eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 28/2012

Świat: wydarzenia tygodnia 28/2012

2012-07-15 11:30

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 27/2012

  • Kraje Dalekiego Wschodu zaczynają odczuwać skutki kryzysu w Europie. Aby przeciwdziałać temu procesowi, obniżają stopy procentowe. Ostatnio zrobiły to Chiny i Korea Płd. Warto tu dodać, że w Chinach już wyniki w ubiegłym miesiącu w zakresie produkcji przemysłowej były najgorsze od 7 miesięcy, spadł import, spada też sprzedaż aut i konsumpcja.
  • Wzrost gospodarczy w Chinach zwolnił w drugim kwartale 2012 roku do 7,6 proc. PKB. Jest to najsłabszy wynik od przeszło trzech lat. W I kwartale wzrost ten wyniósł 8,1 proc. Przewiduje się, że tegoroczny wzrost gospodarczy wyniesie 7,5 proc. r/r.
  • Kanałowi Panamskiemu przybędzie konkurent. Prezydent Nikaragui Daniel Ortega podpisał dekret o budowie kanału między Atlantykiem i Pacyfikiem. Wartość inwestycji jest szacowana na 30 mld USD, a mają ją sfinansować Rosja, Chiny oraz inne państwa z Azji i Ameryki Południowej.
  • Nadwyżka w chińskim handlu zagranicznym wzrosła w czerwcu o 42,9 proc., jednak import słabnie. Nadwyżka handlowa wzrosła do 31,7 mld USD. W czerwcu 2012 r. nastąpił wzrost eksportu o 11,3 proc. r/r ( 180,21 mld USD), ale import wzrósł tylko o 6,3 proc. ( 148,48 mld USD). Eksport został wzmocniony przez silniejszy popyt na rynkach wschodzących, który przyczynił się także do przełamania stagnacji w Japonii i krajach Europy.
  • Prezydent B. Obama oświadczył, że nie podpisze żadnej ustawy, która przedłużyłaby ulgi podatkowe wprowadzone przez G.W. Busha. Te zwolnienia podatkowe dla najbogatszych samoczynnie wygasną z dniem 1 stycznia 2013 r. Równocześnie wezwał Kongres do przedłużenia ulg podatkowych dla rodzin zarabiających mniej niż 250 tys. USD rocznie.
  • W USA panuje susza, oceniana jako największa w historii tego kraju. Wg prognoz taka bezdeszczowa pogoda utrzyma się całe lato. Jej skutki mają być gorsze, niż w1988, kiedy to straty w amerykańskim rolnictwie wyniosły 78 mld USD.
  • Agencja Fitch Ratings podtrzymała rating USA na poziomie "AAA", utrzymując negatywną perspektywę oceny.
  • United Air Lines, największa linia lotnicza na świecie, kupi 100 samolotów Boeinga 737 MAX i 50 samolotów Next Generation 737-900 ER. Kontrakt jest wart 14,7 mld USD. W sumie Boeing otrzymał już zamówienia na 1,2 tys. samolotów 737 MAX. Te nowe modele popularnego samolotu zużywają mniej paliwa niż modele poprzedniej generacji i emitują też do atmosfery mniej CO2.
  • Nie zmieniła się w stosunku do poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia w USA. W czerwcu wyniosła ona 8,2 procent. W II kwartale liczba nowych miejsc pracy miesięcznie spadła do 1/3 tego, co było w I kwartale. Oznacza to, że w trzy lata po oficjalnym zakończeniu wielkiej recesji w USA rynek pracy znowu słabnie, zamiast wzrostu spodziewanego w tym zakresie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZY POWSTANIE ALTERNATYWA DLA KANAŁU PANAMSKIEGO?

Na razie nie wiadomo jeszcze co myśleć o koncepcji budowy nowego kanału między Atlantykiem i Pacyfikiem, która została ogłoszona przez prezydenta Nikaragui...

Prawie 100 lat minęło od otwarcia Kanału Panamskiego. Budowano go 10 lat, ale przy jego budowie zginęło tysiące robotników. Ma długość 81,6 km, a wielkość statków przepływających przez kanał jest limitowana szerokością śluz (33,5m). Rocznie przepływa przez niego 14 tys. statków, co daje Panamie 0,5 mld USD czystego dochodu rocznie. Obecnie kosztem 5,7 mld USD kanał jest poszerzany i pogłębiany. W rezultacie przepustowość kanału wzrośnie dwukrotnie. Dziś kanał jest jedną z najważniejszych dróg wodnych świata. Kanał wybudowali Amerykanie, ale od 1999 jest on własnością Panamy.

Nowa koncepcja przewiduje, że kosztem ok. 30 mld USD powstanie alternatywny (konkurencyjny) kanał przez Nikaraguę o długości 200 km. Ma być zbudowany w oparciu o środki finansowe Rosji, Chin oraz kilku innych państw z Azji i Ameryki Południowej. Na obecnym etapie jest analizowanych kilka tras poprowadzenia kanału. Na początek wyznaczono spore środki na studium wykonalności projektu. Na pewno prace studialne będą zrealizowane w czasie krótszym niż to było w przypadku Kanału Panamskiego (tę budowę zainicjował już w 1879 Francuz Ferdinand Marie De Lesseps - budowniczy Kanału Sueskiego).

Informacja o koncepcji budowy nowego kanału przez Nikaraguę (blisko związaną politycznie z Rosją) jest zaskakująca, jednak proponuję zanotować ją w pamięci i obserwować komunikaty z wyników wstępnych prac studialnych...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: