eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 21/2012

Świat: wydarzenia tygodnia 21/2012

2012-05-27 11:49

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 20/2012

  • PE zaproponował powołanie specjalnego organu (podobnego jak w USA) aby zapewnić kontrolę nad chińskimi inwestycjami w Europie. Proponuje też, aby Europejski Bank Centralny wraz z krajami UE ustalił, kto jest posiadaczem papierów dłużnych krajów strefy euro.
  • Japonia w 2014 r. będzie realizować proces podnoszenia podatku od sprzedaży (obecnie 5 proc.). Jest do tego zmuszona wysokością długu publicznego (w przyszłym roku wg prognoz wyniesie on 220% PKB). Warto dodać, że OECD sugeruje, aby Bank Japonii kontynuował poluzowanie monetarne aż do momentu, gdy inflacja "trwale" osiągnie dodatnią wartość równą celowi inflacyjnemu banku na poziomie 1%. Ceny towarów konsumpcyjnych z wyłączeniem świeżej żywności wzrosły w marcu o 0,2% r/r.
  • Gazociąg TAPI ma transportować turkmeński gaz przez Afganistan do Pakistanu i Indii.Turkmeńska firma Turkmengaz podpisała kontrakty na sprzedaż gazu z indyjskim koncernem GAIL i spółką Inter State Gas System z Pakistanu, a także list intencyjny o współpracy gazowej z Afganistanem. Budowa gazociągu o długości 1700km ma kosztować 7,6 mld USD.
  • Komisja Europejska nałożyła karę 899 mln euro, bo Microsoft nie dostosował się do jej antymonopolistycznych decyzji. Wysokość tej kary zakwestionowali prawnicy koncernu i twierdzą, że kara była za wysoka i niezasłużona. Spór rozstrzygnie sąd unijny sąd I instancji w końcu czerwca. Także przed unijnym sądem swoje racje będzie przedstawiał producent procesorów Intel Corp, który w 2009 r. dostał karę w wysokości 1,06 mld euro.
  • Parlament Europejski przyjął rezolucję, wzywającą KE do powołania instytucji monitorującej chińskie inwestycje w unijne firmy i obligacje. Eurodeputowani są zaniepokojeni chińską ekspansją gospodarczą i nieuczciwą konkurencją ze strony chińskich firm. Wzywają KE do ochrony unijnego biznesu przed podrabianiem europejskich towarów, a także skutkami zaniżania wartości juana (wynikiem jest nadwyżka handlowa Chin w wysokości ok. 169 mld USD). PE zwraca też uwagę na trudności, na jakie napotykają europejskie firmy eksportujące towary do Chin i starające się o pozwolenie na uruchomienie inwestycji w tym kraju.
  • Agencja Fitch obniżyła długookresowy rating Japonii z AA do A+, z negatywną perspektywą ratingu. Uzasadniono to rosnącym ryzykiem związanym z wysokim długiem publicznym.
  • Gazociąg CAGP (o zdolności transportowej 30 mld n sześc. rocznie) prowadzi z Turkmenistanu, przez Uzbekistan i Kazachstan do Chin. W 2014 roku zakończy się rozbudowa gazociągu i wówczas jego zdolność przesyłowa do Chin zwiększy się do 65 mld m sześc. gazu rocznie.
  • Uzbekistan w 2011 roku wydobył 63 mld m sześc. gazu, z czego na eksport przeznaczono 12 mld m sześc. Największym odbiorcą uzbeckiego gazu jest Rosja, a resztę kupują także Tadżykistan, Kirgizja i Kazachstan. uzbecko-koreańską spółkę Uz-Kor Gas Chemical (spółkę Uz-Kor Gas w 2008 r. załozyły uzbecki koncern paliwowy Uzbeknieftiegaz i państwowy koreański koncern gazowy KOGAS). Spółka będzie produkować kondensat gazowy, paliwa i tworzywa sztuczne.
  • Hewlett Packard to największy producent komputerów osobistych na świecie. Zatrudnia w sumie ponad 300 tys. osób na całym globie.W najbliższych latach Hewlett Packard Co zamierza zwolnić ok. 27 tys. pracowników, czyli 8 proc. wszystkich swoich zatrudnionych. To element planu rozwojowego firmy, który ma przynieść oszczędności w wysokości 3,5 mld USD rocznie. W ostatnich miesiącach przychody firmy spadły o ok. 3 proc., a zyski o 31 proc. r/r.
  • PE zaproponował powołanie specjalnego organu (podobnego jak w USA) aby zapewnić kontrolę nad chińskimi inwestycjami w Europie. Proponuje też, aby Europejski Bank Centralny wraz z krajami UE ustalił, kto jest posiadaczem papierów dłużnych krajów strefy euro.
  • Japonia w 2014 r. będzie realizować proces podnoszenia podatku od sprzedaży (obecnie 5 proc.). Jest do tego zmuszona wysokością długu publicznego (w przyszłym roku wg prognoz wyniesie on 220% PKB). Ma on zostać podwojony. Równocześnie OECD sugeruje, aby Bank Japonii kontynuował poluzowanie monetarne aż do momentu, gdy inflacja "trwale" osiągnie dodatnią wartość równą celowi inflacyjnemu banku na poziomie 1%. Ceny towarów konsumpcyjnych z wyłączeniem świeżej żywności wzrosły w marcu o 0,2% r/r.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ŚWIATOWA GOSPODARKA, czyli JAK TO WIDZI OECD

W środowisku analityków i ekspertów gospodarczych wysoko jest cenione stanowisko w sprawach gospodarczych prezentowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Warto zwrócić uwagę na to, co wynika z ostatniego raportu tej organizacji...

OECD (ang. Organization for Economic Co-operation and Development, OECD) to organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym. Należy do niej 34 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Została utworzona na mocy Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podpisanej w 1960. Jej celem jest wspieranie państw członkowskich w osiąganiu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli. Znane są jej inicjatywy i dokonania w zakresie tworzenia i doskonalenia "reguł gry" w międzynarodowych stosunkach gospodarczych, zajmuje się też pomocą dla najbiedniejszych państw.

Organizacja okresowo, w formie raportów prezentuje swoje poglądy na temat bieżących problemów gospodarczych, ale też przedstawia swoje prognozy dalszego rozwoju procesów gospodarczych w świecie. Z opiniami i rekomendacjami jej ekspertów liczą się czołowi politycy i ludzie biznesu.

Ostatnio OECD przedstawiła swoją opinię dotyczącą problemów gospodarczych strefy euro i całej UE. Wynika z niej, że forsowane przez Niemcy programy oszczędnościowe jak dotąd nie przyniosły korzystnych rezultatów. Ich rezultatem jest dziś przede wszystkim stagnacja w gospodarce strefy euro. Specjaliści OECD zwracają uwagę, że obecnie istnieje coraz większe ryzyko przeniesienia się obecnego kryzysu w strefie euro na całą gospodarkę światową, a mają tu na uwadze przede wszystkim problemy i zagrożenia będące konsekwencją nadmiernego zadłużenia, ale też osłabienia w systemie bankowym, cięć w wydatkach budżetowych i będącego ich konsekwencją spadku wzrostu PKB.

OECD zwraca uwagę na na to, że w tym roku wzrost gospodarczy w Eurolandzie wyniesie (-0,1 proc.), a w 2013 roku gospodarka urośnie o 0,9 proc. Jednak ten stosunkowo niewielki wzrost będzie dwa razy mniejszy od połowy prognozowanego wzrostu PKB dla USA. Zdaniem specjalistów OECD rosnącym problemem będzie bezrobocie, które wzrośnie do 11,1 proc.

OECD wypowiada się też w sprawie Grecji, która jest dziś najtrudniejszym problemem Eurolandu. Specjaliści organizacji prognozują, że realizacja programu oszczędnościowego spowoduje, że gospodarka Grecji będzie się kurczyć aż do połowy 2013 roku. W 2012 roku PKB Grecji ma spaść o 5,3 proc. (w 2011 było to 6,9 proc.). Eksperci organizacji nie wykluczaj, że w 2013 roku w Grecji wystąpi deflacja (już w 2012 roku inflacja spadła do 0.8 proc.), a bezrobocie wzrośnie do 21,6 proc (w 2012 jest na poziomie 21,2 proc.).

OECD jest zdania, że Grecja musi zrobić wszystko, żeby wprowadzić plan oszczędnościowy i pozostać w strefie euro. Eksperci organizacji są zdania, że pozostanie Grecji w strefie euro będzie bardzo kosztowne, ale jej wyjście będzie równie drogie, a nawet jeszcze wyższe. Zachęcają oni do wprowadzenia reform i są zdania, że pierwsze wyniki powinny pojawić się już w II połowie 2013 roku.

OECD wypowiada się też na temat polskiej gospodarki. Eksperci organizacji prognozują tegoroczny i przyszłoroczny wzrost gospodarczy na poziomie 2,9 proc. Jak widać będzie to mniej niż w 2011 roku (4 proc.), a przyczyna tego osłabienia jest kryzys zadłużeniowy w strefie euro, ograniczenie wydatków budżetowych przez zacieśnianie polityki fiskalnej. OECD ma nadzieję, że rząd przeprowadzi dodatkowy program oszczędnościowy tak, aby w 2013 roku zredukować deficyt do 2,2 proc. PKB.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: