eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2012

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2012

2012-09-20 09:05

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw IV kw. 2011


Wyraźne spowolnienie dynamiki inwestycji obserwowano zwłaszcza w przedsiębiorstwach prowadzących działalność usługową, które jeszcze w ciągu ostatniego roku bardzo dynamicznie zwiększały swoje wydatki rozwojowe i były liderem, jeśli chodzi o tempo zwiększania nakładów.

Obecność na rynkach zagranicznych wiąże się najczęściej również z szybszym tempem rozwoju. Dlatego też przedsiębiorstwa, które konkurują z przedsiębiorstwami poza granicami kraju, w tym zwłaszcza te uzyskujące większość przychodów z eksportu, nadal utrzymują znacznie wyższą dynamikę wzrostu nakładów na środki trwałe w porównaniu z pozostałymi przedsiębiorstwami o niższym stopniu zaangażowania w sprzedaż zagraniczną (eksporterzy uzyskujący ponad połowę przychodów z eksportu zwiększyli inwestycje o 16,4% wobec wzrostu o 7,4% w całym SP, r/r, c. bież. Jednak w II kw. także i one dokonały ograniczenia aktywności inwestycyjnej zmniejszając tempo wzrostu wydatków na inwestycje.

3. Płynność, finansowanie działalności

Płynność


Po okresie dynamicznego wzrostu wskaźników płynności w 2009 r. i utrzymaniu się ich na wysokich poziomach w latach 2010 -2011, obecnie następuje ich stopniowe obniżanie. Największy spadek dotyczył płynności gotówkowej (I st.). Pozostałe wskaźniki płynności tj. płynność finansowa i szybka pozostały na wysokich, lecz nieco niższych w relacji do poprzedniego kwartału, poziomach.

Na dalsze pogorszenie płynności gotówkowej wpływ miał utrzymujący się spadek inwestycji krótkoterminowych (8,5% r/r i 1,4% kw/kw) przy wzroście zobowiązań krótkoterminowych (8% r/r i 4% kw/kw).

W ujęciu przekrojowym uwagę zwraca, po trwającym kilka kwartałów gwałtownym obniżaniu się, rosnąca płynność gotówkowa firm budowlanych. Na kształtowanie się wskaźnika płynności w budownictwie złożył się silniejszy wzrost należności (6,6% kw/kw), niż zobowiązań krótkoterminowych (3,3% kw/kw). Spadek płynności widoczny był natomiast w przemyśle i usługach.

Kredyt handlowy

W II kw. 2012 r. udział zobowiązań z tytułu dostaw i usług w zobowiązaniach krótkoterminowych pozostał na poziomie sprzed kwartału tj. ok 52%. Wzrósł natomiast do 83,8% udział należności z tytułu dostaw i usług w należnościach krótkoterminowych.

Obie kategorie rosną w zbliżonym tempie, zarówno w ujęciu rocznym (zobowiązania o 7% i należności o 6%), jak i kwartalnym (należności o 5,9%, zobowiązania o 4,6%). Większy wzrost należności w relacji do zobowiązań przełożył się (w całej badanej populacji) na niewielkie pogłębienie ujemnego kredytu handlowego netto w sumie pasywów przedsiębiorstw.

Tak jak w poprzednich kwartałach ujemny kredyt handlowy netto (kredytowanie kontrahentów) był większy wśród przedsiębiorstw sektora MSP, niż wśród dużych firm.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: