eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek gier komputerowych oczami Polaków

Rynek gier komputerowych oczami Polaków

2012-11-07 09:37

Rynek gier komputerowych oczami Polaków

Gra wideo © tomispin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

85 proc. polskich internautów gra w gry wideo. Grają kobiety, mężczyźni, przedstawiciele różnych pokoleń. Przeciętnie spędzamy na elektronicznej rozrywce aż 13 godzin tygodniowo. Rynek rośnie wbrew globalnym tendencjom kryzysowym – analitycy prognozują w 2012 roku wzrost wydatków Polaków na zabawki o ponad 6 proc. do ponad 2,3 mld złotych, z czego ponad połowę tej kwoty będą stanowić właśnie wydatki na gry - podaje raport opublikowany przez Monday PR i Agencję badań rynku i opinii SW Research.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze gry 2011

Polska branża gamingowa nie pozostaje w tyle za zachodnią konkurencją – rodzimi producenci wypuszczają na rynek kolejne hity, a media piszą o nich dużo i dobrze. W ślad za sukcesami rynkowymi polskich producentów nie idzie jednak pozytywny wizerunek rodzimych gier wśród polskich użytkowników. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Monday PR i Agencję badań rynku i opinii SW Research, respondenci nie znają polskich przedstawicieli branży gamingowej, a ich produkcje uważają za gorsze od produkcji zagranicznych.

Na rynek wchodzi ogromna grupa ludzi, dla których cyfrowa rozrywka jest tak naturalna, jak dla dzisiejszych 40-50-latków kino czy teatr. Rynek gier komputerowych w Polsce i na świecie już ma się nieźle, a będzie miał się jeszcze lepiej. Polacy kupują gry i chcą grać. A to oznacza dla polskich producentów ogromną szansę na rozwój biznesu: „Potencjał rynku gamingowego ma swoje przyczyny w demografii. Dzisiejsi trzydziestolatkowie nie pamiętają czasów bez komputera, a dwudziestolatkowie nie znają życia bez dostępu do nowoczesnych technologii i internetu” - mówi Grzegorz Miller, CEO w Monday PR. „Polska branża gamingowa będzie się rozwijać. To jednak od dalszych kroków rodzimych producentów zależy, czy Polacy zaczną doceniać polskie produkcje, czy też sięgną po gry wyprodukowane przez zagraniczne firmy” – dodaje Grzegorz Miller.

fot. tomispin - Fotolia.com

Gra wideo

85 proc. polskich internautów gra w gry wideo.


The grass is always greener on the other side

CD Projekt Red, Techland, City Interactive, Flying Wild Hog, Bloober Team, People Can Fly, Reality Pump, 11 bit Studios etc. – większość polskich producentów gier ma na swoim koncie produkcje, których nie powstydziłyby się największe studia na świecie. O ile jednak te ostatnie zdołały zbudować sobie silną i rozpoznawalną markę, przed ich polskimi odpowiednikami – poza kilkoma wyjątkami – jeszcze daleka droga.

„Polacy generalnie nie znają marek producentów gier, a w przypadku firm z Polski ta nieznajomość jest wręcz zaskakująca. Spontaniczna znajomość marek producentów gier komputerowych wśród ankietowanych stoi na niskim poziomie” – mówi Piotr Zimolzak, Wiceprezes i główny analityk agencji badawczej SW Research.

Wśród najlepiej rozpoznawalnych marek dominowały brandy zagraniczne – Electronic Arts (31,3 proc.), Blizzard Entertainment (10,8 proc.) oraz Ubisoft (10,7 proc.). Polskim akcentem był CD Projekt – polskiego producenta znało 12,3 proc. ankietowanych. Sporo poniżej liderów uplasowali się: Cenega Poland (dystrybutor gier - 5,9 proc.) i Techland (3,9 proc.).

Mamy więc problem z rozpoznawalnością producentów z Polski, dodatkowo rodzime produkcje uważamy za gorsze. Zagraniczne gry są wyżej oceniane w prawie wszystkich badanych kategoriach, oprócz wymiaru "ciekawa fabuła, historia", na którym nieznacznie lepiej wypadły gry polskie. Największe różnice pomiędzy grami polskimi a zagranicznymi gracze zauważyli w wymiarach: wysokie wymagania sprzętowe, wysoka cena, dobra grafika i renoma. W tych kategoriach gry zagraniczne uzyskały od 45 do 55% więcej wskazań.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: