eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Eksport wódki w górę

Eksport wódki w górę

2014-04-17 13:03

Eksport wódki w górę

Eksport wódki w górę © nikitos77 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pod względem eksportu 2012 rok nie zapisał się zbyt dobrze w historii polskiego przemysłu spirytusowego. Straty udało się odrobić w minionym roku, kiedy to wysyłka zagraniczna polskiej wódki zanotowała 20-procentowy wzrost w ujęciu rocznym. Eksperci obawiają się jednak, że tendencja ta, ze względu na podwyżki akcyzy, nie zdoła zdominować rynku i powinniśmy się spodziewać kolejnych spadków.

Przeczytaj także: Spożycie alkoholu w Polsce: co pijemy podczas Świąt?

W 2013 r. eksport wódki wzrósł z 33,5 mln litrów do 40,25 mln litrów, a całej kategorii napojów spirytusowych z 44,5 mln litrów do 50,75 mln litrów. Zwiększyła się też wartość eksportu przekraczając w przypadku wódki 120 mln euro. Rozwój eksportu był możliwy dzięki poprawie sytuacji finansowej producentów w pierwszej połowie 2013 r. Umożliwiło to większe inwestycje w sprzedaż poza granicami kraju.

Od kilku lat najwięcej mocnych alkoholi wysyłamy na rynki unijne. W 2013 r. ich udział w eksporcie wyniósł 62%. Kluczowym odbiorcą europejskim pozostaje Francja. Poza UE najważniejszym partnerem handlowym są Stany Zjednoczone, gdzie polscy producenci budują od lat 90-tych rynek wódek ekskluzywnych. Dziś wysyłamy tam więcej wódki niż Rosjanie. Przedsiębiorcy widzą potencjał w rozwijaniu nowych kierunków eksportu, szczególnie na rynkach wschodzących, wymaga to jednak dużych nakładów inwestycyjnych.

„Produkujemy wysokiej jakości wyroby spełniające oczekiwania najbardziej wymagających konsumentów. Ale wciąż eksportujemy mniej niż moglibyśmy. W 1985 r. wysłaliśmy za granicę ok. 80 mln litrów wódki. Dziś blisko połowę mniej. Koszty związane z promocją na zagranicznych rynkach przekraczają możliwości wielu firm. Brakuje systemowego wsparcia polskich producentów w rozwijaniu eksportu ze strony administracji rządowej, zwłaszcza dyplomacji, jak to ma miejsce m.in. w Wielkiej Brytanii w przypadku whisky – komentuje Leszek Wiwała, Prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

fot. mat. prasowe

Eksport napojów spirytusowych

W 2013 r. eksport wódki wzrósł z 33,5 mln litrów do 40,25 mln litrów, a całej kategorii napojów spirytusowych z 44,5 mln litrów do 50,75 mln litrów.


Podwyżka akcyzy może przynieść kolejne załamanie w eksporcie

Szczególnie udane było drugie półrocze 2013 r., kiedy to eksport wódki wzrósł o ponad 30%. Niestety dobre prognozy eksporterów popsuła obowiązująca od 1 stycznia br. podwyżka podatku akcyzowego na napoje spirytusowe. Branża prognozuje, że w wyniku podwyżki akcyzy ponownie dojdzie do odwrócenia pozytywnego trendu. Podobna sytuacja miała miejsce w 2009 r.

„Po bardzo słabym 2012 r. kiedy to eksport spadł o blisko 20%, w ubiegłym roku udało się odwrócić negatywny trend. Niestety obawiamy się, że na krótko. W związku z bardzo dużą podwyżką akcyzy na wyroby spirytusowe raczej nie uda się w tym roku utrzymać tempa wzrostu eksportu. Siłą rozpędu pierwsze półrocze powinno być jeszcze na plusie, ale w kolejnych miesiącach może dojść do spadku eksportu. To zrozumiałe, bo producenci będą musieli najpierw ustabilizować sytuację w Polsce, a dopiero potem myśleć o podboju rynków zagranicznych. Szczególnie dotyczy to mniejszych przedsiębiorców – dodaje Leszek Wiwała.

Polskie wódki na świecie

Polska jest największym w Unii Europejskiej i czwartym na świecie producentem wódki. Pod tym względem wyprzedzają nas Rosja, Ukraina i Stany Zjednoczone. Znaczący eksport przyczynia się do poprawy bilansu handlowego kraju. Największymi odbiorcami polskich napojów spirytusowych od kilku lat pozostają Francja i Stany Zjednoczone. Ważne kierunki eksportu to także Węgry, Niemcy, Włochy, Bułgaria oraz Kanada. Polskie wódki i napoje spirytusowe w mniejszej skali trafiają również na tak odległe rynki jak Singapur, Hong Kong czy Chile.

fot. mat. prasowe

Rynki eksportowe poza UE

Rynki eksportowe poza UE to m.in. Andora, Argentyna, Armenia, Australia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Chiny, Czarnogóra, Dominikana, Ekwador, Gruzja, Hong Kong, Islandia, Indie, Izrael, Japonia, Jordania, Kamerun, Kanada, Katar, Kolumbia oraz Korea Południowa.


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: