eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a spożywanie alkoholu

Polacy a spożywanie alkoholu

2012-06-27 12:56

Polacy a spożywanie alkoholu

Spożywanie alkoholu wg płci © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Alkohol pije 85,5% dorosłych Polaków - wynika z badań nt. spożycia alkoholu w Polsce, zrealizowanych przez TNS OBOP na zlecenie Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS). Wśród konsumentów alkoholu jest więcej mężczyzn niż kobiet. Do spożywania trunków przyznało się 91% badanych panów, gdy 19% pań deklarowało, że są abstynentkami. Według badań najwięcej Polaków spożywających alkohol jest w grupie osób w wieku 18-24 lata (98%) oraz wśród mieszkańców największych miast (89%).

Przeczytaj także: Spożycie alkoholu w Polsce niższe od średniej UE

- Wiele osób może zaskoczyć wynik naszego badania, bo burzy stereotypowe myślenie o stosunku Polaków do alkoholu. Jak się okazuje, abstynenci nie są wcale wyjątkami w naszym kraju i stanowią aż 14,5% dorosłych Polaków. Ponadto, największą grupę pijących znajdziemy nie we wsiach czy małych miasteczkach, jak się często błędnie zakłada, ale w największych miastach, wręcz im większe miasto, tym większy procent mieszkańców spożywa alkohol - mówi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Z badań zrealizowanych przez TNS OBOP w I kwartale 2012 r. wynika, że najmniej abstynentów, bo 2% jest wśród młodych ludzi w wieku 18-24 lata. Ta tendencja systematycznie zwiększa się ze wzrostem wieku, tym samym w gronie starszych ludzi jest najwięcej osób niepijących alkoholu – 18% w grupie 50-59 lat oraz 26% wśród osób po 60 roku życia. Spożywający alkohol stanowią 89% osób z wyższym wykształceniem, 90% osób z zasadniczym i średnim, natomiast 98% z wykształceniem podstawowym. Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, to najmniej konsumentów alkoholu jest na wsi i w miastach do 100 tys. mieszkańców – 85%. Z kolei w miejscowościach od 100-500 tys. mieszkańców spożywający alkohol stanowią 86%, a w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców - 89%.

fot. mat. prasowe

Spożywanie alkoholu wg płci

Wśród konsumentów alkoholu jest więcej mężczyzn niż kobiet

- Ciekawe jest, że 75 % Polaków uważa, że pije mniej alkoholu niż inni, z kolei tylko 3 % jest zdania, że spożywa więcej alkoholu od innych osób. Według przeprowadzonych badań ryzykowna konsumpcja alkoholu, która według norm WHO oznacza więcej niż 16 standardowych jednostek alkoholu spożytych w tygodniu przez kobietę i 21 przez mężczyzn, dotyczy 13% mężczyzn i zaledwie 1% kobiet w Polsce. Warto dodać, że jedna standardowa jednostka alkoholu równa się 10 g czystego alkoholu etylowego, czyli odpowiednik małego piwa, lampki wina czy małego kieliszka wódki - komentuje Leszek Wiwała.

fot. mat. prasowe

Spożywanie alkoholu wg wieku

Najmniej abstynentów, bo 2% jest wśród młodych ludzi w wieku 18-24 lata

Osoby, które piły alkohol w tygodniu poprzedzającym realizację wywiadu przez TNS OBOP, stanowiły 35,5% badanych. Najczęściej konsumowały alkohol w domu (70%), u znajomych (25%), natomiast rzadziej już w pubie (9%), restauracji (5%) bądź klubie, dyskotece (4%) czy na świeżym powietrzu (4%). Osoby te spożywały alkohol najczęściej dla relaksu, odstresowania się (68%), były zachęcane przez znajomych, przyjaciół (18%), a także z okazji urodzin (10%), imienin (6%). Przeważnie konsumpcja alkoholu odbywała się w towarzystwie np. znajomych, przyjaciół (52%), małżonków bądź partnerów (29%) czy też innych członków rodziny (26%), ale co czwarta osoba przyznała się, że piła sama.

fot. mat. prasowe

Czy uważa Pan/i, że spożywa tyle alkoholu co inni?

75 % Polaków uważa, że pije mniej alkoholu niż inni

- Przeprowadzone przez nas badania pozwalają zobrazować aktualne tendencje spożywanie alkoholu wśród Polaków chociażby ze względu na wiek, płeć, wykształcenie czy miejsce zamieszkania. Ponadto mamy możliwość poznać lepiej okoliczności, częstotliwość i najpopularniejsze miejsca konsumpcji alkoholu. Pozyskane w badaniu dane są bardzo przydatne w kwestii diagnozowania problemów i planowania działań mających na celu krzewienie odpowiedzialnego spożywania alkoholu w społeczeństwie - dodaje Leszek Wiwała.

Informacje o badaniu
Badanie „Spożycie alkoholu w Polsce w 2012 roku” zostało zrealizowane przez TNS OBOP na zlecenie Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy w okresie styczeń-marzec 2012 r. na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: