eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Spożycie alkoholu nawet wśród ciężarnych

Spożycie alkoholu nawet wśród ciężarnych

2010-09-09 09:47

Spożycie alkoholu nawet wśród ciężarnych

Czy kobieta może spożywać alkohol w trakcie ciąży? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy w ramach kampanii edukacyjnej "Lepszy start dla Twojego dziecka", 10% Polaków uważa, że kobiety mogą spożywać alkohol w trakcie ciąży. Z kolei 14% badanych jest zdania, że niewielkie ilości alkoholu wypijanego przez kobietę w ciąży nie szkodzą ani jej, ani dziecku. 34% Polaków deklaruje, że było świadkiem, kiedy kobieta w ciąży piła alkohol.

Przeczytaj także: Polki i odżywianie w ciąży

fot. mat. prasowe

Plakat kampanii "Lepszy start dla Twojego dziecka"

Plakat kampanii "Lepszy start dla Twojego dziecka"

Tymczasem nawet niewielka ilość alkoholu wypita przez ciężarną może mieć negatywne i nieodwracalne skutki dla dziecka. Niesie bowiem za sobą ryzyko, że dziecko urodzi się z Alkoholowym Zespołem Płodowym (FAS). Edukację Polaków w tym zakresie od 2008 r. prowadzi Polski Przemysł Spirytusowy w ramach cyklicznej kampanii „Lepszy start dla Twojego dziecka”. Międzynarodowa społeczność od 1999 r. w dniu 9 września obchodzi Światowy Dzień FAS, by zwrócić uwagę, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, jaką może wypić kobieta w ciąży. Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie ZP PPS świadomość istnienia Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS) deklaruje 44% Polaków.

fot. mat. prasowe

Czy kobieta może spożywać alkohol w trakcie ciąży?

Czy kobieta może spożywać alkohol w trakcie ciąży?

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują także, iż 88% Polaków uważa, że kobieta w ciąży w ogóle nie powinna spożywać alkoholu. 7% badanych jest zdania, że może wypić od czasu do czasu kieliszek czerwonego wina. Opinię taką podziela aż 10% kobiet w wieku 18-35 lat. 67% respondentów ma świadomość, że spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu przez kobietę w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, zaś blisko co drugi zdaje sobie sprawę z ryzyka poronienia i przedwczesnego porodu. Taka sama liczba badanych (po 48%) słusznie wskazuje, że na skutek picia nawet niewielkich ilości alkoholu przez ciężarną dziecko może urodzić się mniejsze, a także może mieć problemy z pamięcią i uczeniem się

Badania pokazują też, że aż 34% badanych Polaków było świadkiem, kiedy kobieta w ciąży piła alkohol. W 17% przypadków dotyczyło to piwa, 14% - wina i 10% - wódki. Kolejnych 7% Polaków widziało ciężarną pijącą drinka, 5% - inny alkohol, a 6% - kobietę w ciąży smakującą alkohol od innej osoby.

fot. mat. prasowe

Z jakiego powodu kobiety w ciąży sięgają po napoje zawierające alkohol?

Z jakiego powodu kobiety w ciąży sięgają po napoje zawierające alkohol?

Z kolei z badania przeprowadzonego wyłącznie wśród kobiet w ciąży wynika, że alkohol pije co dziesiąta ciężarna. Najczęściej sięgają one po wino (46%) i piwo (41%), rzadziej wódkę (8%) lub inne alkohole (16%). Badane były zdania, że kobiety w ciąży najczęściej piją dla towarzystwa (37%) lub po prostu dla przyjemności (35%), czasem dlatego, że są częstowane (13%) lub z głupoty (3%).

Najczęściej wymienianym miejscem spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży są przyjęcia domowe (64%), rzadziej, zdaniem kobiet w ciąży, ma to miejsce „na mieście” – w pubach, restauracjach czy kawiarniach (14%) lub w wyniku podpijania alkoholu z kieliszka partnera (9%), sporadycznie pojawiały się opinie, że kobiety w ciąży piją w samotności (4%).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: