eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Żłobki i kluby dziecięce w Polsce 2011

Żłobki i kluby dziecięce w Polsce 2011

2012-09-03 09:21

Przeczytaj także: Żłobki i kluby dziecięce w Polsce 2013


Analiza czasu pracy badanych placówek wykazała, że wszystkie placówki publiczne, a żłobki i oddziały żłobkowe bez względu na sektor własności pracowały powyżej 5 godzin dziennie. Na uwagę zasługuje fakt, że ponad 34% placówek w 2011 r. pracowało powyżej 10 godzin dzienne, 68% spośród nich to żłobki, z tego 90% - to żłobki publiczne. Można również powiedzieć, że około 70% klubów dziecięcych pracowało dłużej niż przewiduje ustawa (ponad 5 godzin dziennie).

Na koniec 2011 r. z opieki ze wszystkich rodzajów opisywanych placówek korzystało 41 tys. małych dzieci, z tego ponad 80% stanowiły dzieci przebywające w żłobkach. Łącznie w ciągu całego roku z takiej formy opieki skorzystało 68 tys. dzieci. Przeciętnie jedno dziecko uczęszczało do placówki przez 3 miesiące, statystycznie najdłużej – 98 dni przebywało w klubie dziecięcym, a najkrócej – niespełna 88 dni – w żłobku.

Najliczniejszą grupą przebywającą w żłobkach i oddziałach żłobkowych były dzieci w wieku od 2 do 3 lat – niemal 51%. Drugą co do wielkości grupę stanowiły dzieci w wieku od 1 do 2 lat – 34%. Struktura wieku dzieci różniła się w poszczególnych rodzajach placówek. W nowopowstałych formach opieki (klubach dziecięcych i „innych”) przebywało więcej starszych dzieci - 60% spośród nich miało ponad 2 lata.

W badanych placówkach znalazło pracę łącznie ponad 10 tys. osób, bez względu na formę zatrudnienia i wymiar czasu pracy. W grupie tej opiekunki dziecięce stanowiły 38%, nauczyciele 8% i pielęgniarki 9% a lekarze i położne po ok 0,5% pracowników ogółem. Tylko w co 10 żłobku pracował lekarz i było to dla niego zwykle dodatkowe miejsce pracy. Odwrotnie przedstawiała się sytuacja w przypadku pozostałych grup pracowników. Odsetek osób, dla których placówka opieki nad małymi dziećmi jest podstawowym miejscem pracy wahał się od 89% w przypadku pielęgniarek do ponad 95% w przypadku położnych. Prace personelu w ciągu roku wspomagało ponadto 147 wolontariuszy, którzy w przeważającej większości pracowali w jednostkach należących do niepublicznego sektora własności. W co 20 placówce pracował lekarz.

Spośród placówek objętych badaniem 26% posiadało udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w większości były to pochylnie, podjazdy, platformy.

Informacje o badaniu
Narzędziem badawczym było sprawozdanie OD-1 „Żłobki i kluby dziecięce”, które zastąpiło obowiązujący do 2010 r. formularz ZD-6 „Działalność żłobka”. Badanie miało charakter pełny. Przygotowywany po raz pierwszy operat stworzony został w oparciu o Bazę Jednostek Statystycznych i kartotekę do realizowanego wcześniej badania żłobków. Do weryfikacji wstępnej kartoteki wykorzystano również wykazy placówek opieki nad małymi dziećmi, zamieszczane na stronach internetowych albo zwrócono się telefonicznie z prośbą o taki wykaz do jednostek odpowiedzialnych za jego prowadzenie w danym powiecie czy województwie. Badanie będzie kontynuowane co roku w oparciu o stale uaktualnianą kartotekę.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: