmniej zadowolone są osoby pracujące w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym oraz w branży telekomunikacyjnej, najbardziej pracujące w branży medycznej, transportowej, doradczej, ale również szkoleniowej, co może o tyle dziwić, że ci ostatni najgorzej oceniają swoje szanse na znalezienie nowej pracy.

Coraz więksi pesymiści

O ile raczej nie narzekamy na obecnie wykonywane zajęcie, to z roku na rok coraz gorzej widzimy swoją zawodową przyszłość. Jeszcze dwa lata temu swoje szanse na zatrudnienie, biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenie i aktualną sytuację na rynku pracy, dobrze oceniała ponad połowa badanych (51%), obecnie takie zdanie ma już tylko co trzeci zapytany przez Pracuj.pl (35%).

fot. mat. prasowe

Jak ocenia Pan(i) możliwość znalezienia zatrudnienia przez osoby z Pana(i) doświadczeniem zawodowym?

Jeszcze dwa lata temu swoje szanse na zatrudnienie, biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenie i aktualną sytuację na rynku pracy, dobrze oceniała ponad połowa badanych (51%)


Po raz kolejny w historii badania, gorzej swoje szanse na rynku pracy oceniły kobiety (64%) niż mężczyźni (55%) i osoby mieszkające na wsi (62%) niż w dużych miastach (57%). W ocenie respondentów, pracę najtrudniej znaleźć mieszkańcom województw: zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego, a najłatwiej małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Wbrew opiniom, z którymi można zapoznać się na przykład w Internecie, z największym optymizmem na rynek pracy patrzą osoby młode, do 30. roku życia. Największymi pesymistami w tym względzie są natomiast pracownicy w wieku 50+. W tej grupie aż 8 na 10 osób źle ocenia swoje szanse na zmianę lub znalezienie nowej pracy.

fot. Scott Griessel - Fotolia.com

Spada zadowolenie z pracy

Spada nasze zadowolenie z obecnie wykonywanej pracy, jak również coraz gorzej oceniamy swoje możliwości zawodowe.


Technologiczni optymiści z dyplomem MBA

Obecny rynek pracy najłaskawszy jest dla różnego rodzaju specjalistów IT, dlatego nie dziwi fakt, że osoby pracujące w branży nowych technologii najmniej boją się o swoją zawodową przyszłość. Najgorzej swoje możliwości oceniają natomiast szkoleniowcy, a także osoby pracujące w mediach oraz zajmujące się sztuką i rozrywką.

Co ciekawe, analizując kwestię wykształcenia, można powiedzieć, że najmniej pewnie na rynku pracy czują się doktoranci, najpewniej zaś specjaliści z dyplomem MBA.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: