eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Działy IT akceptują prywatne urządzenia mobilne

Działy IT akceptują prywatne urządzenia mobilne

2012-06-19 10:09

Przeczytaj także: Trend BYOD ma znaczący wpływ na firmy


Najważniejsze wnioski z ankiety


Coraz więcej kierowników działów informatyki i działów biznesowych akceptuje zjawisko BYOD
  • 95% przedsiębiorstw zezwala pracownikom na korzystanie w takiej czy innej formie z własnych urządzeń w miejscu pracy.
    • 84% respondentów nie tylko zezwala na korzystanie z takich urządzeń, ale także zapewnia do nich pomoc techniczną w pewnych zakresie.
    • 36% objętych ankietą przedsiębiorstw zapewnia pełną pomoc techniczną do prywatnych urządzeń pracowników. Innymi słowy, firmy te zapewniają pomoc techniczną do wszystkich urządzeń (smartfonów, tabletów, laptopów itd.), które pracownicy przynoszą do pracy.
  • Potrzeba mobilności nasila się, rośnie też liczba używanych urządzeń: 78% pracowników umysłowych wykorzystuje w pracy urządzenia mobilne, a 65% tych pracowników musi w celu wykonywania powierzonych im zadań mieć łączność mobilną. Do 2014 r. średnia liczba urządzeń podłączonych do sieci przypadających na jednego pracownika merytorycznego wyniesie 3,3 szt. (w 2012 r. wskaźnik ten ma wartość 2,8 szt.).
    • Na inicjatywy związane z mobilnością w 2014 r. firmy przeznaczą średnio 20% swoich budżetów na infrastrukturę informatyczną (dla porównania, w 2012 r. odsetek ten wynosi 17%).
  • Większość kierowników działów informatyki (76%) uważa „konsumeryzację” za zjawisko „w pewnym stopniu” lub „zdecydowanie” pozytywne dla swojej firmy.
    • Zdaniem respondentów za dwie główne korzyści wynikające ze zjawiska BYOD należy uznać zwiększenie produktywności pracowników (więcej możliwości współpracy) oraz większe zadowolenie z pracy.
  • Pracownicy chcą pracować w preferowany przez siebie sposób: chętnie korzystają w pracy z urządzeń prywatnych, gdyż chcą mieć większą kontrolę nad swoim sposobem pracy.
    • 40% respondentów uznało „wybór urządzenia” (możliwość korzystania z ulubionego urządzenia w dowolnym miejscu) za jeden z priorytetowych powodów nasilania się zjawiska BYOD wśród pracowników.
    • Drugi z tych priorytetowych powodów to potrzeba wykonywania czynności prywatnych w pracy i czynności zawodowych w czasie prywatnym.
    • Pracownicy chcą również przynosić do pracy własne aplikacje: 69% respondentów stwierdziło, że niedozwolone w pracy aplikacje ― zwłaszcza aplikacje do obsługi sieci społecznościowych, systemy poczty elektronicznej oparte na chmurze i komunikatory ― są dziś wykorzystywane w jeszcze większym (i zbyt dużym) stopniu niż dwa lata temu.
    • Pracownicy chcą inwestować w zwiększenie swoich możliwości w pracy. Zdaniem działu Cisco IBSG, pracownicy Cisco płacą z własnej kieszeni średnio po 600 USD za urządzenia, które zapewnią im większą kontrolę nad ich sposobem pracy.
  • Korzyści wynikające ze zjawiska BYOD kumulują się: korzyści wynikające ze zjawiska BYOD różnią się zależnie od roli pracownika i wymagań wykonywanej przez niego pracy. Dział Cisco IBSG szacuje, że roczna wartość korzyści wynikających z tego zjawiska wynosi na jednego pracownika od 300 USD do 1300 USD, zależnie od stanowiska zajmowanego przez daną osobę.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: