eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 27/2012

Europa: wydarzenia tygodnia 27/2012

2012-07-08 10:45

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 26/2012

  • W całej UE bez pracy jest 24,9 mln aktywnych zawodowo osób. Bezrobocie w strefie euro jest na poziomie 11,1 proc.
  • Parlament Europejski odrzucił umowę ACTA. 478 europosłów głosowało za odrzuceniem ACTA, a przeciwko było tylko 39.
  • Europejski Bank Centralny obniżył główną stopę procentową do 0,75 proc. i jest to najniższy poziom w historii. Ma to pobudzić wzrost gospodarczy w europejskiej gospodarce.
  • Ostatni szczyt unijnych przywódców zatwierdził stworzenie nowego pakietu pomocowego o wartości 120 mld euro, którego środki będą przeznaczone m.in. "na dokapitalizowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego, zatrudnienie dla młodych ludzi oraz na pilotażową emisję "obligacji projektowych", które mają finansować konkretne inwestycje energetyczne lub transportowe". Pakiet stanowi niespełna 1 proc. unijnego PKB. Uzgodniono też, że fundusze ratunkowe strefy euro - EFSF i ESM - będą mogły być przeznaczona na skupowanie obligacji krajów strefy euro z rynku. Ma to stabilizować oprocentowanie obligacji. Te ostatnie koncepcje blokują Finowie oraz Holendrzy.
  • Finlandia jest jednym z ostatnich państw strefy euro posiadającym najwyższy rating (AAA). Rząd w Helsinkach "odmawia odmawia spłaty długów innych państw strefy euro i sprzeciwia się wprowadzeniu wspólnej odpowiedzialności za te długi". Poinformował też, że "zablokuje wykorzystanie funduszu ratunkowego strefy euro EMS do wykupu obligacji zadłużonych krajów eurolandu".
  • Komisja Europejska przygotowuje przepisy regulujące wydobycie gazu z łupków. Największe zastrzeżenia wobec stosowania amerykańskiej technologii wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego ma Francja, która wprowadziła zakaz poszukiwania i wydobycia gazu oraz ropy naftowej z łupków. Czasowy zakaz stosowania tej technologii wprowadziły Bułgaria, Rumunia i Czechy.
  • Sporu o jednolity europejski patent ciąg dalszy. Co prawda rozwiązano konflikt w sprawie siedziby sądu patentowego, a w kompromisowym rozwiązaniu przyjęto, że 27 proc. spraw związanych z patentem przejmie Monachium, 30 proc. - Londyn, a resztę będzie obsługiwać główna siedziba sądu w Paryżu. Teraz pozostał do rozwiązania kolejny problem, czy w spory patentowe powinien być zaangażowany Trybunał UE. Wejście w życie jednolitego patentu wymaga zgody państw unijnych i Parlamentu Europejskiego.
  • W połowie 2012 roku zadłużenie Rosji wzrosło do ok. 585 mld USD.
  • Bank Anglii podwyższył o 50 mld funtów wartość programu "luzowania ilościowego" (quantitative easing), z 325 do 375 mld funtów. To kolejny etap mający na celu zwiększenie akcji kredytowej i ożywienie brytyjskiej gospodarki (obecnie w recesji).
  • Cypr to piąty kraj strefy euro, który wystąpił po kredyty pomocowe. Kraj ten potrzebuje 3-5 mld euro na dokapitalizowanie swoich banków. Według analityków kłopoty Cypru wynikają z problemów w gospodarce greckiej. Cypr wystąpił też o pomoc do Rosji, od której już w 2011 r. uzyskał 2,5 mld euro kredytu pomocowego na korzystnych warunkach.
  • Gazprom obniżył cenę gazu koncernowi E.ON, a w zamian Niemcy wycofali sprawę cen z arbitrażu. O obniżkę cen walczą także inni odbiorcy rosyjskiego gazu. Do tego grona należy także Polska, która za 1000 m sześc. rosyjskiego gazu płaci 550 USD, o 100 USD drożej od średniej ceny w UE.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

FRANCOIS HOLLANDE REALIZUJE PRZEDWYBORCZE OBIETNICE

Francuski prezydent w przedwyborczym programie zobowiązał się do uzdrowienia gospodarki, w tym do zmian w podatkach. Ostatnio rząd Francji ogłosił w parlamencie plan działania, w tym koncepcję podwyżek podatków także dla najbogatszych...

Aktualna sytuacja francuskiej gospodarki nie jest dobra, bo praktycznie jest ona dziś w stagnacji. W tym roku francuski PKB ma urosnąć tylko o 0,3 proc., a w przyszłym roku jego wzrost ma wynieść 1,2 proc. Poważnym problemem jest francuski dług publiczny. Jeśli liczyć go wg reguł Eurostatu, to w 2011 roku osiągnął on poziom 1,7 bln euro (a wiec 86 proc. PKB). Taka wysokość zadłużenia czyni, że koszty obsługi francuskiego długu wynoszą rocznie 50 mld euro ijest to największa pozycja w budżecie. Francuski rząd planuje zrównoważenie budżetu do 2017 roku. Jednak "po drodze" drodze dług publiczny ma wzrosnąć w 2013 roku do 90,6 proc., ale według tych planów do 2017 roku ma spaść do 82,4 proc.

Według rządowych planów wprowadzone oszczędności (przez zamrożenie wydatków) mają dać budżetowi 1,5 mld euro, natomiast podwyżki podatków mają dać do budżetu 7,2 mld euro dodatkowych wpływów. Aby zrównoważyć budżet francuski rząd zamierza wprowadzić nadzwyczajny (jednorazowy) podatek dla najbogatszych Francuzów, którzy zarabiają więcej niż 1,3 mld euro rocznie. Ma to dać budżetowi 2,3 mld euro wpływów. Rząd zamierza również nałożyć specjalne podatki na duże banki oraz firmy energetyczne. Planuje też podwyżkę podatku od opcji giełdowych i dywidend.

Realizacja całego programu oszczędności i zmian w podatkach ma umożliwić obniżenie deficytu sektora finansów publicznych w tym roku do 4,5 proc. PKB (z 5,2 proc. PKB w 2011 roku), a następnie do 3 proc. PKB już w przyszłym roku.

Rząd nie ukrywa, że w tym roku skupia się przede wszystkim na podwyżkach podatków, jednak zapowiedział, że począwszy od 2013 r. zacznie ograniczać wydatki.

Będzie to jednak czynił ostrożnie aby nie spowolnić wzrostu gospodarczego. Ustabilizowanie sytuacji we francuskich finansach publicznych nie jest łatwe, bo według Trybunału Obrachunkowego audytującego finanse publiczne, w tym roku oszczędności powinny wynieść 6-10 mld euro, ale w 2013 roku nawet 33 mld euro...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: