eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 38/2012

Świat: wydarzenia tygodnia 38/2012

2012-09-23 11:26

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 37/2012

  • Według WTO globalna wymiana dóbr i usług wzrośnie w bieżącym roku tylko o 2,5 proc. r/r, a więc tylko o połowę średniego wskaźnika dla całego ubiegłego 20-lecia. To skutek kryzysu gospodarczego, przede wszystkim na Starym Kontynencie, ale też słabszego niż oczekiwano wzrostu w USA i w Japonii. W tej prognozie przewiduje się w 2013 roku wzrost międzynarodowego handlu o 4,5 proc.
  • Według WTO globalny wzrost gospodarczy w świecie w 2012 roku wyniesie 2,1 proc., a w 2013 roku ma on wynieść 2,4 proc.
  • Po wykupieniu przez Japonię od prywatnego japońskiego właściciela położonych na Morzu Wschodniochińskim wysp (nazwa japońska Senkaku, a chińska - Diaoyu), które według Pekinu podlegają suwerenności Chin miały miejsce liczne protesty. W ich wyniku których wstrzymały pracę japońskie fabryki w Chinach. Stanęło także dziewięć zakładów w Chinach.
  • Po kilku latach negocjacji Rosja i Korea Płn. zawarły porozumienie się w sprawie koreańskiego długu wobec dawnego ZSRR, który wynosi 11 mld USD. Ugoda przewiduje, że 90 proc. zadłużenie odpisano na straty, a resztę w wysokości ok. 1 mld USD uznano za dług z tytułu programu wymiany pomocy (debt for aid exchange program).
  • Brytyjska firma Falkland Oil & Gas Ltd odkryła u wybrzeży Falklandów zasoby gazu naturalnego. W wyniku akcje firmy zyskały 5,3 procent.To już drugie w tym roku odkrycie gazu u wybrzeży archipelagu.Falkland Oil poinformowała w ubiegłym roku, że pokłady gaz odkryte w złożach Loligo mogą zawierać aż ponad 700 miliardów metrów sześciennych gazu.Odkrycie nowych obszarów zawierających ropę i gaz na Południowym Atlantyku spowodowała, że wzrosło napięcie polityczne między Argentyną i Wielką Brytanię, które utrzymuje się od wojny o ten archipelag w 1982 roku.
  • Rosja jest drugim co do wielkości producentem gazu w świecie i największym producentem ropy. Jest zainteresowana dostawami na Daleki Wschód, na wybrzeże Pacyfiku. Zamierza wybudować ropociągi do Chin i chińskiego wybrzeża Pacyfiku. Na Sachalinie jest terminal eksportujący skroplony gaz na Sachalinie, a są też plany budowy drugiego we Władywostoku z udziałem Japończyków. Nie jest wykluczone, że w przyszłości Rosja poprowadzi ropociąg przez Koreę nawet do Japonii.
  • Według World Steel Association (Światowego Stowarzyszenia Stali) Rosja zajęła piąte miejsce ze względu na produkcję stali. Największe rosyjskie koncerny stalowe to: Siewierstal, Meczel, Evraz oraz Metalloinvest. Prowadzą one działalność tak w Rosji, jak i poza jej granicami.
  • Po katastrofie w elektrowni Fukushima przedstawiciele rządu japońskiego mówili o wycofaniu się z energetyki jądrowej w trzeciej dekadzie. Trudno jednak już dziś mówić o konkretnych terninach. Rozpoczął działalność niezależny urząd nadzorujący pracę elektrowni atomowych (Nuclear Regulation Authority, NRA). Ma on nadzorować wdrażanie nowych, wyśrubowanych standardów bezpieczeństwa w siłowniach nuklearnych. Nowe założenia energetyczne wprowadzają m.in. ścisłe ograniczenie okresu eksploatacji reaktorów do 40 lat. Zapadła już decyzja o wycofaniu z eksploatacji trzech reaktorów w prefekturze Fukui, zgodnie z zasadą, że żaden reaktor nie powinien pracować dłużej niż 40 lat.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Tylko w pierwszej połowie tego roku sprzedaż smartfonów w Polsce wzrosła o 18 proc. – wynika z badania Mobile Phone Tracker, firmy analitycznej IDC. Oznacza to, że użytkownicy kupili ponad milion tego typu urządzeń. Zdaniem prezesa Alcatel-Lucent, dostawcy sprzętu, oprogramowania i usług telekomunikacyjnych, polski rynek nadal jest bardzo chłonny.

– Ilość smartfonów, komunikacja M2M (machine-to-machine), czyli maszyny z maszyną, wejście telekomunikacji do energetyki, tzw. smart-grid, czyli inteligentne sieci elektroenergetyczne ciągle powoduje, że rynek telekomunikacyjny w wolumenie obrotu sprzętu rośnie lawinowo – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Andrzej Dulka.

Według różnych prognoz, polski rynek telekomunikacyjny może liczyć w tym roku na wzrost w wysokości około 1 proc. To tyle samo, co w roku ubiegłym, kiedy rynek telekomunikacyjny miał wartość 43 mld złotych netto, ale mniej niż w latach ubiegłych. Zdaniem ekspertów z branży, to i tak bardzo dobry wynik w dobie spowolnienia gospodarczego na świecie i turbulencji na rynkach finansowych.

– W przypadku rynku mobilnego trend w Polsce i na świecie jest podobny. Ten rynek rośnie, ale z małymi wahaniami, o pojedyncze procenty. jeśli chodzi o obroty. Rynek przesyłu informacji, czyli rynek optyczny i rozwiązań IP rośnie w wartościach dwucyfrowych, o kilkanaście procent rocznie – mówi prezes Alcatel-Lucent.

Koniem pociągowym rynku telekomunikacyjnego są dziś usługi niegłosowe, w tym głównie płatna telewizja i internet oferowany przez operatorów komórkowych. Analitycy Audytela twierdzą, że na popyt takich usług wpłynęła również rosnąca popularność tabletów i e-czytników. Przychody z mobilnej transmisji danych wyniosły w ubiegłym roku 2,3 mld złotych.

– Jeśli spojrzymy na segmentację rynku, czyli rynek telekomunikacji ruchomej, przesyłu informacji w sieci i dostępu stacjonarnego, najbardziej i najszybciej w chwili obecnej rozwija się poprzez przesyłanie w sieci szkieletowej, optycznej IP. Burzliwie rozwija się dostęp mobilny szerokopasmowy – tłumaczy prezes Dulka.

Jego zdaniem, tę gałąź może wzmocnić rządowy plan budowy sieci szerokopasmowej. Infrastruktura, dzięki której internet ma docierać do wszystkich Polaków, ma powstać do końca 2014 roku. Projekt współfinansowany jest przez Komisję Europejską.

– Słyszymy o planach i rządowych, i biznesowych, aby największą ilość informacji przesyłać właśnie w dostępie bezprzewodowym i radiowym – wyjaśnia prezes Alcatel-Lucent.

A to oznacza, że rynek telekomunikacji stacjonarnej jest w odwrocie. Jego wartość maleje co roku o procent. Urząd Komunikacji Elektronicznej podał, że przychody operatorów z tego rodzaju działalności wyniosły 5,2 mld złotych i były niższe w porównaniu z poprzednim rokiem o 800 mln złotych.

Prezes Dulka sugeruje, że jeśli ten segment ma zamiar przetrwać, czekają go poważne zmiany.

– Rynek stacjonarny się zmienia. To, że rynek stacjonarny służy tylko przesyłania głosu, to jest stare podejście. Burzliwie rozwija się przesyłanie informacji po sieci stacjonarnej, do domów, do telewizorów, do urządzeń, z których korzystamy poprzez sieć optyczną czy miedzianą – mówi prezes Alcatel-Lucent.

Jego zdaniem, dla klienta nie ma znaczenia, z jakiej sieci będzie korzystał. Ważna jest jedynie jakość i prędkość przesyłu danych.

– Nasz sprzęt korzysta z tzw. sieci nomadycznej. Dla nas nie jest ważne, czy nasz smartfon w danej chwili korzysta z sieci mobilnej czy WiFi – twierdzi Andrzej Dulka i prognozuje. – W przyszłości użytkownik nie będzie wiedział, z której sieci korzysta, czy jest w sieci LTE, czy jest w sieci 3G, WiFi, czy korzysta z usług danego operatora, czy z roamingu. Będzie to sieć, której użytkownik nie będzie w ogóle zauważał.

Nową szansą na wzrost jest jego zdaniem technologia LTE, która pozwala na szybki przesył danych za pomocą telefonii komórkowej. W Polsce prekursorem tej technologii są firmy Zygmunta Solorza-Żaka: Plus GSM oraz Cyfrowy Polsat.

– Jestem bardzo ciekawy, jak kwestia LTE zostanie w Polsce rozwiązana. Wszyscy duzi dostawcy mają rzetelne technologie LTE, które pozwolą dostarczać usługi dla klientów w dowolnych technologiach. To nie jest problem technologiczny, to jest bardziej problem tego, w jaki sposób państwo udostępni te częstotliwości i później tego, jak operatorzy sprytnie to przełożą na pieniądze w swoim business-case – twierdzi rozmówca Newserii.

Andrzej Dulka, prezes zarządu, Alcatel-Luncet

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: