eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Podróże służbowe w Polsce 2012

Podróże służbowe w Polsce 2012

2012-06-04 09:35

Podróże służbowe w Polsce 2012

Wydatki na nocleg © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z najnowszych badań opublikowanych w raporcie Business Travel Cards wynika, że Polacy coraz częściej podróżują służbowo. Mimo kryzysu nie ograniczamy częstotliwości wyjazdów, a najwyżej ich długość i standard hoteli. W delegacje wybieramy się do dużych miast, kilka razy w miesiącu. Nasza podróż trwa średnio 2 dni, a na jeden nocleg przedsiębiorcy najczęściej są w stanie wydać od 150 do 300 zł.

Przeczytaj także: Podróże służbowe Polaków

Według najnowszych badań z maja 2012 roku, opublikowanych w raporcie Business Travel Cards, turystyka biznesowa w Polsce nie przeżywa zastoju. Polacy z roku na rok coraz więcej podróżują służbowo. Instytut Turystyki potwierdza, że w 2010 roku delegacje stanowiły 11 proc. wszystkich krótkoterminowych wyjazdów krajowych. W zeszłym roku liczba ta wzrosła do 14 proc. Według badań Deloitte w 2012 utrzyma się wysoka liczba wyjazdów służbowych, a osoby młode (18-44 lata) zadeklarowały nawet zwiększenie ich częstotliwości.

Z Raportu BTC wynika, że ponad 40 proc. wyjazdów odbywa się do dużych ośrodków miejskich, powyżej 300 tys. mieszkańców. 30 proc. podróżuje do miast mniejszych, a niecałe 30 proc. do małych miejscowości. Polscy biznesmeni udają się w delegację najczęściej kilka razy w miesiącu. Ponad 25 proc. respondentów zadeklarowało, iż podróżują bardzo często, bo więcej niż raz w tygodniu. W 36 proc. wyjazd służbowy obejmuje jeden nocleg, a jedna czwarta przedsiębiorców wyjeżdża średnio na 2 noce.

- Z naszych danych wynika, że długość podróży służbowych ma znaczący wpływ na sposób oszczędzania. Im wyjazd trwa dużej, tym bardziej liczy się cena noclegu – mówi Grzegorz Asman, analityk i koordynator programu Business Travel Cards.

Jedna czwarta polskich przedsiębiorców przyznaje, że na nocleg w czasie podróży wydaje od 151 do 200 zł. Tyle samo podróżujących jest w stanie wydać o 100 zł więcej. Jedynie ponad 13 proc. nie zwraca tak dużej uwagi na cenę i rezerwuje hotele powyżej 300 zł.

fot. mat. prasowe

Wydatki na nocleg

Wydatki na nocleg w czasie podróży służbowej


Prawie połowa delegatów rezerwuje hotele 3-gwiazdkowe. Zaledwie 3 proc. zadeklarowało, że korzysta z luksusowych, 5-gwiazdkowych ośrodków. – Tutaj również firmy szukają oszczędności. Zwracają uwagę na standard, ale przede wszystkim na cenę. Dlatego najczęściej korzystają z tańszych rezerwacji internetowych lub z kart rabatowych typu BTC – dodaje G. Asman.

fot. mat. prasowe

Długość podróży służbowych

Długość podróży służbowych w polskich firmach


Polskie małe i średnie firmy wydają rocznie ok 9-12 tys. zł na wyjazdy służbowe. Dlatego tak ważna jest cena transportu i noclegu. Z analiz BTC wynika, że najdroższą formą noclegu jest jego rezerwacja w hotelu. Rezerwacje za pomocą innych kanałów są średnio o 35 proc. tańsze. Serwisy hrs.com, czy rezerwuje.pl miały najatrakcyjniejsze ceny w przypadku hoteli luksusowych, 5-gwiazdkowych.

fot. mat. prasowe

Częstotliwość podróży służbowych

Częstotliwość podróży służbowych w polskich firmach


Polscy biznesmeni jeżdżą zatem w podróże służbowe więcej, ale oszczędniej. Najczęściej decydują się na 1, 2 noclegi w dobrej klasy hotelach, ale korzystając chętniej z rabatów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: