eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I-IX 2012 r.

Upadłości firm w Polsce I-IX 2012 r.

2012-10-02 10:38

Przeczytaj także: Upadłości firm na świecie - prognozy 2012


Upadłości według regionów

Najwyższa liczba upadłości w województwie mazowieckim odzwierciedla największą liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Od lat na drugim miejscu w statystykach upadłościowych plasowało się województwo śląskie, jednak rok 2012 przyniósł wiele bankructw firm z Dolnego Śląska i Wielkopolski i regiony te znalazły się na drugiej i trzeciej pozycji. Należy też zwrócić uwagę na niepokojący wzrost liczby przypadków niewypłacalności w regionach mniej uprzemysłowionych, takich jak Lubelszczyzna czy Podlasie. We wszystkich województwach zamykających listę obserwujemy wzrost ogłaszanych przez sądy postanowień upadłościowych.

fot. mat. prasowe

Upadłości według regionów

Najwyższa liczba upadłości w województwie mazowieckim odzwierciedla największą liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych


Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

Analizując upadłości pod kątem form prawnych obserwujemy zmianę struktury upadających firm. Zmniejsza się udział upadłości spółek z o.o., który w ostatnich latach utrzymywał się na poziomie pomiędzy 60 a 70 proc. Ponownie (jak było to w kryzysowym roku 2009) wzrasta liczba niewypłacalności spółek akcyjnych, które dotyka nasilające się spowolnienie. W 2012 roku zwraca także uwagę wzrost liczby bankructw osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą („Przedsiębiorca”). Przypadki te stanowią już 23 proc. wszystkich upadłości (w poprzednich latach było ich mniej niż 20 proc., a w 2010 tylko 15 proc.). Coraz częściej ci przedsiębiorcy decydują się na przeprowadzenie postępowania upadłościowego. Wpływa także na to struktura branżowa upadłości, z rosnącą liczbą niewypłacalności podwykonawców budowlanych i małych firm handlowych. Wśród bankructw „Przedsiębiorców” te dwie branże obejmują 58 proc. przypadków (jedną trzecią stanowią wykonawcze firmy budowlane, a jedną czwartą firmy handlowe), natomiast wśród wszystkich ogłoszonych postanowień, upadłości z tych dwóch zagrożonych sektorów stanowią mniej, bo 47 proc.

fot. mat. prasowe

Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

Zmniejsza się udział upadłości spółek z o.o., który w ostatnich latach utrzymywał się na poziomie pomiędzy 60 a 70 proc.


Wielkość i wiek upadających firm

Analiza obrotów firm, których upadłość ogłoszono w ciągu trzech kwartałów br. roku wskazuje, że zmieniła się nieco struktura upadających firm, problem niewypłacalności dotyczy coraz większych firm. Na blisko 60 proc. przedsiębiorstw, o których dane finansowe posiadał Coface, 35 proc. to firmy z obrotem do 5 mln złotych (w 2011 było ich 42%), a 53 proc. - podobnie jak rok temu - to firmy z przychodami pomiędzy 5 a 50 mln złotych. Przedsiębiorstwa powyżej 50 mln obrotów stanowią teraz już 12 proc. bankrutów, podczas gdy w 2011 było ich tylko 6%. Warto jednak dodać, że większość firm, których danych finansowych Coface nie posiadał, to przedsiębiorstwa małe.

Ciekawie przedstawia się także analiza wieku firm, których upadłość ogłoszono. 95 proc. spośród nich zostało założonych po transformacji ustrojowej, która miała miejsce w połowie 1989 roku. 12 proc. bankrutów to firmy, które powstały po wybuchu kryzysu we wrześniu 2008 roku. Problemy z niewypłacalnością stały się jednak udziałem także wielu przedsiębiorstw, o ugruntowanej pozycji na rynku, bowiem aż 52 proc. to firmy o historii dłuższej niż 10 lat.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: