eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2012

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2012

2012-05-11 10:04

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2011


Zauważyć również należy, że w marcu po raz pierwszy od ponad dwóch lat stopa bezrobocia nie była wyższa niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Świadczyć to może o stabilizacji sytuacji na rynku pracy. Zjawisku temu towarzyszył wzrost liczby zatrudnionych w gospodarce. Według szacunków IBnGR, w pierwszym kwartale przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej wzrosło o 1,2 proc.

Korzystną charakterystyką rynku pracy w pierwszych trzech miesiącach roku był również wzrost dynamiki przeciętnego realnego wynagrodzenia brutto. Tempo wzrostu wynagrodzeń w tym okresie Instytut szacuje na 2,5 proc., co oznacza wyraźny jego wzrost w porównaniu z tempem obserwowanym w 2011 roku.

Średnie tempo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych, czyli inflacja, wyniosło w okresie od stycznia do marca 4,1 proc., przy czym na koniec marca wyniosło ono 3,9 proc. (w skali roku). W pierwszym kwartale, w porównaniu z sytuacją sprzed roku, najbardziej wzrosły ceny transportu (o 9,6 proc.), a w tym paliwa do prywatnych środków transportu (o 15,6 proc.) oraz ceny mieszkań (o 5,4 proc.), użytkowania mieszkań i nośników energii (o 6,0 proc.).

Prognoza na lata 2012 – 2013

Prezentowana prognoza została opracowana przy następujących założeniach:
  • w drugiej połowie roku RPP podniesie stopy procentowe w Polsce łącznie o 50 pb
  • tempo wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej w 2012 roku będzie zbliżone do 0, natomiast w roku 2013 wyniesie około 1 procent

fot. mat. prasowe

Kwartalne tempo wzrostu PKB

Wzrost PKB wyniósł w kwietniu 2,4%

Według prognozy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, tempo wzrostu produktu krajowego brutto w 2012 roku wyniesie 3,0 proc., co oznacza znaczne spowolnienie w stosunku do 2011 roku. Lepszej koniunktury spodziewać się należy w pierwszej połowie roku, natomiast w drugiej połowie sytuacja gospodarcza będzie wyraźnie gorsza. Tempo wzrostu PKB w ciągu roku będzie się zmniejszać od 3,8 proc. w pierwszym kwartale do 2,4 proc. w czwartym. W ocenie Instytutu, rok 2013 nie będzie się istotnie różnił pod względem koniunktury od roku 2012 – prognozowany wzrost PKB wynosi 3,2 proc. Pamiętać jednak należy, że obecna sytuacja w gospodarce europejskiej powoduje dużą niepewność i wszelkie prognozy na okres dłuższy niż rok obarczone są dużym ryzykiem.

W 2012 roku utrzyma się sektorowy wzorzec wzrostu z ubiegłego roku. Oznacza to, że najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki będzie budownictwo, gdzie wartość dodana wzrośnie o 7,9 proc. Wzrost wartości dodanej w przemyśle wyniesie 5,6 proc., a w sektorze usług rynkowych 2,7 proc. Należy podkreślić, że choć budownictwo nadal rozwijało się będzie szybciej niż przemysł, to prognozy dla sektora budowlanego zostały obniżone, a prognozowany wzrost jest wyraźnie niższy niż w 2011 roku. Jest to związane między innymi z coraz większymi problemami finansowymi firm działających w segmencie budownictwa drogowego, które stwarzają ryzyko dla realizacji inwestycji w zaplanowanym czasie i zakresie.

Tempo wzrostu popytu krajowego w 2012 roku wyniesie 3,0 proc., czyli o 0,7 punkt proc. mniej niż w roku poprzednim. W ujęciu kwartalnym tempo wzrostu popytu krajowego będzie malało, ale różnice pomiędzy kwartałami nie będą znaczące. Spadek tempa wzrostu popytu krajowego wynikał będzie przede wszystkim ze spowolnienia popytu inwestycyjnego – tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe wyniesie w bieżącym roku 5,4 proc. wobec 8,3 proc. w roku poprzednim.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: