eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jacy są polscy gracze komputerowi?

Jacy są polscy gracze komputerowi?

2014-12-26 10:05

Jacy są polscy gracze komputerowi?

Kim jest polski gracz komputerowy? © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Statystyczny polski gracz to młody mężczyzna pochodzący z dużego miasta, uczący się lub studiujący. Jeżeli pracuje, to najczęściej jako pracownik biurowy, pracownik administracji, specjalista lub menadżer średniego szczebla, a jego zarobki są wyższe niż przeciętny Kowalski. To tylko niektóre z wniosków płynących z największego w Polsce badania graczy komputerowych #jestemgraczem, które IPSOS zrealizował dla SAPPHIRE Technology.

Przeczytaj także: Gry cyfrowe formą kultury?

Celem badania #jestemgraczem było stworzenie kompletnej sylwetki polskiego gracza komputerowego. Ankiety wypełniło niemal 80 tysięcy osób. A zatem kim jest polski gracz? Oto podsumowanie badania.

Profil demograficzny


Polski gracz gier komputerowych to młody mężczyzna z dużego miasta (powyżej 500 000 mieszkańców). Gracze zwykle są stanu wolnego, co koresponduje ze średnią wieku. Kobiety częściej niż mężczyźni mieszkają z partnerem.

fot. mat. prasowe

Ile mam lat?

Ponad 1/3 graczy to młodzi ludzie w wieku 16-19 lat


Edukacja i poziom wykształcenia


Polski gracz aktualnie uczy się lub studiuje (71% odpowiedzi). Wbrew stereotypom granie w gry komputerowe nie wpływa negatywnie na jego oceny – ich średnia wynosi 4.0. Co więcej, wśród graczy jest więcej osób z wyższym wykształceniem niż wśród ogółu Polaków (27% w badaniu #jestemgraczem do 21% w porównaniu z badaniem IPSOS Omnibus 2014).

fot. mat. prasowe

Jak gry wpływają na moją edukację

Ponad 2/3 ankietowanych utrzymuje, że gry pomagają w nauce.


W opinii samych graczy wpływ gier na naukę jest zdecydowanie pozytywny. Gry przede wszystkim pomagają w nauce języków obcych (aż 98% graczy zna język angielski, a tylko 1% graczy deklaruje brak znajomości jakiegokolwiek języka obcego), ale również poprawiają relacje z kolegami ze szkoły oraz mają pozytywny wpływ na zapamiętywanie materiału.

Praca i zarobki


Jedna trzecia zbadanych graczy pracuje zawodowo. Najbardziej popularne zawody w tej grupie to pracownik biurowy, pracownik administracji, specjalista lub menadżer średniego szczebla. Pracujący gracze mają wyższe pensje niż przeciętni Polacy – blisko połowa zarabia miesięcznie ponad 2400 zł netto.

Podobnie jak w szkole, gry pomagają również w pracy. W opinii samych graczy wpływ grania na ich późniejsze życie zawodowe jest znaczący i pozytywny. Dzięki grom wiele osób nauczyło się obcego języka. Poza tym granie wpływa pozytywnie na ich koncentrację, poprawia pamięć oraz uczy współpracy.

fot. mat. prasowe

Ile zarabiam?

Pracujący gracze mają wyższe pensje niż przeciętni Polacy


Udział w kulturze


Z badania wynika, że gracze wyraźnie częściej uczestniczą w kulturze niż ogół Polaków. Aż 72% graczy przeczytało w ubiegłym roku książkę dla przyjemności. To o 13 punktów procentowych więcej niż wśród ogółu Polaków przebadanych przez CBOS w ramach badania „Aktywności i doświadczenia Polaków w 2013 r.”. Gracze to również fani kina. Tutaj różnica w stosunku do ogółu mieszkańców Polski jest największa i wynosi aż 38 punktów procentowych. O wiele częściej uczestnicy wirtualnej rozgrywki obcują także z kulturą wysoką: teatrem, koncertami czy wizytami w muzeum.

fot. mat. prasowe

Kultura wysoka i ja

Gracze częściej niż ogół Polaków uczestniczą w wysokiej kulturze.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze gry 2012 Najpopularniejsze gry 2012

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: